Aronia melanocarpa

da li je neko probao da ih razmnozava iz mladara starih godinu dana ? Nasao sam na internetu da moze da se razmnozava tako sto se mladar star godinu dana i dugacak 45 cm polozi i pricvrsti za drvenom kukom i pokrije sa 2-3 cm sitne vlazne zemlje pa kad budu mladari 10 cm onda se ogrne drugi put pa posle dugog 20 dana treci i u jesen mogu da se dobiju 3-5 sadnica sa formiranim zilama.
 
Ја ћу у суботу узети резнице ароније и покушати да их размножим побадањем у земљу као рибизлу. Читао сам да могу и тако да се размножавају. Не могу да платим аронију као двије саднице крушке. То што је здрава не значи да мора бити тако скупа.

Убрзо ће јој цијена бити као и код рибизле, што би било у реду ако се једнако размножавају.
 
Ја ћу у суботу узети резнице ароније и покушати да их размножим побадањем у земљу као рибизлу. Читао сам да могу и тако да се размножавају. Не могу да платим аронију као двије саднице крушке. То што је здрава не значи да мора бити тако скупа.

Убрзо ће јој цијена бити као и код рибизле, што би било у реду ако се једнако размножавају.

potpisujem...

Zaista je previse dati 300 din za sadnicu Aronije po komadu.Ja razumem da je dvogodisnja i sve je to lepo ali za hektar treba 2200sadnica pa puta 300 din...J mislim da e realno oko 100 din. po komadu
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako se Aronija gaji odavno kod nas i na vecim povrsinama,sigurno vec odavno postoje i sigurni otkupljivaci.

Kad si već toliko siguran, što ne stavi neki link ili kontakt. Molim te ne ponašaj se kao neki školarac koji prenosu nešto što su mu pričali u školi. Pratiš li u opšte situaciju u poljoprivredi - vidiš li šta je bilo s malinama i malinarima. Ako si već na forumu ne znači da moraš da pišeš pod svaku cenu i kad nemaš nešto pametno (ili barem, smisleno) da napišeš. Zaista nema smisla da zamaraš ozbiljne ljude koji nastoje doći do relevantnih informacija.

---------- Poruka napisana u 21:57 ---------- Prethodna poruka je at 20:40 ----------

barajevo, ovo za maline se ne slazem .Sta vredi seljaku hladnjaca ako drzava ubije bilo kakav izvoz i proizvodnju.Izvinjavam se za off topic.
Internet je čudo ali samo za one koji njime znaju da se služe. Ne može Država da ubije izvoz a još manje proizvodnju ako se društvo organizuje u zadrugu, udruženje građana, ortačko preduzeće i da ne nabrajam dalje - već samo onda ako, kao što mi volimo da radimo (tačnije - ne radimo) da čekamo da nam neko (svejedno da li odozgo ili odozdo) sve odradi. Nema od toga ništa - što bi neko radio za nas - zaista ne razumem odakle vam svima, koji ste mnogo duže od mene u poljoprivredi, takav stav - "ima neko ko treba za to da se brine". Nije ni čudo da je tako kako je kad većina tako razmišlja.
 
Da se vratimo malo na aroniju pošto je ovih dana kreno pupoljak,četvrta godina joj je i dosta se istićila okolo žbuna tako da sam od svake sadnice imala još po dve sadnice sa žilama.
 
Ја sam moju prvu sadnicu aronije kupio pre 3 dana malu oko 15 cm platio sam je 400 din sad cekam da vidim ocel se primiti i onda cekam 3 godine da probam prvi plod :D
 
Ovako smo mi proveli prosli vikend :osmeh:! Za dan i po posadili smo 5500 sadnica na 3.3 ha. Masinu - sadilicu smo napravili u nasoj radionici.

http://youtu.be/ppd2YgGld2E

---------- Poruka napisana u 11:09 ---------- Prethodna poruka je at 11:07 ----------

Ја sam moju prvu sadnicu aronije kupio pre 3 dana malu oko 15 cm platio sam je 400 din ..

Strasno!!! Nas je dvogodisnja sadnica EXTRA kvaliteta iz Poljske sa svim troskovima carine, spedicije, transporta... izasla manje od 1 eura!!!!
 
Prijatelju, daj odmah link.... gde to u Poljskoj, preko nekog sajta ste kupili, pretpostavljam? I da li je to povlascena cena s obzirom na kolicinu, ili je to redovna cena?
 
Cyber Seljak:"Prijatelju, daj odmah link.... gde to u Poljskoj, preko nekog sajta ste kupili, pretpostavljam? I da li je to povlascena cena s obzirom na kolicinu, ili je to redovna cena?"


Uvezao sam ih preko svoje firme, a pregovori sa rasadnikom oko cene - popusta su trajali 2-3 nedelje! Mi smo im nepoznato trziste pa nisu imali bas poverenja.
 
Da li to znaci da ipak ne mozemo dobiti link? Makar na pp. Da pogledamo koliko bi kostale sadnice nas obicne smrtnike, koji nemamo svoju firmu....

Malo je preterano sa cenama nekih sadnica, zaista su cene prenaduvane, pa bih da nadjem alternativu.
 
Cene u Poljskoj se krecu oko 1 euro (+- 0.10-0.20) i svaki rasadnik je na svom sajtu dao cenovnik. Ostalo je sve stvar pregovora vezano za kolicinu koja se kupuje. Ja sam uspostavio saradnju sa jednim rasadnikom, tako da cu na jesen uvesti odredjenu kolicinu sadnica koje ce ici za prodaju. Naravno, cena nece biti naduvana kao ove godine.
 
Meni su na aronijama krenuli listovi i na vrhu grana pojavili su se kao sitni pupoljci i na ponekoj grani sa strane do stabla isto to . Spolja su listovi koji nisu skroz razvijeni a unutra su ti sitni pupoljci.Da li su to cvetovi ili samo lisce?
 
Bas tako izgledaju kao neprocvetala hajducka trava. Nisam skracivao letoraste , ovo im je treca godina , tako su mi rekli u poljoprivrednoj apoteci.
 
Nazad
Vrh