Alati i radionice

Antonio je napisao(la):
Ma pravilo je za rezanje acetilen +kisik.
E sad, ako je daleko za zamjenu boca a butana ima na svakoj benzinskoj.
Kako se kod vas kreću cijene punjenja boca za kisik i acetilen.
Ja sam platio 40€ za acetilen i 17€ za kisik.
Ista cena je i ovde,skoro sam punio obe boce.Acetilen i kiseonik su zakon. :D
 
kod mene je kisik 9 evra , velika boca
a acetilen ne koristim , čini mi se da je oko 35-40e

a i ja koristim PB , meni je jeftiniji i dostupniji , jedva sam sakupio nekako opremu za sječenje koja mi u principu samo i treba , ako nešto treba da zagrijem ja to isto samo raspalim brenerom za sječenje samo malo pojačam smješu i to je to
i svi otpadi koji se oko mene bave svakodnevnim sječenjem kodriste PB , kažu da na jednu bocu butana spraše 4 kisika , ja nisam pratio to jer mi je boca butana neka nestandardna a koristim je i u druge svrhe pretežno oko ::000::
 
dragan82 je napisao(la):
Propan-butan nije toliko jak gas da bi se koristio za rezanje. On je vise predvidjen za domacinstvo. :ppozdrav:
Ipak ja ostajem kod PB-a
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QnrHTUvDc_A&NR=1[/youtube]

ubačeni youtbe tagovi
 
Butan ima znatno nižu temperaturu gorenja od acetilena pa se više oksigena upotrebi za zagrevanje materijala jer duže vreme treba zagrevati a i onda nemožeš postići tu temperaturu kao sa acetilenom.... PB za drugo i nemože da se koristi osim za rezanje, gde je ustvari samo inicijator, a nakon započetog sečenja kiseonik je taj koji ustvari sagoreva metal....
 
Dobili smo ljetos ,,Harisovu" rezačicu, novu-novcatu. Ja radio sa njom i na početku bilo sve O.K. ali poslije malo radi dobro pa nešto šteka kao da se nakupi prljavštine na dizni.
Stanem, očistim i primjetio sam da se dizna stanjuje, runji.
Išlo to još neko vrijeme tako dok pola dizne nije izletjelo van.
Zovemo servisera i on kaže da se te rezačice standardno isporučuju sa diznom za PB a mi radili sa acetilenom.
Nigdje nije bilo naznačeno da je to za PB a razlika između dizne za PB i acetilen u dužini, boji materijala i veličini rupica za smjesu, ali nismo imali u startu odmah da usporedimo.
Dali ima kod vas Teleoptik rezačice tj. komplet sa svim za varenje novo za kupiti i kolika je cijena otprilike?
 
U Požezi u tehnoalatu teleoptikova rezačica 7.3500 din.(sa pdv) acetilenska i plinska.(nije reklama)
Rezačice su iste oblikom samo se razlikuje dizna i šoba za plinsku i za acetilensku.
Sa PB-om može da se seče, da se zagreva, da se vari mesinganom žicom, samo nemože da se vari sa običnom žicom koja se koristi za autogeno zavarivanje. Ja lično sam do neki dan koristio acetilen i kiseonik dok nisam zaboravio da zatvorim boce i onda sve izašlo u 3 lepe, od sada koristim PB i kiseonik a rezačicu sam pozajmio od kolege na poslugu dok ne kupim ovu za PB.
Na slici se vidi razlika u diznama (acetilen i PB). Za PB je ova desna i razlika je u dužini, prečniku navoja, i u obliku kanala kuda prolazi gas.
23sc3rk.jpg
 
Acetilen i kiseonik su zakon , brze se reze , varise sve .
Punjenje boce boce kiseonika je 950 din i acetilrna 910 din po litri u Pozarevcu , distributeri su messer.
Pri secenju ( 3mm metal) potrosise 1 plus 3 a pri varenju 1 plus 2 hartlot 1 plus 3 , primer sam dao na acetilen punjen na 4,5l .
Moje je misljenje da sa 1 acetilenom i 3 kiseonika ( 6750din ) moze uraditi vise od 1 butana i 2 kiseonika (2950 din) ako se uracuna vreme rada mozda je tu negde zbog ucinka.
Butan boca je 18lit-12kg a acetilen je znatno tezi po litri , LUPAM 15-20kg po litri i maksimalno 3600 stepeni :cao:
 
Matrix

za sta ti treba aparat i koliko ampera ima,sta se tice tzv.co2 nije ti za jako varenje npr.prikolicu kad pravis itd.Samo ti pljucka nece da rastali metale i nij eto var osim za auto limare ili kad imas krsina kao ja pa stalno nesto puca.
 
