Ракија од шљиве

Ma ja imam samo 7 stabala kod kuće, neorezivana, planiram na proleće to malo da sredim, pa bude stvarno svakakvih, i sitnih i krupnih i opalih od šarke...prosto rakiju od šljive pravimo koliko da se ne baci. Od najboljih pravimo džem, kompote, podelimo i prodamo prijateljima, a ostalo "bacimo" ali u bure :D Ne bude tu ni za bure i po od 200 litara plastično.
 
Kada je nagib lule u smeru ka tabarci (sto je u praksi najcesci slucaj) sav kondenzat (dakle ne samo alkohol) se sliva u prihvatni sud cime se povecava kolicina destilata ali se u njemu smanjuje postotak alkohola.

Postovani,
Nisam citirao ceo dopis oko nedoumice,nagiba lule u jednom ili drugom smeru.I jednu i drugu "pricu" znam.Tvoje iznete cinjenice,za "suprotan nagib",su naravno,tacne.Ja koristim ovu varijantu koju sam naveo,2-5% ka tabarki,jer drugom i trecom frakcijom resavam probleme,teze isparivih materija itd.itd.Sustina je lepo si to objasnio,vrlo argumentovano, i budi siguran da cu i ja da probam "tvoju varijantu" i to uskoro_Ovaj put jurim aromatike,odnosno ako dobijem vecu aromaticnost lozovoca,odustajem od nagiba 2-5% ka tabarci... hahahha prici nikad' kraja,i ta ti je dobra...

Srdacan pozdrav Misa
 
Poslednja izmena:
Ispljuva nam oktopod rakiju od sljiva,xaxaxaxa...

Nego,spomenuh kazan kazandzije Cebica,iz Valjeva.Na njemu,kad stoji uravnjan,lula je "fabricki" uradjena da ima nagib od kazana ka tabarci.Posto sam pekao u glavnom na tim kazanima,kao i na jos jednom manjem od 100 litara(sve prevrtaci),mislio sam da to tako i treba-da lula bude niza na tabarci.Pa nece valjda kazandzije praviti kazane koji rade na stetu onog ko pece ::namigivanje::

I moram primetiti,citajuci postove,da neko ovde nema svoje "ja" :osmeh:
 
Pa nece valjda kazandzije praviti kazane koji rade na stetu onog ko pece
A oni kao znaju sta je bolje :)
Ma da se razumemo, nije nagib ka kazanu apsolutno bolje resenje, ima prednosti i jedno i drugo, kao sto oba iamju nedostataka (ja okrecem nagib ka kazanu) ja sam samo naveo argumente za nagib ka kazanu posto se to retko radi pa ljudi misle da je to pogresno.
Ima konstrukcijskih resenja kazana gde je stvarno zadato kako se mora postaviti (ili raditi ozbiljne prperavke) a ima i resenja gde se moze jednostavnim okretanjem lule menajti smer nagiba.
Kad pomenu Cebice, Pavle Cebic uglavnom radi tako da se moze menjati smer nagiba, a Sreten Cebic (ti si verovatno radio na njegovom kazanu) tako da je nagib zadat.
Inace, steta jeste, ali valjevske kazandzije je vreme malo pregazilo. Ne moze se u Valjevu napraviti nista vece do 250 litara. Najcesce se rade samo prevrtaci do 100 - 120 litara. Nekada poznate i priznate kazandzije su izgubile bitku sa recimo Prokupljem, Carapanima, Vojvodjanima cak.
Ali popravice se oni :)
 
Citat @ironman : ja sam samo naveo argumente za nagib ka kazanu posto se to retko radi pa ljudi misle da je to pogresno.
......a ima i resenja gde se moze jednostavnim okretanjem lule menajti smer nagiba." kraj citata

Bas tako postovani @ironman...Kratko i jasno.Bitno je,da je i ova tema pokrenuta,i da se pocelo "detaljisati" oko destilacije,kao sve znamo (???) ,jos samo da resimo ovaj detalj???Zar ne?

Elem,iz ranijih postova se moze zakljuciti sledece:"koncetracijom alkohola(frakcijoma I.II.III itd), koncentrisu se i aromataci"...Mislim da je iskaz,ili ti naucno saznanje...tvrdnja ispravna??!! (ako ne ...molim argument da nije tako)

Idemo dalje:Nagibom lule ka kazanu se poveca koncentracija alkohola (a samim tim i aromatika) u "mekoj" odnosno u prihvatnom sudu koji sluzi za dalje frakcije..(citaj prepek) po meni je ova tvrdnja ispravna.Podrazumeva se da "kominu" dovodimo na 1 grad..ili ti 0 kako kaze @iromman.

