Alati i radionice

sastavio sam lezaljku :osmeh:
45oodin.
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Djed se oladio pa ajmo na net. :haha:
Na zalost je u mnogo slucajeva tako. Umru roditelji, dedovi a decu n interesuje pa sve prodaju budi zasto:udri:.
Tako kad je jedan majstor kod nas umro, njegova cerka je Warturga punog menahicarskog alata (vecinom kvalitetnog i renomiranog) prodala za 200 evra. Samo auto je vredeo toliko, a o alatu da i napricamo. Kaze tata da je znao da se prodaje, dao bi duplo vise para.
 
Ima i ovdje takvih slucajeva ali to ljudima u komsiluku nikad ne bi dali po toj cjeni. NIKADA...

Prodavao se 533 uredan kuca preko puta moje u selu, papiri uredni, pali-vozi. Cjena bila 2000€ (15 000Kn) i ni makac dolje, isli svi iz susjednih sela gledati traktor nema mu greske al je cjena bila previsoka za jednostepeno kvacilo bez kompresora i spere... Davala baba svom netjaku za 12 000Kn al nije on to htio dati i na kraju dodje neki svercer iz 40km udaljenog grada, ponudi babi 1000€ i baba pristane i jos da kosu talijanku na traktoru dzabe jer ju ovaj nije htio skidati a baba nije mogla naci nikog da ju razmontira s traktora. Kasnije je pricala kako su ljudi samo dolazili i gledali u traktor i da nije htio nitko kupiti pa je dala covjeku da se ne nateze s ovim nasim "mudrijasima"...

Imam i previse ovakvih primjera al me dusa zaboli kad se samo sjetim sta je prodano, kome je prodano i po kojoj cjeni...


Nego, kupio sam nekidan ova dva kompleta dlijeta, izbijaca, probijaca za 120Kn (16€)...

9tgyfl.jpg
 
Dosta alata kupujem u LIDL-u. Ja sam njihovim rucnim alatima prezadovoljan.

Imam POWERFIX gedore, kljuceve vilasto-okaste (dva kompleta), kljuceve s racnama (veliki i mali komplet), sarafcigere (veliki i mali komplet), papagajke, srafstuk, ove izbijace, malu rucnu busilicu, moment-kljuc, komplet preciznog alata, dva kompleta svrdala i uredjaj za ostrenje istih, masinu za ostrenje lanaca za motorne pile, magnetne posude za drzanje sarafa, elektricni subler, komplet nareznica/ureznica, zidni nosac s posudama za sitne djelove...

Vjerujem da ima jos kojecega odande ali se ne mogu sjetiti ovako "iz glave". Jos nista nisam uspio potrgati, samo sam izgubio gedoru 7mm iz kompleta...
 
Poslednja izmena:
Video sam u drugoj drzavi, bas ovakve (da ne kazem ove) izbijace pre par dana u jednom takvom centru (LIDL) - bilo mi je interesantno. Doduse ni ja nemam zamerku na njihove proizvode ("gedore", a i ostale sitnici koje koristim, sto su kupljeni tamo, dobro me sluze).
 
@kiraj i ja sam ga napravio ali od drveta. I mogu ti reci da nece svaki put da naostri dobro,jer opet taj alat za ostrenje drzis u ruci i ne prislonis ga pod pravim uglom na kamen za ostrenje...
 
Ipak mnogo sigurnije nego onako kako smo navikli:ppozdrav: ,sada da li uradi isti posao ne znam jer smo koristili samo onaj standardan iz ruke,pa na ostrenje.
 
Oštrenje svrdla je malo komplikovanije. Treba podesiti ugao. Početi brusiti pa ga lagano rotirati i istovremeno spustiti zadnju stranu (onu koju držimo u ruci) samo malo. E to malo zavisi od promjera svrdla a to činimo da dobijemo i drugi ugao ili narodski rečeno skinemo leđa svrdlu. Mali promjeri mogu se oštriti i bez zakretanja ali veće moramo zakretati. Na mjestu oštrenja gdje se sastaju uglovi, sa lijeve i desne spirale, obrazuje se ivica (na sred svrdla) . Ivica mora biti što kraća jer ona nema dobar ugao za rezanje pa ako je dugačka stvara nepotreban otpor. Ta ivica je duga ako se svrdlo nezakreće. Što je promjer veći ivica je duža, otpor veći i grije se svrdlo.
Ako treba detaljnije nije problem.
 
Nazad
Vrh