Arenda- pravila, obicaji....

U mom selu tako nesto nesme da se desi , Kirija je 50e po hektaru i niko nesme da ponudi vise , Ko ponudi vise crnomuse pise ..............
Dolazilisu iz raznih sea i pokusavali al ih prej.... na brzinu niko se nije zadrzavao vise od 2 godine .
Ako gazda zahteva da izadjes iz njive nema bunjenja , to je njegovo i tacka , posle ide dalja prica sa ovim ugovorima al takav slucaj se jos nije dogodio
 
I kod mene problem radiš zemlju ottprilike tri god.i onda gazda obično hoće da radi sam navodo, kad mu ja očistim njivu od korova ,obično pravim ugovore na pet god.sve to džabe kod mena kirija ide evro ar e sad kad ti daju papire tu ima svašt neki traže po pola neki ti nediraju ništa ali takvih je vrlo malo ali najviše ima onih koi kažu da se zemlja ne vodi na njih a oni sami uzmaju pare od države i šta se tu može zemjle nema i onda ćutiš:kisa:
 
Jel ima neko neki primerak ugovora o davanju zemljista u zakup na vise godina,ne onaj za subvencije nego onaj tipa JA TAJ I TAJ DAJEM ZELJU TIM I TIM NA TOLIKO GODINA PO CENI OD 11111111 ITD ITD da napravim izmedju mojih arendasa i mene posto su poceli da ovaj ugovor o zakupu klasican nepriznaju kao validan za rad zemlje nego samo za ostvarivanje subvencije,slican ugovor kao kada se kupi zemlja vecito samo sto je u zakup.
ugovor-o-zakupu.jpg
 
Na koliko najmanje godina moze da se potpise ugovor o zakupu,da bi se dobile subvencije,jer moze na 1 godinu?Uzeo sam jednu njivu od 2.5 ha u zakup al vlasnik nece da potpise ugovor na vise od 1 godinu,pa me zanima moze li to?
 
Kod na s u MZ neće da prime tj. da overe kad je na više od 10 godina.Znači dozvoljavaju samo da je maximalno 10 godina.
 
Dali je neko izdao ili uzeo u zakup livadu i po kojoj ceni? Meni je danas ponuđeno par jutara neke livade a ja uopšte nemam predstavu koliko to košta! Zapravo ovih dana bi trebalo da se dogovorimo oko cene zakupa pa bih da znam bar od prilike koliko mogu da ponudim.
 
To je prirodna livada pa sad ono što raste na njoj to mi je.E sad ako nisam dosadan ajd mi molim te reci koliko se to puta kosi i koliko može da se napresuje bala za jednu godinu na jednom hektaru,onako nagrubo,tj koliko ti napresuješ u proseku na prirodnoj livadi?
 
Pa ovako samo jednu parcelu od 1ha prirodne livade uzimam... Pa kosi se obicno tri puta, ako ima dovoljno nakisa... U prvom otkosu bude oko 300-320 bala tezine oko 18-20 kg... U drugom otkosu oko 120-140 bala, a u trecem 50-60 bala... Od djubriva bacam oko 300-350 kg KAN-a.... E naprimer u 2010. sam kosio samo prvi otkos, bilo susno i drugi otkos nisam imao racun da kosim...
 
Pa to je dobro,od 400 do 500 bala godišnje ukupno oko 7000-8000 kg pa puta 10din/kg koliko sam prošle godine plaćao... ostaće i meni nešto ako cena zakupa bude bar ko ta tvoja i ako godina posluži.Druže puno ti hvala,častim pićem kad se vidimo poz.:ppozdrav:
 
juce pazario 8kj arende, 150e po jutru i jedna prikolica sapurina za celu godinu:haha: dacu mu i 2 prikolice...dobio covek penziju i nece vise da radi. i trazi mi 30e za oranje, malo mi mnogo al ajd. a orao sa ferdzom i jednom brazdom IMT 14 coli, valjda je lepo uzorao, lepo to ispadne kad se udesi...
 
treba imati u vidu da je 4 klasa zemlje. davali mu padincani 200e, al ja radim i njegovog brata zemlju pa nije hteo drugom dati ni za 300e... sad mi bio oranje ce mo prebiti uslgom branja i jos sta treba, ostavio je sebi 3kj da ceprka malo..
 
Mi smo resili da sprecimo ljude koji daju zemlju u zakup da manipulisu sa cenama tako sto smo svi koji obradjujemo ozbiljnije zemlju clanovi udruzenja i dogovoricemo cenu od koje necemo ustupati i objaviti javno koliko ove godine placamo zakup
 
ako i kod vas uzimaju arendu padincani kao i kod nas, onda od tog nema nista...jer su oni ti koi kod nas nabijaju cenu...lako bi se mi ovde dogovorili, kao i vi na taj nacin kako si ti naveo.
 
Nazad
Vrh