Akumulatori

Šta da kažem?
Zaista ne znam te odnose oko reklamacija a preporuke su na osnovu kvaliteta (ispravnih) proizvoda. Ovo je loše po oba-tri kompanije (sa IMT-om na čelu kolone).
Takvo ponašanje bi odvratilo i od najboljih brendova. Doduše u štampi i na forumima kažu da ni oni nisu (mnogo) bolji po ovom pitanju. Ne pristajte da račun dajete! Samo na uvid!
Uz fiskalni uvek tražite i blok račun (sa potpisom prodavca i pečatom trgovca).
Reklamaciju uvek dostavljajte pismeno i tražite da vam potpišu. Neće? Potpisaće uz inspekciju! Posle 45dana tražite pare nazad. Osim inspekcije koristite i usluge udruženja potrošača (makar besplatan advokat) u koje se možete i učlaniti pre ili posle neželjenih scena (bolje pre pa da dobijete i savet kako se kupuje bilo šta skuplje od 10€ a naročito tehnička roba). Pamet u glavu!
U principu Exide, Varta ili Optima ne bi trebalo da se pojave neispravni na tržištu ali je očigledno da se kod nas šalje škart roba pa vam to samo smanjuje mogućnost kupovine neispravnog akumulatora ali nije 100% garancija.
 
Kod mene Somborac radi od 2004te. :D
Ima nekoliko klasa kvaliteta za Somborske akumulatore. Najbolji idu u Rusiju. Drug radi tamo, kaze da su sad ubacene neke nove masine tako da ce akumulatori za 3-4meseca biti daleko bolji.

Pre par dana sam kupio 4 somborska akumulatora 72Ah (24 meseca garancije, bilo je i nekih jeftinijih sa po 18 meseci garancije). Na garantnom listu piše da su proizvedeni 19.07.2011. Da li su ovi moji upali u proizvodnju sa tim novim mašinama, odnosno da li su sad to ti bolji akumulatori, ili su i dalje oni pravljeni sa starom tehnologijom za koje su ljudi tvrdili da traju tek malo više od garantnog roka? Inače, ja sam imao dobro iskustvo sa somborskim akumulatorima, u IMT-u su mi trajali 10 god, a u Rakovici oko 6 godina.
 
Ma nek naprave akumulator dimenzije kao aku.88ah ali da kosta 500evra i 6 godina garancije mozda i takvi budu imali prodju.Ja sam licno skeptik prema svim vrstama akumulatora jer prvu godinu pali skoro bez grijaca na -20 drugu vec treba grijati,trecu ako iz treceg puta ne upali nema snage da ga vise okrece na -20 "stroj" pod vedrim nebom.Ljeti pali i stari iz kontejnera na +20.Naravno tu sve mora biti uredu sa strojem da bi zadovoljio ove gabarite koje sam naveo jer neki nemogu ni ljeti paliti jer su motori nikakvi a instalacija sva sijebana.Takav primijer dobrih akumulatora sam imao na Vladimircu kad smo ga novoga kupila bili su 8 godina i samo iz vana kontakt das i za kljuc on je palio kao da je +30 navani a ne da nije 8 dana palio a vani stoji sav zaledio.Mislim da izlazna snaga A ima jako veliku vezu sa dugotrajnosti akumulatora i dobrim paljenjem,na Ursusu sam imao prosle zime akumulator nekakav Ciakov 97ah a nema sanse da ujutro upali na velikom minusu jednostavno nije kadar zaverglati a kad ga skinem i prenoci u kuci metni ga na traktor i odmah pali "na zub"a star je 4godine.
 
Ja sam imao topla (crvena) akumulator 90 Ah na zetoru 6 g. radio perfektno i onda je samo crko, jedna ćelija stradala. Mislim da je 6, 7 g. neki maksimum trajanja običnog akumulatora. Sad sam ponovno uzeo toplu 100 Ah pa ćemo da vidimo koliko će ovaj da traje. Topla mi je bila najjeftinija jer uz stari akumulator sam dobio -10% popusta te me je ovaj novi zašao 80€.
 
Znaci da bih i ja mogao tako proci.Traktor mi je pod garancijom jos nekih 6 meseci pa samim tim i akumulator (valjda) pa ce da vidimo.
Evo da citiram sam sebe i da kažem da su se moje najgore sumnje obistininile i da mi je i ovaj reklamirani akumulator juče zvanično crko' ,tačno sedam meseci od ugradnje a mesec dana po isteku garancije na traktor.E šta sad? Koji akumulator kupiti pa da budem miran bar nekoliko godina.
 
Pregledaj punjenje na masini da je 100 posto ispravno , da puni dovoljno , da ne prepunjava i da se ne izvergla nikada do kraja ( ako hoces da budes siguran zameni regler na alternatoru tad ti majstor ne treba ). Ako su ove stvari ok sa redovnom kontrolom nivoa elektrolita moze da traje poprilicno bez bzira na izbor proizvodjaca . Ovo sam napisao posto vidim da imas dosta problema sa akumulatorom a neznam koliko si upucen u sistem punjenja . Da stavis novi gore opet ce prosvirat za kratko vreme ako ne puni po ps - u.Ako te ne mrzi da radis " gimnastiku " uradi sledece .Starog mozes osveziti tako sto ispes kiselinu iz njega i ispiras ga u cistoj vodi znaci naspes vodu pa ga okrenes i istreses vodu i to radis dogod vidis crni talog da tece iz njega sto moze biti i 100 puta da ponavljas a na kraju vratis procedjenu kiselinu ili naspes novu . Ako nije pokrivljena celija i ne vide se veliki parcici koji izlaze iz njega moze da posluzi jos koju sezonu komotno . To redovno radim kada oslabi akumulator sa uspehom od recimo 80 posto jer mu je taj talog nesto kao kratak spoj .
 
@CARE Ma platio bih ja koliko treba samo nemože baš svaki akumulator da mi stane na predviđeno mesto.@telnett Nisam dosad ništa proveravao na njemu,računam novo je pa mora biti dobro,al moraću da posetim majstora Đuru da mi dade dijagnozu.A to sa ispiranjem akumulatora e to sam video kod tvog školskog Rade Lešića on je letos danima prao akumulator od auta i sipao novu kiselinu tj.rastvor i kaže da mu sad akumulator radi dobro.Mada ja i dalje mislim da je problem do akumulatora pošto mi je prvi otišao posle samo nekoliko meseci i na njemu je utvđena fabrička greška a ovaj drugi je trajao oko sedam meseci i sad preko noći jednostavno izgubi struju i ujutru nemožeš da upališ,ma to IMT ugrađuje neko smeće garant.
 
Kod nas ti Somborci nepiju vode nit tko kupuje najbolje je da ti netko iz vana doveze akumulator kad podje i znas da ce valjati 99%.
 
Ali koji? kad može da se umetne samo slovenački "TOPLA" od 135 ampera,jedino on ima oblik i gabarite sa kojima može da stane u traktor.Taj "TOPLA" je i bio fabrički ugrađen u traktor,nije bio "Somborac".
 
:) Radja je maher, mislim ako ga operes da jos moze raditi a ako te ne mrzi svrati po pipetu za proveru kiseline do mene .
 
Ali koji? kad može da se umetne samo slovenački "TOPLA" od 135 ampera,jedino on ima oblik i gabarite sa kojima može da stane u traktor.Taj "TOPLA" je i bio fabrički ugrađen u traktor,nije bio "Somborac".
Kupi "BANER" ima ih iste snage u kombinaciji sa raznim gabaritima, dobri su, ja imam tri komada i pokazali su se odlicno. Sa nekakvim"ENERGIZER" sam imao lose iskustvo, kao i sa "BLEK HORSOM"
 
Koji god da kupis sluzice te samo ako budes imao srece.Ja imam ogromno iskustvo sa akumulatorima,nezna se koji je gori od goreg.Kupovao sam i plavi Bosch(crko posle 7 meseci),blek horse,topla,vesna,tesla....i svi oni su nekako namicali do isteka garancije uz zamene kad crkne.Jednom sam blek horse menjao 7 puta u garanciji i opet ukupno nagurao samo 2 godine,svih 7 komada.Jad i beda.:ppozdrav:
 
danijjela
Gde ti stoji akumulator na novom 577 kad ne moze svaki da stane ?[/QUOTE] ................Pa stoji napred ispred hladnjaka za vodu. I ima neki glupav izgled nekako je visok taj TOPLA od 135 ampera.Probaću ovaj BANER što mi @sova preporučuje ako ga nađem u odgovarajućim dimenzijama i amperaži.
 
Poslednja izmena:
Kod nas zadnje vrijeme je VARTA zastupljena ali je skupa kao sam djavo ali i traje.
 
Skupo a dobro ... Varta i Exide (više o tome u temi "koji akumulator u Rakovicu 60A").
Ipak NAJVAŽNIJE je ne kupovati akumulator stariji od 6 meseci. Iako je rok lagerovanja zvanično godinu dana posle nekih 6 meseci bi morali da budu dopunjeni (na propisani servisni način). Stajanjem akum. gubi 5% mesečno (i više). Posle 6 meseci je na polovini kapaciteta (i to u najboljem slučaju).
 
Nazad
Vrh