Jos dalje idemo: Nagibom lule ka tabarci radimo isto,kao i prvoj varijanti.Zar ne?Osim sto u prihvatnom sudu imamo "sve i svasta",ili ti i ono sto ne bi smo imali da je lula okrenuta ka kazanu ..Ako iskaz nije tacan..ispravku molim?

Jos,jos dalje: Pravilnom destilacijom meke,koja se nalazi u prihvatnom sudu, ili ti II i III frakcijom odvajamo ostale "smrdljake"..a kao "gotov proizvod" dobijamo rakiju na 24-25 gradi koju dalje negujemo,cuvamo , i ne "apliciramo"..najmanje 60 dana.Znaci bitan je prihvatni sud u kojoj II ili III frakcija ima ovaj procenat alkohola (24-25gradi).Zar ne?Ako gresim..odmah me ispravite..

Posto imam svoje JA .:osmeh:.nisam probao varijantu "ka kazanu" okrenuta lula..mahom iz objektivnih razloga,ali ove godine cu probati tu varijanti, samo iz jednog jedinog razloga:"Da li cu dobiti vise aromatika nego prosle godine???"Radi se o istim sortama grozdja,Shadone i Cabene (nije tema - grozdje)..tako da vredi probati i doneti neki zakljucak.Znam , da nista ne mogu da pokvarim, ali mozda mogu da dobijem bolje,ili da kazem "Isto ti je to moj Moj Alberte,sve je to relativno!!!!??? "..

S postovanjem Misa

P.S Nisam,mozda,bio jasan sa izrazom "Pravilna destilacija meke..tj 2. i 3.frakcijom" ,ali samo da nacnem temu, podrazumeva i sledece:"Punjene kazana do "optimalne povrsine isparljivosti",znaci ne 120 litara,(obicno 105-110l tu je nejveca povrsina kazana od 120l) ili ti pun kazan..i razblazivanje "meke rakije" vodom u odnosu 70% meka 30% vode.Dodavanjem vode vezujemo one tesko ispariva jedinjenja koje smo dobili nagibom lule ka tabarci..to je za pocetak..O "jacini vatre" ..tj temperaturi ..kasnije...
 
Poslednja izmena:
Kolege, mislim da ću imati jedan (ha, ha, samo jedan), problem pa molim za savet. Naime kod mene stenlej tek treba da berem za rakiju, verovatno u toku ove nedelje, ali se plašim da, zbog zahlađenja neće da prevri, takođe to mislim jer ima preko 20% šećera, mada ću u kominu dodavati vodu. Nameran sam da stavim neki kvasac, ali da li da stavim običan "hlebni" kvasac ili da negde tražim neki selekcionisani, ali pošto nikad to nisam radio molim za savet koji kvasac i koliko ili neki drugi predlog.
 
Ma nece biti toliko hladno da ne prevri.
Ne valjaj ni pretoplo, ne valja ni prebrzo vrenje (redukuje arome)
Koristi se i obican pivarski kvasac a ako hoces bas selekcionisane okreni enovitis iz Topole, salju brzom postom a mogu (i hoce) da ti preporuce kvasac za tvoje konkretne potrebe (ima tu raznih varijanti)
 
Ma opusteno,kako je previrala madzarka koja se kupila polovinom septembra tako ce i tvoja.Nije jovanjski mraz da ne prevri,ovo su prave temperature ::super::
A bem li ga,valjda su Sretenovi.Nego,kazes da je steta sto se ne prave veci kazani u Valjevu.Gledajuci na ovu moju stranu(potez Brankovina-Ogladjenovac)nema vise ko da kupi ni te od 120L.Rakija se pece u glavnom za kucu,tako da jedan kazan opsluzi po nekoliko domacinstava.Sljiva se predaje presna,tek po neko suši.A i kome da prodaju rakiju kad je u valjevskom kraju svako ima za kupanje :osmeh:

- - - - - - - - - -

Zeznu me smajli pa mi ode tekst.
Dakle,tako je verovatno i na tvoju stranu.Za koga da prave vece kazane?A sto se tice sireg trzista,ono je vec pokriveno.
 
