Alati i radionice

Co2 sadži boca koja služi za hlađenje vatre i sto ti je i kod aparata i kod otvorenog plamena. Drugo su oni koji u sebi sadrže prah te boce ne mogu nikako da služe za Co2 jer je boca atestirana na dosta manji pritisak i ventil mu je skroz drugačiji na takvim bocama ventil je pričvšćen sa dva šrafa i u velikoj boci ti se nalazi samo prah a za ventil je pričvšćena manja boca koji u sebi sadrži pritisak a tako se i upotrebljava izvučeš osigurač pritisneš ručku do kraja i otpustiš na 5s i zatim je spreman za gašenje.
 
Ako ti je frka onda je ispusti. Kada je nekako isprazniš onda ako možeš odvrni ventil i odseci cevčicu koja ide od ventila skroz do dna boce i onda možeš da je menjaš gde hoćeš. Ovako prodavci će je samo udariti malo o zemlju i čuće se kako zveči u njoj i neće hteti da ti prime. Za atest se ne brini. Progura se to.
cO2 je sigurno jer nikome normalnom ne pada na pamet da puni bocu namenjenu za cO2 sa ventilom za cO2 nekim drugim gasom.
 
Da smo malo blize bez problema, pre 20 godina se ni u ludilu nije smelo puniti nistra drugo sem onog sto je namenjeno.
 
Ja cu ti napuniti tu bocu u mitrovici gde hoces. Koji bre atest boce kad mi za 25god rada niko nije nikad trazio atest. nekad se proveravalo povremeno za autogene boce i to samo retko gde. Co2 je u fakticki zaledjenom stanju u boci na -56 stepeni i zato kad se odvrne vise izlazi ko magla ili sneg. Nemoze propasti nikad sem ako boca nije dugo stajala na hladnoci napolju pa od kondenzacije dobije malo vode sto je slucaj i kad je pune. Ako i ima javice se pucanje pri varenju jer netrpi vlagu. Ispraznis je u tom slucaju i okrenes naopacke i voda iscuri ali vecinu ce i pritisak isterati napolje. Mnogi koriste malo vecu bocu od kiseonika bolnicku za co2 ili argonsku ,ili kiseonicnu veliku. Isti su ventili i vise stane .Crvene su co2 boce ,sive ili bele argonske , a kiseonik ili sive ili plave. Boce na prah su sa praskom soda bikarbona i patron za punjenje pritiska . to su vatrogasni S aparati i drugacije su potpuno
 
JA imam istu takvu bocu,jos je pp aparat i nedavno sam joj skinuo plombu,kad odvijes ventil,pusta gas,ali izbacuje i neku penu.boca je skroz ista i pise da je napunjena co2

- - - - - - - - - -

Ja cu ti napuniti tu bocu u mitrovici gde hoces. Koji bre atest boce kad mi za 25god rada niko nije nikad trazio atest. nekad se proveravalo povremeno za autogene boce i to samo retko gde. Co2 je u fakticki zaledjenom stanju u boci na -56 stepeni i zato kad se odvrne vise izlazi ko magla ili sneg. Nemoze propasti nikad sem ako boca nije dugo stajala na hladnoci napolju pa od kondenzacije dobije malo vode sto je slucaj i kad je pune. Ako i ima javice se pucanje pri varenju jer netrpi vlagu. Ispraznis je u tom slucaju i okrenes naopacke i voda iscuri ali vecinu ce i pritisak isterati napolje. Mnogi koriste malo vecu bocu od kiseonika bolnicku za co2 ili argonsku ,ili kiseonicnu veliku. Isti su ventili i vise stane .Crvene su co2 boce ,sive ili bele argonske , a kiseonik ili sive ili plave. Boce na prah su sa praskom soda bikarbona i patron za punjenje pritiska . to su vatrogasni S aparati i drugacije su potpuno
AJD da te vidim da u tehnogasu?(messeru)ili kryo gasu zamenis neatestiranu bocu!a kod ovih divljaka zamenis,al pored nesigurne boce dobijes i pola manje gasa,a za te boje boca si malo pobrkao redosled.
 
