Arenda- pravila, obicaji....

Javljam kako smo prosli ako i ne uspemo barem smo pokusali nesto da promenimo
 
Ne znam kako moze takvo neko ogranicenje da uspe...Jedino da doticnog prebijete, ili mu podmecete u njive raznoraznu gvozdjuriju, ne bi li lomio masine.
 
Pa tako nekako...Kod mene u selu jos funkcionise ta ljudskost, i precutni dogovor o max ceni zakupa..E, sad, kad bi neko resio da ponudi vise, ne vidim nacin da ga sprecim. Mogu da pariram cenom, ili da ostanem bez zemlje
 
U mom kraju je sve 5ta i 6ta klasa. Daje se po neko prase , jagnje , po koja vreca psenica itd. Pare za sada niko nikome ne daje. Moj brat daje 1 jagnje za 4he koje se nalaze odma iza kuce, a ostalima nikom nista ne daje. Njima je dovoljno to sto su im njive lepo uredjene i nemoraju da plate trebljenje bagrema. Jesenas je imao u ponudi jos 8he , ali nije uzeo , jer vlasnik ( gastarbajter koji ima firme po Francuskoj ) nije hteo da mu potpise ugovor.
 
Sto ljudi sto cudi,kod mene u zadnje nekoliko godina prava potraznja za njivama,ima dosta ovi koji cuvaju bikove pa rade dosta zemlje pa su cenu po ha oterali u 100 evrica dok je nekad bilo dzabalesko,medjutim ja imam mog komsiju koji zivi u inostranstvu i ima napustenu njivu od 2 ha do mene i nece da mi je da arendi,kaze mi za te pare neka pusti,i aj sad budi normalan kad ti kaze,bitno je da ja nemam koris a on sto ima stetu nema veze,takvi smo ti mi srbi.
 
Da upravo tako kako si ti reko. Nemoj ga vise ni pitati, njemu nije dovoljno to sto zaradjuje dobro tamo gde je , nego oce i tebi dusu da uzme. Pusti ga , najverovatnije da je neki glupak.
 
Uvek se nadje neki specijalac u selu koji ce dati vise od ostalih makar i ne zaradio,al nek se prica po selu kako je on gazda i najbolje placa.
 
Ako si bio , bas mi je drago. Reko mi brat da ces mi se javiti. Zao mi sto i ja nisam bio kuci.

Isti je sistem za arendu u celom kraju , jer ceo kraj je u inostranstvu.
 
To je uvek tako , cim narod vidi i cuje da neko uzima zemlju u zakup , onda sami dizu cenu , a ovaj ako je u kreditima i mora da isplati traktor ili bilokoju masinu , on mora da uzima sto vise zemlje da radi. Sama osoba koja uzima kredit uvaljuje sebe u nepovoljnu situaciju.
Ja ne znam kako je sad situacija sa kreditima, ali kad sam ja pitao za lizing , znam da je traktor izlazio posle 5god isplate lizinga skoro duplo skuplji.

Ja mislim da uvek moze da se izbegne uzimanje kredita. A evo i kako : ja sam na primer vozio Rakovicu 60 , da sam kupio Belorusa od 80ks trebale mi pare za belorusa , plus kamata i kasko komplet itd za te naredne 5god. Ja sam se odlucio da nastavim da vozim rakovicu naredne 5god da bi ustedeo pare za taj veci i jaci traktor. Nije mi trebalo 5 traktor je kupljen posle 3 god . I sto je najbitnije ostale mi pare koje sam trebao da dam za lizing i za sva ostala osiguranja.
 
Ja mislim da uvek moze da se izbegne uzimanje kredita. A evo i kako : ja sam na primer vozio Rakovicu 60 , da sam kupio Belorusa od 80ks trebale mi pare za belorusa , plus kamata i kasko komplet itd za te naredne 5god. Ja sam se odlucio da nastavim da vozim rakovicu naredne 5god da bi ustedeo pare za taj veci i jaci traktor. Nije mi trebalo 5 traktor je kupljen posle 3 god . I sto je najbitnije ostale mi pare koje sam trebao da dam za lizing i za sva ostala osiguranja.
1 ovaj deo u opste nema veze s temom.
2 ocin bi presao na bolji za samo 3 godine da nisi otisao u Svajcarsku da radis po 2 posla + dovoz masina.
 
North Army uvek se mesas negde gde ti nije mesto. Ovo jeste povezano jedno sa drugim. A sto se tice mojih masina kuci: moje su samo masine za trgovinu , a one sto su bratove on mi je sve isplatio. Mi smo odavno odeljeni , svako ima svoju kucu.

Ako oces da pomognes coveku ti mu daj udicu , a ne ribu. A i tu udicu ako je sam kupi bolje ce da je postuje i cuva.
 
Kod nas je arenda od 70-200 e po jutru,na jesen ocekujem nov rast cena i rat oko zemlje kao kod ovih retarda u Golubincima i Sasama.
 
A evo i kako : ja sam na primer vozio Rakovicu 60 , da sam kupio Belorusa od 80ks trebale mi pare za belorusa , plus kamata i kasko komplet itd za te naredne 5god. Ja sam se odlucio da nastavim da vozim rakovicu naredne 5god da bi ustedeo pare za taj veci i jaci traktor. Nije mi trebalo 5 traktor je kupljen posle 3 god . I sto je najbitnije ostale mi pare koje sam trebao da dam za lizing i za sva ostala osiguranja.
Pogledaj sad dobro pa proceni jel pises kako si bratu doterao ili pises u svoje ime.
Jedan post jedna prica,drugi post druga prica.

A sto se tice mojih masina kuci: moje su samo masine za trgovinu , a one sto su bratove on mi je sve isplatio. Mi smo odavno odeljeni , svako ima svoju kucu.
Izvinjavam se clanovima za off topic.
 
Nord Armi pazi da ne okines godinu , pusti nas staije da se dopisujemo na miru. U svakoj temi me pratis i komentarises moje pisanje. Na ovom forumu imas razni clanovi , neko voli kako ja pisem , a neko voli kako ti pises.

U svakom slucaju ja sam za to. Oni koji su i inostranstvo da plate onima sto im obradjuju zemlju. Ili da je prodaju , jer da im znaci nesto ta zemlja oni bi ostali da je obradjuju.
 
Pokušaćemo večeras da uradimo slično kao što su uradili članovi udruženja poljoprivrednika u Staroj Pazovi po pitanju novih zakupa.Kod njih je zakup-arenda ograničena, u smislu da niko nesme da plati veću cenu zakupa od dogovorene cene i neuzima zemlju akoje već radi neki od članova udruženja. Površine pod zakup se povećavaju samo ako se pojave novi zakupodavci ali po dogovorenoj ceni udruženja.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh