Ракија од шљиве

SVE U SVEMU PRICA JE GOTOVA

Nije cestito ni pocela, kakav crni kraj....

gotova barem nas koji smo imali nedoumice.
I kako si otklonio nedoumice? Sta te opredelilo da prihvatis jednu ili u drugu tvrdjnu?
Onako, dopala ti se neka pa si nju izabrao?
Kako hoces, tvoj izbor, ali to je los nacin opredeljivanja.

pomenu neko "pranje rakije" tj stavljanje posude sa vodom ispod lule.
Cesta zabluda, ali apsolutna zabluda.
Cak se i prave dodaci za to koji nisu bas jeftini, i ljudi pogresno uvereni da to funkcionise ih kupuju.
To pranje je nemoguce jer ga ne dozvoljavaju osnovni principi fizike i hemije.
posto se alkohol i voda mesaju u svakom odnosu to znaci da ce prve kapi rakije koje proteknu biti ravnomerno pomesani u ukupnoj koplicini vode u tom sudu. Kako rakija bude duze tekla tako ce se povecavati koncentracija alkohola i vrlo brzo ce sadrzaj u sudu biti identican sadrzaju koji u tom trenutku istice iz lule. Tako ce ostati do kraja destilacije, sto znaci da ono sto se baca, "sto smrdi", biti skoro identicno onome sto smo poslednje prihvatili smatrajuci ga kvalitetnim.
Drugi mehanizam "pranja" se cesto objasnjava nekom hemisjskom reakcijom ali ni ona nije moguca jer u rakiji svakkao ima vode pa bi se ta reakcija i bez "pranja" odvijala.

Kazan 160 litara, daje 40 litara meke na 11 gradi

E ovo mi je zanimljivo i mislim da to moze da bude lepa tema za pricu.
Gde se kontrolise sadrzaj i kad se prekida sa destilacijom?
Da li se meri jacina destilata u prihvatnom sudu ili ispod lule, dakle da li se kontrolise ukupna kolicna ili ono sto u tom trenutku izlazi?
Ako se kontrolise ono sto izlazi tog trenutka, dakle ako se menzura stavi ispod lule i saceka da se napuni, a ne da se zahvati sadrzaj iz prihvatnog suda, ond amislim da je 11 gradi previsoka koncentracija da bi se prekinulo sa destilacijom.
Ako se odvajaju frakcije pa je to jacina jedne od frakcija onda u redu.
 
@ironman

Ovo je jačina rakije koja je u prihvatnom sudu, meka rakija. E sad pošto ja meku rakiju ne odvajam na delove tj. kad pečem meku tj. rakiju iz komine pre prepeka obično, osim što bacamo prvi litar,sve ostalo ide u jedan sud i tu je tih 11 gradi. U tom trenutku ono što izlazi je vrlo slabo svega nekoliko gradi. Interesuje me da li je bolje, i na koliko gradi da stanem sa odvajanjem meke rakije za prepek, pa da ono poslednje što izađe izmešam u sledećem kazanu sa kominom ili to možda nije dobro rešenje. To do sada nisam radio ali sam nameran da probam pa molim neki savet.
 
Pa sad
Postoje tu razne "skole misljenja" :)
Posmatrajmo sustinu posla, a sustina destilacije je da alkohol koji je nastao fermentacijom izdvojimo iz komine i prihvatimo ga u neki sud,
Ti i sam kazes da u trenutku kad prestajes sa destilacijom u tome sto izlazi ima (tek) nekoliko gradi, znaci ima alkohola. Mali procenat ali ga ima. Zasto taj alkohol bacati? Razlog moze da bude da se ne isplati trositi energiju i vreme za tako mali procenat alkohola, ali to je najcesce jos par desetina minuta i vrlo malo energije pa da se i taj procenat prihvati.
Teorija kaze da se ne isplati destilisati kad sadrzaj alkohola u onome sto u tom trenutku istice spadne na 1 do 2 stepena,dakle ispod 1 garda.
Ako se sve prihvata u isti sud (sto nije velika greska) onda ce koncentracija u tom sudu biti znacajno ispod 11 gradi, ali ce kolicina biti znacajno veca. U svakom slucaju bice vise ukupnog alkohola (logicno, jer se prihvatilo i ono sto bi bilo baceno)
Naravno da u tom slucaju osim alkohola prihvatamo i druge sastojke od kojih su neki nepozeljni, ali njih se resavamo u drugoj destilaciji ili na drugaciji nacin.
Sta uraditi sa tim, da li ga odvojiti ili ne, da li ako se odvaja vrattiti i u sledecem kazanu pomesati sa kominom, da li odvajati iz nekoliko kazana pa to tretirati kao frakciju za sebe koju posebno prepicati, je vec polje gde ne postoji definitivna istina, ali u svakom slucaju ne treba bacati alkohol.
Dakle, sve u svemu, princip je kontrolisati sta istice iz lule i destrilisati sve dok u tome sto istice ima alkohola. Znaci terati do nule na alkohometru, (prakticno do 1-2 stepena)
 
Poslednja izmena:
I ja istavljam kazan kad meka naidje na desetak gradi(u sudu,naravno).Mislim da je sve ispod toga gubljenje vremena,drva,bespotrebno lomljenje kicme,jer na kraju se neces ovajditi vecom kolicinom rakije.
 
IRONMEN -po tebi bila losa odluka ili ne ja sam odabrao tvrdnju po kojoj sam radio a po kojoj sada rade i dosta ljudi sto me je navelo na to da ne radim nista pogresno,samo sam hteo da je potvrdim,a ako ti mislis da je tvoja tvrdnja najispravnija tako i radi i niko ti ne brani,uostalom svako radi kako misli da je najbolje bitno da rezultat bude dobar. i slazem se sa balansero,totalno se ne isplati i cisto gubljenje vremena,lozenje itd.ja teram do 11 gradi i skidam,posle stavim kofu dok pripremim kominu za drugi kazan i to sto je isteklo vratim u sledeci kazan.
 
Jelnik

Pa to sam i ja napisao, u sudu sve ukupno bude 10 do 11 gradi i onda sklanjam ali onda izlazi 1 ili 2 grada. Nego sam hteo da sklonim ranije, recimo na 12 ili 13 gradi pa da onih 4 ili 5 litara što izađe vratim, kao što ti kažeš, ponovo u kazan sa kominom. Mislio sma da ne kvarim načisto onu meku sa totalnom patokom. Ima li to efekta ili da se ne mučim džabe.
 
samo sam hteo da je potvrdim,
Ovaj princip je apsolutno stetan. to je princip zvani sujeta. Princip koji trazi potvrdu da je ono sto radimo ispravno.
Umesto njega korisnije bi bilo postovati princip otvorenosti za ucenje.
No, sto i sam rece radi kako hoces, bas me briga kakva ce biti tvoja rakija i koliko ces je imati.

Proizvodnja rakije je veoma konkretan proces i posao pa se, kao i kod svakog drugog konkretnog posla, termini kao sto su totalno se ne isplati i cisto gubljenje vremena ili, sve ispod toga gubljenje vremena,drva,bespotrebno lomljenje kicme,jer na kraju se neces ovajditi vecom kolicinom rakije.
mogu upotrebiti tek posle ozbiljne racunice. Ovde tu racunicu ne vidim pa sam prilicno siguran da se radi o metodi zvanoj - otprilike.

Nece biti bas da je u trenutku kada je koncentracija alkohola 11 gradi u prihvatnom sudu, koncentarcija destilata koji istice iz lule 1 do 2 grada vec malo vise od toga. Na to utice nekoliko faktora pa cak i nagib lule, ali uvek je vise od 1 ili 2 grada. Veoma cesto je to 10ak volumenskih procenata ili nesto vise (proverite nekad) a ako mislite da je 10 procenata za bacanje, bacajte ih.
Samo, nekada kad budete bas dokoni, izracunajte kolika je to kolicina rakije koja se baci ako neko pece recimo 200 kazana.
 
Ja sam isto protiv unapred odbacivanja svega a da za to baš nemaš argumente jer to mi malo liči na likove iz satira R. Domanovića. Ja uvek sa pažnjom pročitam svačja iskustva a koliko mogu da ih primenim ili da li ću da ih primenim na meni je. Svako treba da nađe neku svoju računicu bilo u kvalitetu bilo u količini. Kada sam imao manji broj kazana to sam radio otprilike kao što navodi Ironman, kasnije sam to prekidao ranije na desetak do 15 %/vol jer sam bio u stisci sa vremenom pošto sve radim sam a morao sam do početka zime da završim. I u jednom i u drugom slučaju uspevao sam daljim procesom da formiram dobru rakiju. Nemojte sve odbacivati apriori iako niste spremni da to primenite! Ne unosite nervozu na forumu jer ovo nije skupština već skup poštenih i vrednih ljudi koji vole ovo što rade pa makar i bez dobitka.
 
Juče sam merio stenlej koji je još u drvetu, čekam da baš dobro uzri pošto je sav za rakiju, ali su šljive već polu meke. Naime i on ima 21% šećera, dok čačnska rodna koja je ostala u malim količinama i baš dobro uzrela trenutno ima 26% šećera. Ova godina je zbog velikog broja sunčanih dana ili sati svejedno , bila idealan po pitanju šećera, doduše ništa od toga bez polivanja.
 
Naravno,ova godina je bila odlicna za one koji imaju sistem kpk,odnosno one koji se profesionalno bave vocarstvom.Na zalost,u Srbiji je tek 10-15% voca pod tim sistemom.Mozda i manje.
Jeste,ovde i jesmo da razmenimo misljenja,da probamo nesto novo,pa ako se ispostavi da je bolje-naravno da cemo to u buduce primenjivati.Evo,sledece godine cu probati sa mekom na manje gradi,odredjen broj kazana.
 
Umesto njega korisnije bi bilo postovati princip otvorenosti za ucenje.
No, sto i sam rece radi kako hoces, bas me briga kakva ce biti tvoja rakija i koliko ces je imati.

Proizvodnja rakije je veoma konkretan proces i posao pa se, kao i kod svakog drugog konkretnog posla, termini kao sto su totalno se ne isplati i cisto gubljenje vremena ili, sve ispod toga gubljenje vremena,drva,bespotrebno lomljenje kicme,jer na kraju se neces ovajditi vecom kolicinom rakije.
mogu upotrebiti tek posle ozbiljne racunice. Ovde tu racunicu ne vidim pa sam prilicno siguran da se radi o metodi zvanoj - otprilike.

Nece biti bas da je u trenutku kada je koncentracija alkohola 11 gradi u prihvatnom sudu, koncentarcija destilata koji istice iz lule 1 do 2 grada vec malo vise od toga. Na to utice nekoliko faktora pa cak i nagib lule, ali uvek je vise od 1 ili 2 grada. Veoma cesto je to 10ak volumenskih procenata ili nesto vise (proverite nekad) a ako mislite da je 10 procenata za bacanje, bacajte ih.
Samo, nekada kad budete bas dokoni, izracunajte kolika je to kolicina rakije koja se baci ako neko pece recimo 200 kazana.

Svaka ti je na mestu...ovo sto si napisao ..nemam reci ..i glupo mi je da citiram ceo post..Svaka ti je k'o u Njegosa.Neka ljudi rade najbolje sto mogo, i neka izgube svake godine 2-3 l dobre rakije..pa puta 20 godina..pa puta broj kazana godisnje...itd.itd...Ti i ja ,sigurno poznajemo sustinu..i izvinite na smetnji i naravno, nismo ni poceli da pricamo o destilaciji ..i frakcijama..itd..itd.

Postovona @ironmen,dozvoli mi da te malo "isparavim" u smislu .."ne samo da je veoma konkretan posao", ne samo to ,vec to spada u posao zvani "teska industruja"...svi standardi,propisani, moraju da ispostuju do poslednjeg detalja,znaci, nema deda,baba,komsija, kum, starojko ,vec ,samo princip "otvorenosti ka ucenju" kako ti rece.Kao sto rekoh ,rado citam tvoje postove..i zaista mi je po nekada zao kada te "nema" da se javis.Drago mi je,kada se "oglasis", znam da jto dobar dopis,itd ..i da prepoznajem sta si hteo da kazes, o cemu pises, diskutujes, i na tebi svojstven nacin , argumentovano, objasnis..Ko zna da "cita" shvatice ...bar, jednog dana, nekada...itd'

S postovanjem Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena:
Hvala Miso

Drago mi je da se slazes,
Na ovolike pohvale sta reci osim Hvala.

