Analiza zemljišta

Jel pisemo da bi nesto napisali, ili se bar trudimo da to sto smo napisali bude koliko-toliko pametno???
120 prikolica na 32 ara...Ajmo malo matematike. Uzmimo najmanju prikolicu na trzistu-trotonku... duzine 4m, sirine 2m, visine 0,8m, dolazimo do zapremine od 6.4m kubnih...Puta 120 prikolica, dodje mu oko 768 metara kubnih stajnjaka... 3200 metara kvadratnih podeljeno sa 768 metara kubnih, dobijamo sloj stajnjaka od 24 centimetra... Da li i dalje tvrdite da ste zaorali frtalj metra stajnjaka??? Mislite li da su samo veverice na ovom forumu???
Ja i nisam napisao da sam zaorao nego nasipao jer mi je to bilo za dz. Ako vi smatrate da ste veverica ja cu vas podrzati u tome, ali nesmatram da je neko veverica. Ja sam napisao sta sam uradio i kakve sam rezultate dobio ,e ako vi neverujete ne interesuje me to je vas problem.
a evo i slike sto sam obecao
523631_342522429127668_100001097417455_940523_1974936196_n.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa dobro sam napiso , onda je to vaše "saksija" a nije njiva , i nije baš za ovu temu , ovo je ipak agrotehnika u ratarstvu.
Tu najbolje postavi plastenike.
 
ja sam napisao koju sam analizu zemljista dobio,i objasnio sta sam radio. jer su kolege sumnjali u analizu . Dapostavim plastenike pa da robujem ceo zivot da bi gospoda jeli jeftino kvalitetnu hranu ja cu da koristim to zemljiste za svoje potrebe i ostavicu svojoj deci da i oni imaju koristi od mene i da bi im ostavo to sto su mi ostavili moji preci ali u boljem stanju.
 
Poenta je samo da je analiza pogresna...Nista vise! Ne znam zasto vam je to toliko tesko da prihvatite. Stvaranje humusa je JAAAKOOOO dugotrajan proces, u nasem zemljistu je stvaran milionima godina, i ne moze se podici tek tako... A koncentracije od 200 mg K, i P na 100 grama zemljista su toksicne i nemoguce. Na takvom zemljistu, sa koncentracijom od 2 g/kg najisplativije vam je da otvorite rudnik P, i K :ppozdrav:

---------- Poruka napisana u 22:49 ---------- Prethodna poruka je at 22:49 ----------

A za ovo veverica se izvinjavam svima, nije bilo u uvredljivom kontekstu, iako je tako ispalo!
 
Bice kako bude, inace nije me kostalo nista samo nafta koju sam potrosio dovlaceci to i moj rad za istovar.To mi je i bilo jeftinije nego da sam donosio zemlju kamion 2500 dinara + dobijem polovinu gline i to je to.Prosle godine je tu bilo povrce krompir nije izgledao nikako dok nismo poceli da vadimo e onda smo se iznenadili koliko ga je bilo , mada za izgled moze biti zasluzan nedostatak azota kao sto je analiza pokazala. Za primenu fungicida nije bilo potrebe.
 
Mislis glina je vodo nepropusni sloj ,I uglavnom na glini nema nekog roda cak ni da se pokrijes zbog zbijenosti a i jako tesko je usitnjavanje i obrada.
 
Ako nastave ove vremenske prilike koje mi liče na klimatske promjene u suvom ratarstvu glina će sigurno biti poželjna , a i nisam mislio na čistu žutu glinu ili ilovaču nego na količinu gline u nekoj zemlji pa i crnoj . Pokazuje se da za suša u glinastim i težim zemljama bude bolji rod.
 
Poenta je samo da je analiza pogresna...Nista vise! Ne znam zasto vam je to toliko tesko da prihvatite. Stvaranje humusa je JAAAKOOOO dugotrajan proces, u nasem zemljistu je stvaran milionima godina, i ne moze se podici tek tako... A koncentracije od 200 mg K, i P na 100 grama zemljista su toksicne i nemoguce. Na takvom zemljistu, sa koncentracijom od 2 g/kg najisplativije vam je da otvorite rudnik P, i K :ppozdrav:!
E ovu temu cemo naceti cim budem imao malo vise vremena
 
rezultati ispitivanja uzorka zemljišta ph u KCL6.55 phu H2o7.28 CaCO30.42 HUMUS 1.51 uk.N 0.130 P2O5 10.50 K20 15.9 .NA PARCELI POVRŠINE 1HA PLANIRANA SETVA KUKURUZA,molim vašu preporuku za đubrenje...
 
Poslednja izmena:
ne znam da li je pitanje za ovu temu ali da pitam...
na jednoj njivi koja je "talasasta" imam delova gde je ona bela zemlja,pretpostavljam da tu ima previse krecnjaka i uglavnom se nalazi na delovima gde teren pada!tu je usev dosta manji i tokom cele vegetacije kaska za ostatkom njive i dosta je ruzno tako nejednak usev....
moje pitanje-da li ti delovi mogu da se izjednace sa ostatkom njive,da usev ne kasni toliko i kako to da uradim?da li neko ima slicnu njivu?
 
Samo stajnjak, i bez kreca jer to ti je slatina koja je bogata mineralima a po najvise ima nacl ali slabo ima organske materije. godinama dodavaj humus ,stajnjak ili zetveni ostaci i resices problem.ja imam slicno ali sam polovinu resio.
 
da li vestacka djubriva mogu nesto da poprave?njiva je arenda tako da ne znam koliko cu je dugo raditi a ne baca mi se stajnjak na tudju zemlju pored moje....
 
Ipak odnesi na analizu da vidiš ph reakciju , dabi znao dal treba kreč ili ne , nemora da znači da nije kiselo , ima toga u sremu dosta.
 
Ne bacaj vestacko uzalud, u toj slatini ili beloj zemlji ima mineralnih materija ali nema organske materije tu samo stajnnjak a ako nije tvoje ostavi kako je nemas racuna da se zezas. ja na moju zemlju (jedna parcela malte ne covek mi prodo samo da se otarasi) se igram time ali treba mnogo za nekih 60 m2 slatine na sredini njive da je na kraju nebi ni pokusavao ostavio bi kako je.
 
Nazad
Vrh