Analiza zemljišta

Da li ste djubrili kalijumom u proteklih 10g? Za vasu zemlju Map zavrsava savrseno osnovno djubrenje!
 
Poslednjih 6-7 godina bacamo samo MAP. Inace te dve parcele nisu djubrene dok je bilo lucerke na njima
 
Verujem da je pH u normali. Sada ce se verovatno javiti pobornici redukovane obrade da je to zbog toga sto si sejao lucerku i psenicu i verovatno orao do nekih najvise 25cm. Sto sam spreman i sam da prihvatim uz dodatna objasnjenja.
 
Ph je 7,2. Za oranje sam napisao ranije da je jedna uzorana zadnji put pre 9 god, a za drugu se ne secam kad je uzorana zadnji put.
 
Mogu i ja da objasnim.
Pre zasnivanja lucerke 2003 u jesen 2002 je zaorano 100 kg mapa(od tada ga koristim) na predusevu kukuruz,Oranje je bilo oko 30 cm.Do 2009 nije bacano ništa od đubriva .U jesen 2009 je 2-3 puta tanjirano i posejana je pšenica,ne mogu da se setim da li je tada bačen MAP (možda ralekiraj ima zapisano).Pšenicu te 2010 smo jedva pokosili pošto je voda ležala od juna meseca.U proleće 2011 parcela je samo tanjirana i dodato je 70-ak kg ureje pre setve suncokreta.Posle suncokreta je tanjirano uz dodatak 80 kg /kj mapa i posejana je pšenica koja je ove godine rodila oko 3,5 t/kj.Prošle godine se na ogumcima pojavila palamida i sada čekamo da vidimo hoće li izaći da je prskamo ili da radimo neku obradu.
Razmišljam da je ni sada ne orem nego da istanjiram,podrijem ,bacim map i do zime još jednom istanjiram
 
Stigla mi analiza zemljista. Na nekoliko parcela imam slicnu situaciju kao na donjem primeru. Po njihovoj preporuci treba dodati samo 100 - 150 kg Uree / Ha ali me zbunjuje to sto su napisali " u jesen "
Zna li neko zna odgovor zasto u jesen?

2r425as.jpg
 
Poslednja izmena:
Šta je ovo sa fosforom ? 92 mg ,ovo prvi put čujem i vidim.
 
I kalijuma ima puno. Evo analize sa jos dve parcele. Pre nekoliko dana je clan Peet napisao da je nekada davno neko iz njegovog sela nosio Jermenovacku zemlju na analizu i rekli su mu da sa tom zemljom djubri druge parcele. Slatko sam se nasmejao kada sam to procitao ali posle ove analize.....hmmmm

33o4778.jpg


od 9 uradjenih parcela mi je fosfor samo na dve parcele manji. Na jednoj je 15 a na drugoj 26. Na ostalim parcelama je 30-40 osim te tri gde ga ima bas jako puno
 
Meni se P205 i K2O u svim analizama jure za 2-3 mg/100g negde je Fosfor veci,negde Kalijum...Kod tebe je 92 naspram 45,to je duplo veca kolicina Fosfora...Gde si radio analizu?U Pancevu nisi sigurno,oni imaju drugaciju semu na kojoj daju preporuku...Vrsac,a?!
 
Auu.... brate mili, cici može li par tona te zemlje da malo djubrimo. Nije mi jasno zašto baš sve u jesen. to je , gotovo sam siguran, greška. Kada se daje preporuka za djubrenje u jesen onda obično ide 1/3 od ukupne količine. Recimo ako ćeš sejati pšenicu daš joj 1/3 da ima dobar start....najbolje predsetveno da bude u zoni klijanca ... a onda u proleće prihrana. Za kukuruz isto može 1/3 u jesen da se zaore ... može i za suncokret... (samo urea od azotnih ) .Samo je po meni to malo ne praktično, jer teško da bih sada u jesen imao para za ureu...bar ja. Kalijumom i Fosforom su obezbedjeni skoro i tvoji unuci :D
 
Molim vas, da vise ne stavljate rezultate analiza, jer ce u tom slucaju neki od nas prestati da se bave poljoprivredom. Pre nekog vremena sam uradio nekih 10-12 analiza, i samo na jednoj parceli sam imao P preko 10, tj~12, a na svim ostalim manje, uglavnom oko 5, a imam neke i sa 2, dakle 2mgr/100gr. K je uglavnom oko 20, a N 10-14. Ca, mi je uglavnom ispod 1, a pH ide od 4,5-6,5. Sto bi se reklo, de ce sut sa rogatim.
 
@marko22
Kakva je preporuka za djubrenje kad su tako losi rezultati analize?

Da li neko zna da li mogu sad da uradim uzorkovanje zemljista, iako je na njivama kukuruz?
 
Nazad
Vrh