Ako je co2 unutra nemoze pena nikako da bude nego ko zna cime je jos napunjena bila. Vatrogasnih aparata ima ko zna koliko vrsta i ko zna cime su punili. u vojsci sam bio vatrogasac pa sam malo i naucio kojesta. Tu je sigurno dodata neka dodatna tecnost radi poboljsanja gasenja jer penu nemoze da izbaci ako je cist co2. Ili obliku magle ako se malo odvrne ili ko sneg ,led ako je veci pritisak i cesto se tad zaledi ventil. Samo treba biti obazrim jer to moze da skine kozu ko da je vrela voda. Rekao sam da cu napuniti nbocu a ne zamenuti. mada u mitrovici mogu i zamenuti. Sve se moze kad se hoce a ventil mozes i sam ispitati sa kantom vode.
 
u ozbiljnim punionicama nece ni da menjaju ni da pune a weldgas znam da ce ti prodati gas i u dzak najlonski,,,
 
Za beograd jedini messer je dobar sto se tice punjenja i kvaliteta. Radio sam u firmi gde je troseno acetilenskih punjenja tri paketa nekad i dva puta sedmicno. To je oko 70 boca. jedino sa meserom smo bili zadovoljni sa kvalitetom. za kiseonik su vecina cak kompresovala obican vazduh. Tako nemoj mi govoriti o firmama i gasovima jer sva odela su mi izbusena od kvaliteta gasova i dobre usluge. Sta je atest boce ,zamenu ventil i udare pecat a jednom u 50 god se sete ofarbati . koliko samo boca ima od 50 god proslog veka jos u upotrebi . Za boje ako mislis da gresim zapitaj se za smesu gasa koji se ubacuje zajedno sa co2 za varenje koji je i zasto su sive boje. u te boce mozes i argon ,i co2 i kiseonik tociti i mnoge su prefarbane drugaciju boju jer su zna se kako nabavljene.
 
eb1o4y.jpg
[/IMG][IMGhttp://www.messer.rs/documents/Ozna__avane_boca_po_bojama.pdf]
34eym0y.jpg
[/IMG][video=youtube_share;JdSBM6lYSzk]http://youtu.be/JdSBM6lYSzk[/video]argon je zelen,feromiks siva a vrh zelen,co2siv,kiseonik plava,acetilen crvena,ima kiseonik i bela ali to je od azota boca kao i argon siva al to je prefarbana jer ima isti ventil kao co2,nije mi bilo tesko da odem do radionice i uslikam bocu pp aparata a evo i video kako baca penu
 
Ja koristim PP aparat CO2 na aparatu za zavarivanje i punim ga kod vatrogasaca za sitne pare. Nisam ni ventil mjenjao a vatrogasac koji mi tu bocu uvijek puni mi garantira da ne treba ni usponsku cjev vaditi iz aparata. On je po struci bravar i radio je u struci dugo i od kako zna za CO2 aparate, uvijek je boce punio u vatrogasnom drustvu i kaze da radi bez brige.

Evo, ja sam potrosio 3 punjenja (puni u nju koliko smije max. puniti, debelo preko 5kg co2) i ventil drzi bez brige a aparat vari samo tako.

Pricali su mi da zbog usponske cjevi (aparat za gasenje pozara vuce co2 s dna boce kroz tu cjev) aparat u pocetku nece variti dobro dok aparat ne izbaci tekucu fazu plina u koju je cijev uronjena kad je boca puna ali zbog malog tlaka i malog protoka na mojem radi co2 aparat, to nema apsolutno nikakve veze.

Kad pun aparat pustim da sisti kao "jbrtka" i kod mene izbacuje komadice ove pjene sto je "suhi led" i to je sasvim normalna pojava. U aparat za zavarivanje to nikad doci nece zbog gorespomenutog malog protoka plina pri zavarivanju.


Inace, kako su mene ucili da co2 vatrogasni aparati ne sluzi za "hladjenje plamena" kako je netko gore napisao nego za gasenje plamena dodavanjem co2 koji ne podrzava gorenje. Da hladnoca ima veze s plamenom, na sibiru ne bi nikad mogli naloziti vartu. Pisete stvari koje nemaju veze s vezom.

nadalje, co2 aparati sluze za gasenje skupe elektronicke opreme posto plin kao takav ne nanosi nikakvu stetu, kao ni nastali "suhi led" prilikom gasenja ovakvih pozara.
 