Ono, ja se bas i ne snalazim u ovakvim situacijama na forumu, (valjda nedostatak iskustva), u onim drugim, situacijama kad se razgovara bez rukavica iskustva imam "malo" vise :)

Usvakom slucaju hvala jos jednom.

I nesto veznao za temu da li ici do nule ili pre prekidati
Evo samo jedan mali primer, brza racunica:

Uzmimo da se destilacija prekida na 10-12 vol procenata, stepeni. to je oko 4 ili malo vise grada. Ako bi smo od tog trenutka produzili destilaciju za jos oko 5 litara to znaci da bismo dobili jos oko litar rakije po kazanu komine.
5x4=20 sto znaci da smo bacili 20 gradi alkohola ( treba malo vise od 5 litara ako se prekida tacno na 10 jer koncentracije kontinuelno pada,ali zbog jednostavnije racunice neka to bude to),
Dakle na kazan litar na 200 kazana 200 litara, znaci puno bure rakije.
Ili 200 litara po 4 evra, 800 evra. Malo li je?
 
Cekaj cekaj...Ako sam te dobro razumeo,ti istavljas kazan na 4 grada meke (u sudu) plus oko 5 litara preko toga?Zar za tih 5 litara nece rapidno opasti koncentracija alkohola,odnosno biti negde oko 1-2 grada jacine?I zar u tih zadnjih 5 litara,a Boga mi i predhodnih 5 nece proci i sve one stetne materije koje ne zelimo u rakiji?

- - - - - - - - - -

I ako je zaista tako,da se na kazan rakije na taj nacin dobije litar rakije vise(ljute) onda je to zaista velika razlika i vredi probati.

Reci mi sad konkretno,na koliko GRADI ti istavljas meku,a na koliko ljutu?
 
Vidim da se vodila čitava nauka oko dodavanja vode u kom, ali neka neka....

Ja lično vučem meku rakiju oko 10 gradi (u sudu) odnosno u tom trenutku kad izgradiram ispod cijevi je oko 1-2 stepena (manje od jednog grada). Ako bi dalje nastavio da vučem izašlo bi znači još jedno maksimalno 3-4 litre rakije od 1 stepena što kad preračunamo (otprilike) dobijemo oko maksimalno 50 ml (pola deci) rakije od 20 gradi. Mislim da je to zanemarljivo i da ne teba vući tu rakiju, jer nije sve u količini treba misliti i na kvalitet.

Odnosno uvjek vučem do 1-2 stepena ispod cijevi, ali kad kod izgradiram u sudu to je oko 10 do 11 gradi meke rakije. Finalnu rakiju kao što neko reče ljutu ostavljam na 23 grada koja ide takva u hrastovo bure na odležavanje, pa posle odležavanja na razblaživanje.

Patoka koja mi ostane kad se peče finalna rakija oko 5-6 litara se više ne sastavlja sa mekom rakijom, to se ostavlja na stranu (koja se kasnije posebno prepeče) i to je rakija druge kvalitete.

A evo i jedne slike za odušak vazduha u kaci. Na vrh kace (sa strane) je ugrađena pipa od sistema KPK i baštansko crijevo. Pipa je ugrađena na oko 3-4 cm od vrha kace. Kace su sve od 500 l. Na kacu dolaze orginalni poklopci.

 
Poslednja izmena:
Postovani,
Sustina je, izvuci "svu rakiju", citaj alkohol iz komine..drugom i trecom frakcijom skidas,"peres preko vode" sa 30% vode i 70% meke u kazanu za prepek,sve "stetocine" u rakiji ce biti odstranjene ..Pozdrav za @ironmen , racunica je tacna, u mll i svaki evro koji si pomenuo ....hahahahah...Neko, tj., ja pomenu i trecu frakciju????? Sta je ,sada to?? @ironmen zna,potpisujem.....

S postovanjem Misa

P.S
Postovani @sljivar, dobices izvanredanu kominu, obezbedio si "zivot kvasaca,gljivica bez kiseonika,vazduha" , sto je jedan od vrlo vaznih uslova za dobro vrenje..Opet ,zavisi od kvasaca, koje koristis, aerobnih i/ili anareobnih.. "Zivot bez kiseonika je dar Bogova..vrenje bez kiseonika je isto...slicna prica".Razmisli o tome...??
 
Poslednja izmena:
Cekaj cekaj...Ako sam te dobro razumeo,ti istavljas kazan na 4 grada meke (u sudu).........
Ne.
Ili ja nisam dobro objasnio ili ti nisi dobro razumeo, ili od oba po malo :)

Kazem da je u trenutku kada je koncentracija u prihvatnm sudu oko 10,11 gradi, tada je na izlaznoj cevi sigurno 4 grada. I odatle izvodim grubu racunicu da bi se u slucaju da se tada prekine destilacija i prospe komina izgubilo priblizno 1 litar rakije.
Ovo sto sljivar prica, da je 11 gradi u sudu, a 2 stepena ispod lule, je apsolutno nemoguce ostvariti sa obicnim kazanom. To su price za malu decu i pricaju ih oni koji ni ne znaju sta pricaju. Posebno jer rece da rakiju ostavlja na 23 grada sto je malo i to ozbiljni i oni koji znaju ne rade.
(Sljivar, to sto pises je nemoguce, a ako tvrdis da je tako, daj onda malo vise podataka, recimo, kakvu opremu imas, ako je obican kazan kakvog oblika je kapak, u kom smeru je pad lule, koliko u tom slucaju dobijes meke po jedinici zapremine sljive, koliko kilograma sljive protrosis ja 1 litar rakije od 50 stepeni, koliko ti traje proces destilacije jednog kazana, koliko vremena prodje do proticanja, ...ti i jos neki parametri su veoma bitni, nije cepidlacenje )

reci mi sad konkretno,na koliko GRADI ti istavljas meku,

Ne merim tako.
Zasto?
Sustina pravilne destilacije je kontrolisati kakav destilat u svakom trenutku izlazi, a ne sta se nakupilo u sudu. Ako izlazi ono sto nam treba u sudu ne moze biti nista drugo. Dakle najbolja kontrola je kontrola ispod lule a ne u prihvatnom sudu.

U prvoj destilaciji (ako se i tu ne odvajaju frakcije a ja ih uglavnom ne odvajam osim u izuzetnim prilikama) prihvatam ukupnu koicinu rakije od momenta proticanja do momenta kad na alkoholometru ocitam vrednost 1, 2 stepena, dakle SAV alkohol iz komine destilisiem i prebacim ga u sud.
To je i sustina destilacije, izdvajanje alkohola, zar nre?
Koncentracija alkohola u sudu (a to tebe zanima) je sekundarne vaznosti i nije uvek ista. Uvek je ispod 10 gradi najcesce oko 7, 8, ali kazem, nije to parametar koji treba da bude osnovni.

proci i sve one stetne materije koje ne zelimo u rakiji?
Naravno.
Njih se oslobadja ili u drugoj (trecoj, petoj) destilaciji ili im se koncentracija smanjuje odvajanjem frakcija i u prvoj, dakle u destilisanju komine.

a na koliko ljutu?
E to je vec komplikovanije pitanje.
Opet prica pocinje slicno, kontrola se vrsi na samom izlazu iz tabarke, dakle ispod lule.
Posto se uglavnom ne moze izmeriti koncentarcija lakoisparljivih a stetnih materija (dakle onih kojih u pocetkiu ima najvise) onda se oslanje ili na culo ukusa ko ga ima ravijenog, ili se odvaja odredjeni procenat (oko 1%) zapremine kazana(prvenac) i sa tim se podtupa na razne nacine,neko ga baca, neko vraca u kacu sa kominom, neko ga sastavlja sa patokom (treca frakcija) i d. Najbolje, ali i najskuplje, je baciti ga.
Posle toga destilisem do momenta kad ispod lule alkohometar pokaze vrednost od oko 40 stepeni, malo preko 16 gradi (ili malo vise, nikad manje), to sto se tako prihvatilo je "srce rakije", to ide na odlezavanje ili svodjenje na zeljenu koncentarciju. Jacina toga takodje nije primaran parametar ali je uvek iznad 25 gradi
Destilacija se i dalje nastavlja i to do momenta kada ponovo ne dodje do nule (1,2 stepena) To sto se tako dobije je paoka i ona se tretira takodje na razlicite nacine.
Za ovaj komentar je valjda dovoljno :)
 
