Alati i radionice

Vasari se obilaze redovno..svaki put se kupi nesto krupno/sitno....nesto imam nosaca.nesto cu da kupim.pa polako..nezurim..okruzen sam sa strugarima...saveti prste svakodnevno....ja sam na pocetku....sve krecem od nule..igrom slucaja kod prijatelja struzem na pa22,svakodnevno se nauci nesto novo...
porucili smo nesto novih nozeva..prijatelj je uzeo da proba pa su se lepo pokazali....koji pojma nemam..videcete slike kad stignu..

vas dvojica ste profesionalci...pored vas dvoje ja mogu da se pokrijem kartonskom kutijom(ako postoji takve velicine)...volje imam puno...to mirosti zna trpi me stalno sa pitanjima..sta zasto kako...nadam se najboljem

uradio sam danas bronzane caure za suport,poravnali osovine koje su potrosene...za koji dan rajbovanje i sastavljanje pa palimo..

kod mene komanda ceona/uzduzna ima dva kanala ako mislite na to...sve sam zabelezio....nadam se da nece biti problema

ceo proces malog remonta prati i majstor koji je radio remonte strugova mislim da ce biti dobro na kraju
 
@jbrtka

Kao prvo Sale nije totalni pocetnik, tj. nije tek sada video strug prvi put u zivotu.

Kao drugo, ako je tvoje misljenje da su nosaci sa izmenljivim plocicam neisplativi, to je tvoje misljenje i uopste nije tacno. Recimo CNMG plocica ima 8 reznih ivica i sve se mogu iskoristiti, a koristi se ravnopravno i za spoljnu i unutrasnju obradu. DNMG plocica je preko 30 godina najzastupljenija jaka plocica na svetu.
Cene na pijacama variraju od 1,5-3 eura po komadu za kvalitetne(sandvik, seco, walter itd), znaci kutija je 15-30e a ne 40. Prodaju se originalne ali i turske ne zaostaju mnogo po kvalitetu.
Sto se nosaca tice oni su prosecno 20-30e, ali njemu netreba 15 nosaca, vec mu je za pocetak potrebno 3-4 nosaca za spoljnu obradu i jedna borstangla (cnmg) za unutrasnju obradu.
Ostalo za 50e moze nakupovati gomilu stirija i vidija za posebne slucajeve i to je to. Ovo gore su, naravno, vasarske cene..
Ljudi koji ne poznaju savremene alate ostaju na starim vidija nozevima, ali kada treba osopovati ozbiljnije komade, guslaju ceo dan ono sto bi dobrom plocicom uradili za sat i po.
Niko od ljudi koje sam uveo u rad sa plocicama se nije vratio nazad na starudiju.
Naravno da uvek ima stvari za koje treba vidija(radijusi, usecanja, itd), ali niko vise nema vremena da se igra sa time za ozbiljan rad..
 
Poslednja izmena:
eu0lf5.jpg
[/IMG]
ws1ffs.jpg
[/IMG]
otlu0n.jpg
[/IMG]
23jhogy.jpg
[/IMG]
2ryg0nn.jpg
[/IMG]
nl7y4m.jpg
[/IMG]kolega mikrosti,uz duzno postovanje...
da li je pocetnik ili nije,nisam znao ali sam pretpostavljao da jeste...nije ni bitno...
kao drugo,moje misljenje za nosace je totalno drgacije od toga kako si me ti shvatio,stavise,i sam koristim na sva 4 struga nosace sa izmenjivim plocicama,cak vidija nozeva skoro da i nemam u radioici,stirijeimasoalo,i ajvie koristim na malim strugovima za neka sitna otsecanja,a kad ecem nesto ozbiljnije imam sandvikove maceve za otsecanje..postujem svacije znanje ali NEMOJ DA ME UBEDJUJES da sa jednm plocicm recimo CNMG mozes da radis i grubu i finu obradu,jer imam i takve plocice,i sa malim i sa velikim holkerom a i sa malim i sa velikim radijusom,i znam sta moze da radi a sta ne...isto tako da sa stanglom fi 16 mm radi rupu ajd nek bude 25 ili 80mm...a ako za 50 evra moze kupiti gomilu stirija,daj mi adresu,treba meni,jos cu da te castim za informaciju...ja se nisam susreo,a bogami dosta idem i po vasarma i po najlonu i bubanj potoku,i znam skoro svo trgovce koji ozbiljnije trguju sa alatom,ako zelis,mogu ti ih nabrojati...o cenama na pijaci nemoj da me ubedjujes znam koje su,ali nazalost sve je povoljno,to sto mi ne treba,najmanje te plocice od 1,5 do 2,3 evrakoje se stezu na papucicu odozgo,pa kad ga malo pricepis odmah se plocica iskrivi napolje...nadji mi iscar,boehlerit,taegu tec,walter mitsubisi za 2evra...i da ti dikazem da koristim plocice,sad sam se obukao da ti uslikam ..mrda se uveris.i nemoj u nesto da me ubedjujes,jer sam dosta godina u ovom poslu,mozes da mi pricas o zetvi,setvi oranju,ali o strugu ne priznajem nikog ko nema vise od 30 godina staza za istim...
evo moi skromni arsenal plocica,one sive 10 kutijic su iscarov knux,sandvikove kostaju dosta manje od ovih,ali ne mogu da im pariraju nikako,ni po kvalitetu obrade,ni po izdrzljivosti,predzadnja surezervni macevi za otsecanje,a zadnja slika je koliko sam prosle godine potrosio plocica,one istrosene menjam za nove...
 