CAR je napisao(la):
Matrix

za sta ti treba aparat i koliko ampera ima,sta se tice tzv.co2 nije ti za jako varenje npr.prikolicu kad pravis itd.Samo ti pljucka nece da rastali metale i nij eto var osim za auto limare ili kad imas krsina kao ja pa stalno nesto puca.
ne bih se složio sa tobom , ja koristim kolegin CO2 profi 200A i taj ne pljucka , nego lim od 5mm debljine može da propali ::namigivanje:: ti vjerovatno misliš na neke fušerske varijante aparata
da en pominjem drugogo kolegu koji ima 450A vodeno hladjenje :D taj dere u tri lijepe , aždaja

@rale 83
ipak ostajem pri PB , znam da je acetilen i funkcionalniji i ljepše reže (bar meni) i ima dosta prednosti , ali cijena moje opreme koja da usput kažem me zadovoljava je daleko ispod cijene kompletne aparature za autogeno varenje-rezanje
a stvarno nemam šta variti sa autogenim osim recimo cijevi hidraulike , mada i to većinu varim sa CO2
 
bi ja uzeo samo me zeza ::novac::

a sad malo ozbiljno , mene zanima ova plazma ,
na kojem pricipu ona radi ?
može li da siječe zahrdjalo željezo?
kakva je za održavanje? popravku?

kako je probati kada je prodaje cigan koji nema pojma šta je to a ja nemam kompresor uz nju :sta:
 
Sto se rde tice to ne voli ali cist materijal sece ko budala. Radi na principu povecanog izlaznog napona pregledaj na katalogu izlazne napone. Kompresor ti treba, a cigani tesko da ce nositi ispravan aparat.

@ savoris

Ovo sam sad na brzake nasao.

 
savoris je napisao(la):
bi ja uzeo samo me zeza ::novac::
nije ni to vise tako preskupo.Neka zrenjaninska firma dolazi na najlon u NS nudili mi neki univerzalni ,Argon plazma i invertor za 450e plazma radi do 8mm a plazma do12 mislim da je bilo 600e.Od njih sam uzeo foto grej masku mozda i najpametnija stvar sto sam do sada uradio,strasna stvar.Inace u duhu prethodih postova danas pazarene boce, manometri, brener sa tri dizne,i par metara creva za 100e.
 
sasa22 je napisao(la):
savoris je napisao(la):
bi ja uzeo samo me zeza ::novac::
nije ni to vise tako preskupo.Neka zrenjaninska firma dolazi na najlon u NS nudili mi neki univerzalni ,Argon plazma i invertor za 450e plazma radi do 8mm a plazma do12 mislim da je bilo 600e.Od njih sam uzeo foto grej masku mozda i najpametnija stvar sto sam do sada uradio,strasna stvar.Inace u duhu prethodih postova danas pazarene boce, manometri, brener sa tri dizne,i par metara creva za 100e.
Cestitam , sta si dobiood brenera kojeg proizvodjaca , sigurnosno-nepovratne ventile promeni ako si pocetnik
 
Apsolutni pocetnik u toj sferi, do vikenda bi ih trebao doneti kuci pa cu onda malo opsirnije
@Rale 83.
Teleoptik "Kometa 146" 'el to valja?
 
dobio sam neke tanke elektrode 1,25 mm od oznaka imaju samo dva obojena kružića narandžaste i ljubičaste boje,zna li možda neko šta znače te oznake,namenu....
 
U elektronici su se pojedine komponente obeležavale tačkicama ili trakama u različitim bojama pri čemu je svaka boja označavala neki broj. Narandžasta je broj tri a ljubičasta broj sedam. Dakle 37.
Može li se to ikako primeniti na elektrode - nemam pojma! :D
 
Nazad
Vrh