naravno da nije obični ima i još jedan dodatni uređaj izmedju.
Taj uredjaj izmedju i nema preveliku funkciju, ako ja dobro vidim sliku.
Ako dobro vidim destilat koji se kondenzuje u tom uredjaju se prihvata u zaseban sud?
Sta radis sa njim?
To je neki pokusaj imitacije kolone ali funkcija je daleko od te.
Kada bi se destilat koji se kondenzuje u tom uredjaju slivao ponovo u kazan (dakle ako bi imao ulogu kapka) onda bi sve to imalo vise smisla.
Ovo zaista moze da poveca koncentraciju etanola u destilatu ali su i gubici znacajni.
Znas li podatke o utrosku sljive za 1 l rakije, a nisi naveo ni zaista vazan podatak koliko meke dobijes od jednog kazana?

Prebrzo peces kominu, to je zaista mnogo brzo.
Lako je to postici, dobra vatra i guraj, ali nije dobro, prebrzo izguras etanol zatim se lako digne temperatrura materijala koji destilises i krenu stetne materije.
 
Taj uredjaj izmedju i nema preveliku funkciju

A na osnovu čega tvrdiš to? Ili jednostavno ne sviđa ti se sistem.

Za one koga interesuje, evo da objasnim malo u kratkim crtama kako radi ovaj uređaj između nazovimo ga filterom (evo još jednom link).

Kad ide (destilacija) preko filtera čitavo vrijema dok rakija teče odvaja se metil alkohol i druge razne kiseline. Kad se završi jedan katao i nastavi drugi, onda se iz filtra ispusti otpad. Bude najmanje po 5-6 litara otpada po kotlu (kazan je od 120 litara) koji se baca. Osjeti se razlika u kvalitetu rakije kad se pače sa filtrom u odnosu na klasičan način odvajanja metil alkohola prvencom. A kako radi unutra i na kom principu tačno u to ne ulazim, nauka i rad pametnih ljudi stoji iz toga. Sigurno ne prosipa etil alkohol provjeravano je lično.
Još da napomenem fitrer je patentiran Srbiji i zaštićen je. Kažu da su na njemu radili oko 20 godina dok ga nisu usavršili. A rakija koja je pečena na njemu prije dvije godine na takmičenju dobila je zlatnu medalju za kvalitet (ne moja već od komšije čiji je kotao). Prilikom ocjenjivanja pored degustacije rađene su i razne hemiske analize koje su pokazale koliko je prisustvo metil alkohola, raznih kiselina pa čak i kolko se dodavalo šećera u kom. Tako da je taj filter zaista pravi filter. Ko kod sumnja može doći lično i uvjeriti se kako radi i koga interesuje naka mi se javi na PP mogu dati broj telefona kazandžije koji pravi filter. Čovjek je iz Rume.

Prebrzo peces kominu, to je zaista mnogo brzo.
Lako je to postici, dobra vatra i guraj, ali nije dobro, prebrzo izguras etanol zatim se lako digne temperatrura materijala koji destilises i krenu stetne materije.

Nije tačno, lagana je vatra. Da te napomenem kotao je od 120 l.

Znas li podatke o utrosku sljive za 1 l rakije, a nisi naveo ni zaista vazan podatak koliko meke dobijes od jednog kazana?

Preračunajmo to na 100 Kg šljiva, dobije se između 12 - 16 litara rakije jačine 45-47 stepeni u zavisnosti od kvaliteta sirovine. A meke rakije oko 35 l.
Evo ja konkretno odgovorih cifre.

Nego odgovori i ti na postavljeno gore pitanje, na koliko ostvljaš ljutu rakiju?
 
Nazad
Vrh