jbrtka, ajde ako ti nije teško da opet odeš do radionice, ne vidi se na slici lepo ovaj sprej pa me baš interesuje koji je. Mala šala, ne zameri. Ali u 1 ujutru da silaziš da slikaš :ppozdrav:

.pored vas dvoje ja mogu da se pokrijem kartonskom kutijom(ako postoji takve velicine)...volje imam puno...to mirosti zna trpi me stalno sa pitanjima..sta zasto kako...nadam se najboljem

Imam ja od zamrzivača, 410 litara kutiju. Taman!
Neko je sa srećom struganje :ppozdrav:
 
Wurth cut and drill spray,mada vise koristim motip,mnogo je bolji 350 obrtaja a hladna ureznica...sreca,pa mi radionica na 3,4 metra od ulaza u kucu...
 
Vidi druze,
Nema potrebe da ucimo jedan drugog o bilo cemu, ali kod mene cnmg godinama radi i sopovanje i fino struganje cementirane povrsine. Naravno, ne ista plocica, ali je tako.
Dalje, ja kod tebe vidim skoro polovinu KNUX plocica, koje sam ja davnih dana zabranio.
A zasto, valjda ti je jasno ako radis struganje i sam kupujes svoje plocice.
Ako obilazos pijace, reci mi koje su to plocice koje placas 4e?
 
evo sam sebi si dao odgovor,struzes ali menjas plocice,znaci,vec treba kupiti 2 tipa plocica,tj 2 kutije, da budu kvalitetne NEMA ispod 3,5 do 4 evra po komadu,evo ako znas nekog ko ima daj mi broj ili te castim ili vodim na rucak...plocice kokje placam 4 e su iskarov knux,neznam kako tebi,ali meni su sasvim isplativije od vidija i bilo kojih drugih.najvise sto mi lepo prave strugotinu,na prave trake,niti je lome pa posle strugotine ima po celoj radionici,inace knux puno koristim,ali mnogo vise WNMG,ove ostale koje koristim,stvarno ni jedna se ne secam da joj je cena manja od 3,5evra po komadu,osim nekih za glodanje...

- - - - - - - - - -

35isooy.jpg
[/IMG]
Ove su najskuplje 5,5 evra kom za trapezni navoj .keramicke ne koristim..
 
Ja svoje znanje nisam stekao na majstorskoj metodi isprobavanja, vec sam mnogo teorije izucio(i ocenjen sam za to), pasam tek onda u praksi poceo proveravati te postavke. To sto se hvatas za to sto kazem da se za razlicite uslove koriste dva tipa iste plocice, ne vidim sta je problem. Sve se koriste na istom tipu nosaca, zamena plocice traje pola minuta, sto je isto nebitno.
Takodje on moze kupiti i po 2-3 plocice od svake za pocetak, nemora odmah po kutiju..
Posto priznajes da volis knux plocicu i da je placas 4€, moram ti reci da si zbog neznanja bacio gomilu novca kroz prozor. Kazem da sam pre vise od 10 godina zabranio tu plocicu. Prica da se sa dnmg ili cnmg nemoze strugati identicno udobno ne pije vodu. Samo treba znati odabrati geometriju.
Ova plocica za trapezni navoj je specijalizovana, i Saletu sigurno nece trebati uskoro i nije za poredjenje u diskusiji o osnovnom setu alata za strug.
Ponavljam da na pijacama ne placam plocice preko 3€, prosecno 2-2,5..
Ja takodje ne volim trgovce, jer uvek imaju nekih prevara u rukavu..
 
Ovo sto si napisao,je isto kao da nekog ubedjujes da je glupost sto je kpio novog fendta ili jd,mogao je sve da odradi i nekim zadrugarom...kazem ti nisam budala,i znam da prekalkulisem neke stvari,ne bi sam sebi u stomak skakao...ali kad sve saberes i oduzmes najisplativije je tako kako radim,a da u pola operacije menjam plocicu??ha ha,ha..iskjucujem se iz rasprave,
Posto priznajes da volis knux plocicu i da je placas 4€, moram ti reci da si zbog neznanja bacio gomilu novca kroz prozor. ..
A pod 2,da li ti mislis da sam ja neskolovan?jeste da ima treci stepen,u pancevu,ali sve vreme sam na praksi bio kod nas u zadruzi,pored dva VRHUNSKA majstora,diplomski iz prakse jedini iz razreda dobio 5!a odmah posle zavrsene skole se zaposlio 1997.tako da se od tada druzim sa strugom.i jedno cu ti reci,sto su nam uvek ponavljali profesori ,sada vec pokojni Milan Egelja i Rade Grba-kod struga,teorija je jedno,a praksa drugo...
I trece,ja sa knuxom skidam prolaz i po 12mm,na 400 obrajta,to ostale plocice mogu da sanjaju..sa Wnmg kad sopujem,6 mm ..ja ne milim,po 1 mm
 
Poslednja izmena:
E moj majstore sa praksom od '97, samo ti nastavi strugati knuxo-om..
Jel ti to uvek struzes sa 400 obrtaja: i fi30 i fi250 ? Da si radio u firmama sa ozbiljnim programom video bi i 'strasnije' stvari od dubine rezanja 6 i 12mm..
Nebih dalje..
 
Mogu da zamislim koliko kosta komplet alat strugara mnogo. Npr. Samo mac i kutija osrednje kval.plocica za odsecanje 50e. Tako da u princopu nosac i kutija vrda oko 40-50. Nakupi se brzo cifra.
 
E sad si ili preterao,ili se namerno pravis lud,pa koja budala bi strugala 35 i 250 istim obrtajima,ja radim vec 7,8 godina,neke moje serije,i za te poslove meni oujaj alat najvise odgovara,i nemoj ti da me ucis kojom brzinom koji materijal da radim,znam hujala bogu i sam,a to sto nisam radio u ozbijnoj emirmi,nisam,jer jer je sve unisteno...a sta sam sve radio na strugu i glodalici ti sigurno nisi video,ne kod mene kuci,nego dok sam radio kod privatnika..i nemoj da budes toliko kurcevit,ja tebe ne spocenjujem pa nemoj ni ti mene,jer me ne znas licno...

- - - - - - - - - -

Mogu da zamislim koliko kosta komplet alat strugara mnogo. Npr. Samo mac i kutija osrednje kval.plocica za odsecanje 50e. Tako da u princopu nosac i kutija vrda oko 40-50. Nakupi se brzo cifra.
to celo vreme pokusavam da mu objasnim ali nikako,mac je oko 25,30e nosac maca isto a plocice,koliko para tolko muzike,te za 2e tako i vrede,te za 3,5 duplo bolje,.

- - - - - - - - - -

I ti jedno ne kapiras.ne znam gde ti radis,ali dok sam bio kod privatnika,jedan donese deo kombajna,jedan beraca.drugi deo motora,ciglana donese osovinu ,mlin neke turbine.tako da se svaki dan sreces sa delovima,od nekog srafcica od 6 mm.do osovine od 300,400kg .a sve sam to imao prilike da radim,i svakakve materijale da obradjujem,pa ne moras ti da me ucis o odrdjenim obrtajima,i dubini struganja.
 
Ja ne volim kad neko siri dezinformacije, i tada reagujem.
To sto si ti radio niko ti nemoze osporiti, ali ako tako komuniciras sa ljudima koje i ne poznajes ti imas problem sa sobom.
Usput, sigurno si radio daleko jednostavnije stvari od mene, iako ti je to neverovatno..
Samo bez teskih reci, bori se argumentima a ne uvredama.. Nemam nista protiv tebe, i ako si takav kao sto pises, imas i moj respekt.
 
Na svasta se naidje ima covek moranda kupio da se vodi da ima strug skoro i neradi. Ja pogledam okolo nema nesto alata sem jedan krnjav noz na strugu kaze kad ode negde kupice drugi. O plocicama da nepricamo dinar je veci od kuce.
Mirosti@ iznerviro so lolegu bolje ga zovi na neku prasetinijadu a i pivo ce da strada,steta da se takva dvojica ganjaju.:sta:
 
Nazad
Vrh