[TABLE="width: 95%"]
[TR]
[TD][TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD]
co2.jpg
CO2 aparat je ispunjen gasom ugljendioksidom koji je zbog vrlo visokog pritiska unutar boce u tečnom stanju. Kad aktiviramo ovaj aparat, ugljendioksid iz tečnog prelazi u gasno stanje pri čemu treba toplotu koju oduzima od okoline. Zbog toga je temperatura gasa na izlazu iz aparata nekoliko desetaka stepeni ispod nule usljed koje svu vlagu iz vazduha pretvara u led kojeg vidimo u obliku bijelih kuglica nepravilnih oblika. Upravo taj led, iako koristan ima i svoju štetnu stranu. Ako ventil na boci nije dovoljno otvoren, suženi otvor dizne će se jednostavno zalediti i zaustaviti isticanje gasa iz boce.
co2-10.jpg
Niska temperatura gasa i stvaranje leda kojeg često nazivaju "suhi led", osnovni su razlozi zbog kojih CO2 aparati imaju ventil sa točkićem i rukohvat za karakterističnu plastičnu mlaznicu koja se širi pri kraju kao metla.
Nedovoljno otvaranje ventila je najčešća greška prilikom aktiviranja CO2 aparata. Upamtite! Točkić na ventilu CO2 aparata mora se odvrnuti do kraja. Zbog vrlo niske temperature mlaznica se mora držati za rukohvat i nikako se iz neposredne blizine ne smije usmjeravati prema ljudima, životinjama i biljkama zato što izuzetno hladan gas može izazvati smrzotine.
co2-2.jpg
Nemojte da vas zbuni što neki CO2 aparati na našim slikama nemaju ventil s točkićem. Da bi se izbjegao problem nedovoljnog odvrtanja ventila, mnogi proizvođači na manje aparate umjesto ventila sa točkićem ugrađuju ventil koji se otvara pritiskom na ručicu.
Na malim aparatima (2 i 3 kg) mlaznica je bez rukohvata i fiksirana je za bocu a postoje i verzije malih aparata koji su bez mlaznice.
UPAMTITE:
1. Glavno vizuelno obilježje CO2 aparata je karateristična mlaznica koja se širi pri kraju.

2. Ukoliko aparat ima ventil s točkićem, točkić se mora odvrnuti do kraja.
3. CO2 aparatom se ne mogu gasiti materije koje gore žarenjem. Umjesto gašenja moguć je obrnut efekat, da gas pod pritiskom izazove komešanje zraka i prouzrokuje rasplamsavanje vatre.
4. Najbolje rezultate CO2 aparat ima kod gašenja električnih instalacija i uređaja pa se zato najčešće koristi u telefonskim centralama, upravljačkim i razvodnim ormarima, laboratorijama, računskim centrima, muzejima i sl.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Eto boja i starih i novih a stare oznake su bile za acetilen krem boje kiseonik plave a ove male vatrogasne co2 su uvek crvene od 5kg. nisu ni bile predvidjene za aparate na kojima smo ih mi prilagodili da moze a vece su bile sive. Messer je prvi poceo sa farbanjem boca u druge boje ,jednostavno sto je drzao do kvaliteta i sredio sve svoje boce [atestirao] i da se nebi mesale sa ostalim bocama konkurencije izmenuo boje za vecinu. Tako da svacega po bojama ima a vecina boca je peskarena i farbana u druge boje jer su pokradene po firmama koje su propale , kupovane na crno i ko zna kako. Tako da se neraspravljamo dzaba oko toga. kod nas i dan danas moze se svasta naci po starim bojama boca
 
Ne znam koja je boja za sta ni koja firma ih kako boja ali meni su rekli (ne znam provjereno) da se u HR gleda samo i jedino samo boja poklopca ventila na boci i kad dobijes bocu plina, obavezno se cita naljepnica koja je naljepita na samo bocu da vidis sta je unutra. Boja boce je totalno nebitna, kod nas ima sarenih da te glava zaboli a vecinom su sive...
 
danas ma @bubu zamoli da pogledam dizalicu u komsiluku koji je našao preko oglasa,a ja ga preduhitrio i kupio sebi :osmeh:
100 eura
dscn9752.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh