Analiza zemljišta

Sa 60kg/ha unosite dovoljno fosfora za 10 t/ha suvog zrna. Posto je sadrzaj P nizak, trebalo bi i njega podici na bar 20 mg/kg zemljista. Ako mozete, povecajte unos P, ali nista pre jeseni
 
@Green
8-16-24 150kg/ha
10-46-0 (Bilo je kod Kusije za 6000din po meteru, da li ima sad ne znam) 100kg/ha
250-260kg/ha Urea
 
ljudi jel bi bilo od neke koristi da ja ovih dana odnesem zemlju na analizu? planiram da sejem kukuruz, pa ne znam da li ce stici da urade. . .
 
Ako platis analizu, to ide dosta brze, ali opet pitanje je dal bi stigli da urade do setve...Bolje baci vise djubriva za tu cenu analize, a zemlju nosi na analizu kad bude bilo besplatno u toku godine.
 
Да ли нижа цена анализе значи и да је та анализа слабијег квалитета? Нпр. у Коларима основна анализа 2100,00 по једној дубини а на Пољопривредном факултету 4000,00. Кад сам позвао лабораторију факултета неки проф. ме истресе из гаћа са питањима каква ми анализа треба а ја нисам знао ни шта ме пита а камоли да му одговорим.:sta: Углавном цене су 4000,00; 7000,00; 11.000,00 по једној дубини у зависности од захтеване комплексности анализе. Е сад кад би радио 3 дубине, како се препоручује, то је прескупо, још ако се ради сваке 3 године::novac::
 
analiza p2o 200 mg
k2o 200 mg
caco3 21.3
humus 20 %
Preporuka djubrenja 600 kg ureje po h
 
e pa ovo i nije saksija, a nije ni greska 20% to je basta a ja preterao sa zgorelim stajnjakom malte ne je samo on do dubine 20 cm inace povrsina parcele 32 a.
 
Bez ljutnje, ova analiza nema mnogo veze sa realnosc!!!
Kao prvo, ne da je nemoguce da ima 200 mg P, i K, nego bi ta zemlja bila jalova kao Sahara... To su DEBELLLLLOOOOO toksicne koncentracije!!!! A sto se tice humusa, nasi preci kad su dosli u Vojvodinu, zatekli su 5-6% humusa. "Pametnom" obradom uspeli smo za ovih 200tinak godina da nivo spustimo na 2,5-3(4) % Humusa. Ako su tvoji preci i ti podigli nivo na 20%, mislim da zaslzujes Nobelovu nagradu.
Mislim da je ovde doslo do izostavljanja jednog zareza, tj. da je trebalo pisati u analizi 20,0 mg P, 20,0 mg K, i 2,0 % humusa.
 
Imam ja neke analize sa 10 % humusa, i ajd sad ti budi pametan pa im veruj. Neko mi rece da oni samo pogledaju region odakle si i lupaju brojke, kao besplatna je analiza pa sta bi jos hteli, da bude i tacna :haha:
 
Извлачим закључак: однесем на анализу где је јефтиније и кажем да ћу паралелно дати и факултету па да упоредим! Ваљда ће онда урадити стварно а не гледати регион (сумњиво ми је што траже и број парцеле а плаћам анализу).
 
Да ли нижа цена анализе значи и да је та анализа слабијег квалитета? Нпр. у Коларима основна анализа 2100,00 по једној дубини а на Пољопривредном факултету 4000,00. Кад сам позвао лабораторију факултета неки проф. ме истресе из гаћа са питањима каква ми анализа треба а ја нисам знао ни шта ме пита а камоли да му одговорим.:sta: Углавном цене су 4000,00; 7000,00; 11.000,00 по једној дубини у зависности од захтеване комплексности анализе. Е сад кад би радио 3 дубине, како се препоручује, то је прескупо, још ако се ради сваке 3 године::novac::
PSSuKolarima radi besplatnu analizu za registrovana domaćinsva mora broj parcele meni radili po sedam osm uzoraka do prošle godine dobijo sam kreč ove nema
 
Извлачим закључак: однесем на анализу где је јефтиније и кажем да ћу паралелно дати и факултету па да упоредим! Ваљда ће онда урадити стварно а не гледати регион (сумњиво ми је што траже и број парцеле а плаћам анализу).

Na fakultetu je osnovna analiza 4000 a u PSSS oko dve. Čuo sam preporuku da to nije slučajno.
 
PSSuKolarima radi besplatnu analizu za registrovana domaćinsva mora
Нисам регистровао, скоро сам купио. Морам да одем до трезора да видим шта ми је потребно ал' укњижбу прво треба дочекати.

---------- Poruka napisana u 22:49 ---------- Prethodna poruka je at 22:47 ----------

Na fakultetu je osnovna analiza 4000
То ми је ближе ал' дупло скупље. А још " узми узорке овако, па са 5-6 места, па "учетврти", па уклони траву и корење..."
 
Bez ljutnje, ova analiza nema mnogo veze sa realnosc!!!
Kao prvo, ne da je nemoguce da ima 200 mg P, i K, nego bi ta zemlja bila jalova kao Sahara... To su DEBELLLLLOOOOO toksicne koncentracije!!!! A sto se tice humusa, nasi preci kad su dosli u Vojvodinu, zatekli su 5-6% humusa. "Pametnom" obradom uspeli smo za ovih 200tinak godina da nivo spustimo na 2,5-3(4) % Humusa. Ako su tvoji preci i ti podigli nivo na 20%, mislim da zaslzujes Nobelovu nagradu.
Mislim da je ovde doslo do izostavljanja jednog zareza, tj. da je trebalo pisati u analizi 20,0 mg P, 20,0 mg K, i 2,0 % humusa.
analize su potpuno tacne radjene su u ns 2* i u vrscu 2* zbog tih koncentracija medjutim kada sam im rekao koliko sam zgorelog stajnjaka ,piljevine ,zivinskog djubriva i slame , to mi je bilo za dz jer sam nasipao.A radio sam i sa malom laboratorijom ali tu imam samo N,p i K ali samo bogato ,srednje i siromasno. i u kompletu imam ph. i sve se poklapa sa njihovim analizama jedino nisam znao koliko ima humusa i ca co3 .u pitanju je oko 120 prikolica zgorelog materijala. postavicu i slike te zemlje .prosle godine je tu bio krompir,paradajz i ostalo povrce.Iskreno ja sam ocekivao 10% humusa i oko 100 mg P i K. jer mi je u drugoj basti bez ovakvog nasipanja p bio 115mg K 80 mg a humus 4.3% dok sadrzaj caco3 22.3 Azot je bio na minimumu.
 
Poslednja izmena:
YT1RDI, jeste malo zahtevno ali ne uzima se uzorak često te ipak treba valjano odraditi, od toga zavisi i preciznost/tačnost rezultata. Radio sam po uputstvu za uzorkovanje, 30 mesta na parceli, ima već više od 10 dana kako je uzorak predat u laboratoriju ali ne zovu.

Profesor na agrohemiji je i mene detaljno propitao, može biti da im je to praksa.
 
analize su potpuno tacne radjene su u ns 2* i u vrscu 2* zbog tih koncentracija medjutim kada sam im rekao koliko sam zgorelog stajnjaka ,piljevine ,zivinskog djubriva i slame , to mi je bilo za dz jer sam nasipao.A radio sam i sa malom laboratorijom ali tu imam samo N,p i K ali samo bogato ,srednje i siromasno. i u kompletu imam ph. i sve se poklapa sa njihovim analizama jedino nisam znao koliko ima humusa i ca co3 .u pitanju je oko 120 prikolica zgorelog materijala. postavicu i slike te zemlje .prosle godine je tu bio krompir,paradajz i ostalo povrce.Iskreno ja sam ocekivao 10% humusa i oko 100 mg P i K. jer mi je u drugoj basti bez ovakvog nasipanja p bio 115mg K 80 mg a humus 4.3% dok sadrzaj caco3 22.3 Azot je bio na minimumu.
Jel pisemo da bi nesto napisali, ili se bar trudimo da to sto smo napisali bude koliko-toliko pametno???
120 prikolica na 32 ara...Ajmo malo matematike. Uzmimo najmanju prikolicu na trzistu-trotonku... duzine 4m, sirine 2m, visine 0,8m, dolazimo do zapremine od 6.4m kubnih...Puta 120 prikolica, dodje mu oko 768 metara kubnih stajnjaka... 3200 metara kvadratnih podeljeno sa 768 metara kubnih, dobijamo sloj stajnjaka od 24 centimetra... Da li i dalje tvrdite da ste zaorali frtalj metra stajnjaka??? Mislite li da su samo veverice na ovom forumu???
 
Jutros cale bio po bonove i uz to dobio analizu za jednu parcelu od 5 hektara na jednom mestu...Znaci sami su uzorkovali i dobili smo besplatnu analizu,navodno to finansira Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu Vojvodine...Za 4 kat.parcele jedne pored druge rezultati se krecu od:
pH u KCL: 7,52-7,66
CaCO3 : 9,69- 10,53
Humus : 3,38-3,58
AlP205 : 21,1- 31,5
AlK20 : 19 - 32,1
Uz sve to dobio i tablicu po kojoj sam mogu da odredim u kakvom je stanju zemljiste i kojoj klasi pripada
10qf986.jpg
bgv12v.jpg
 
Nazad
Vrh