Agrotehnika u soji

Odg: agrotehnika u soji

abro je napisao(la):
Moja praksa;
1l deltazon (tj basagran) a za 10 dana ponovim
1l deltazon+0,2l pivot
a troliske?
 
Odg: agrotehnika u soji

Verujem, i kod nas su različita mišljenja ali moje iskustvo mi najviše govori. Možda znači i to što istu kulturu vraćam na istu parcelu tek nakon +/-4god, pa ne nataloži se toliko jedne hemije u zemljištu. Lično moje razmišljanje, pošto dosta se ljudi čudi što radim repu a koristim pivot ili čak atrazin za kukuruz no ali svako ima svoju računicu i poznaje svoje njive...
sasa22 je napisao(la):
abro je napisao(la):
Moja praksa;
1l deltazon (tj basagran) a za 10 dana ponovim
1l deltazon+0,2l pivot
a troliske?
Izvini nisam naveo, prvo tretiranje ide kod formiranja prvih 3 trolistki a pivot dali u prvom ili drugom prohodu zavisi od nicanja korova a i prognoze vremena.
 
Odg: agrotehnika u soji

Dinam-njegova zamena je Okson, koji je odlican u prskanju sirokolisnate trave u kolicini od 80-100 grama po hektaru. Ovu kolicinu od 100 grama po hektaru ici u onim slucajevima kada imate u usevu samonikli suncokret, kojeg neutralise 100%. Upotreba oksona ne ogranicava plodored... ::super::
 
Odg: agrotehnika u soji

Jugos je napisao(la):
Ljudi nemojte nasedati na tu zamenu za dynam "oxon"...nije ni priblizno isto
Dynam WG 75- oksasulforon (75%) syngenta
Oxon WG 75- oksasulforon (75%) Jiangsu Repont, China Agrolink, Beograd
Pa ko veruje kineskim proizvodima neka proba inače imaju regularnu dozvolu za promet tako piše u službenom glasniku.
Inače ja lično ću ga koristiti jel sam video kod ženinog strica kako je radio sa njim i rezultati su bili odlični.
 
Odg: agrotehnika u soji

Bobo je napisao(la):
Sto se tice sijanja soje zitnom sijacicom, mi sijemo u svaki drugi red (25cm) 70kg/jutro i nikakvih problema nema... Sijacica je IMT i za njom sam prolazio drljacom da "zakopam" sjeme u zemlju, a ove godine bih probao s valjanjem zemljista...
misliš da izbaciš drljaču i da odmah posle setve ideš sa valjkom?
 
Odg: agrotehnika u soji

neznam sa zitnom imt sejalicom koja bude dubina setve u slucajnu nedostatka vlage zbog plice setve moze biti problema sa nicanjem, a iako se odlucite za takvu setvu izvrsite valjanje. :ppozdrav:
 
Odg: agrotehnika u soji

Mislio sam da sam jutros odgovorio na pitanje, al ocito da nisam...

Dakle, bio je plan da se povalja sjeme iza sijacice bez zadrljavanja, posto mi ne viri puno sjemena vani (malo dublje spremam za soju i na sijacici onaj feder dotegnem tako da postizem dovoljnu dubinu sjetve). Problem je bio sto je zemlja bilo fino pripremljena a bojali smo se kise pa smo samo prosli drljacom da se malo zemljiste poravna i ono malo sjemena sto je na uvratinama vani da se zatrpa.

Prskaje obavljamo cim zadrljamo sjeme s kombinacijom jeftinijih sredstava tako da malo usporimo korove da soji damo sansu da izviri prva.

dsc02043s.jpg


Kad za to dodje vrijeme u korektivno prskanje se ide s kombinacijom LAGUNA + HARMONY i nema ni travke, a prinos bude prosjecno 18 metara po kj s cime smo zadovoljni, jer u nasem kraju rijetki ocepe 15. a vecina se krece oko 10-12.


Soja bude ovakva:

dsc02297l.jpg


dsc02471d.jpg
 
Odg: agrotehnika u soji

@Bobo

A jel ostavljaš trake za prolaz traktorom prilikom prskanja od korova?

Ako ne, kako onda kasnije prskaš korektivno, kada gaziš nekoliko redova?
I kako prskaš još kasnije od sirka?
 
Odg: agrotehnika u soji

Nikakve trake ne ostavljam. Prvo prskanje ide prije nicanja, drugo prskanje ide na 2-3 troliske i vise u njivu ne ulazim...

Sirak, sto je to? :cool: ::namigivanje::
 
Odg: agrotehnika u soji

Upoznacemo mi tebe sa sirkom ako bas hoces i bicete nerazdvojni... :haha: :haha: :ppozdrav:
 
Odg: agrotehnika u soji

paorpaor je napisao(la):
Ako onaj od gore dozvoli,a nesto bas i nismo u zadnje vreme sa njim najbolji,sutra bi trebalo da prehranimo psenicu. Ove godine ce cinimi se dobiti jednu prihranu jer za drugu nece biti vremena. Bojim se da ce biti dosta kasno ako se ostvare ove prognoze u njive necemo pre 20-og marta,a onda treba bacati ureu za kukuruz i soju.


ureju za soju?
 
Odg: agrotehnika u soji

bolje da uzmes neki bioloski preparat (mislim da je tu Nitragin dobar) koji pospesuje azotofiksaciju , soja ce sama sebe obezbedi sa Azotom.... bacanje uree u soju je cisto bacanje para
 
Odg: agrotehnika u soji

Dragan18 je napisao(la):
bolje da uzmes neki bioloski preparat (mislim da je tu nitragin dobar) koji pospesuje azotofiksaciju , soja ce sama sebe obezbedi sa Azotom.... bacanje uree u soju je cisto bacanje para





Delim mišljenje,
 
Odg: agrotehnika u soji

mityoo je napisao(la):
paorpaor je napisao(la):
Sta je tu cudno ?
Čudno je što soji nevalja davati puno nitrogena!
soji nitrogen uopste ne treba, treba joj napraviti atmosferu da sama sebi proizvede hranivo, a to se moze postici dodavanjem azotofiksatora na seme soje pri setvi, kad se razvije koren soje , automatski ce se razviti nodule iliti kvrzice na sojinom korenu (nodule su velike populacije azotofiksatora ) one ce soji dati dovoljno azota za njene potrebe.
 
Odg: agrotehnika u soji

Procitajte prirucnik za soju poljoprivrenod fakulteta pa cemo onda nastaviti polemiku u odgovarajucoj temi.
 
Nazad
Vrh