Ma gresis
U Radjevom Selu je nedavno instalirana rektifikaciona kolona zapremine kazana 500 litara, a uskoro se instalira i druga. U Valjevu ce takodje uskoro biti postavljena jedna, Nenad Jezdic takodje pregovara oko kolone.
Te u Radjevom Selu su pravljene u Prokuplju a sasvim je moguce da i druge budu kupljene dole. Valjevske kazandzije to ne mogu da urade.
A oko prodaje rakije..
Pa jbg moramo da zaboravimo dosadasnji nacin prodaje..flasa dve na pijac, prodaja u balonima po Beogardu ili Bosni, i da se prihvatimo da je rakija roba kao i svaka druga, da mora biti legalna na trzistu, da mora da postoji marketing, lepo pakovanje, razradjeni kanali prodaje, marketi, restorani....ko moze da dobaci do izvoza onda i to...
 
Za Jezdica sam znao da mora uraditi ozbiljniji pogon ako hoce ono sto ga je i vratilo zemlji,ali za ovo u Radjevom Selu nisam znao.Ko je to otvorio?
Slazem se da za takve proizvodjace treba uvesti red.Oni prave velike kolicine rakije i njima se isplati iskljucivo plasman na "policu" a ne flasa po flasa,balon po balon.Da bi ta rakija zavrsila na polici neophodna je ambalaza dobrog dizajna,marketing,i naravno kvalitet.Za nas koji proizvodimo nekoliko stotina litara bitan je kvalitet,jer to je ono sto ce prodati nasu rakiju flasu po flasu,balon po balon.Mi ne mozemo ocekivati da sa kazanima prevrtacima od 120L napadnemo rafove,vec rakiju prodajemo poznanicima,prijateljima,prijateljima njihovih prijatelja...svima onima koji znaju OD KOGA je kupuju i kojima je upravo taj kvalitet bitan.Svi kojima ja prodajem rakiju pre ce kupiti domacu,od seljaka direktno,nego flasiranu u velikoj proizvodnji.Za dobru domacu rakiju dovoljno je izdvojiti 5-8e.dok za dobru fabricku rakiju treba izdvojiti i preko 15,pre svega zbog troskova proizvodnje.Ali u temu fabricke rakije ne bih previse zalazio jer tu definitivno nisam na svom terenu :osmeh:
Nego,kad smo kod fabricke rakije,uvek se setim Srbijankine kajsijovace ::super::

- - - - - - - - - -

Nego,ljudi,jel proteklo nekom?Kako baca?
 
Postovani,

Evo jednog citata:"Pa jbg moramo da zaboravimo dosadasnji nacin prodaje..flasa dve na pijac, prodaja u balonima po Beogardu ili Bosni, i da se prihvatimo da je rakija roba kao i svaka druga, da mora biti legalna na trzistu, da mora da postoji marketing, lepo pakovanje, razradjeni kanali prodaje, marketi, restorani....ko moze da dobaci do izvoza onda i to... "

Ali, nasa misija,tj. misija ovog foruma, kako ja shvatam, je da poboljsamo proizvodnju u "kucnoj radinosti"..jer koliko vidim i one dobre tradicionalne vrednosti polako "zaboravljamo"..Lako je velikim proizvodjacima,u smislu podrske tehnologa, i opreme koje poseduju..


S postovanjem Misa
 
Poslednja izmena:
@Irnman
Možeš li nekako da mi nađeš kontakt tih Prokupčana, ja nisam daleko id njih ali nisam čuo tj. čuo sam da ima dobrih kazandžija u Prokuplju ali ne znam dokle su stigli i uznapredovali.
Drugo komina mi nije prevrela do kraja. Prošlo je oko 20 dana a fraktometar pokazuje oko 30 ešela ili 4% šećera. Doduše probao sam da izmerim širometrom i pokazuje 12 ešela a to je nemoguće pa sam uzeo refraktometar za merodavan jer nisam procedio tečnost kad sam merio širometrom. Planiram da sutra pretočim tu kominu, ima je oko 4 tone, iz bureta u bure i da joj dodam malo pivskog kvasca, planiram jedno 150g na 500 litra komine. Imam i stenlej jedno 2t koji je još u džakovima, pokupljen pre par dana, i u njega ću prekosutra čim ga izmiksiram odmah da ubacim kvasac.
 
Ne znam da li je ok da pominjem ime coveka u Radjevom Selu ali radi se o tehnologu iz Srbijanke, svojevremeno cak i direktoru (vrlo kratko i to u periodu kad je konacno propadala).
Malo je to specificno, za sada nema njegove rakije na trzistu a ne znam da li ce je i biti.
Ali ma sta on tom kolonom radio cinejnica je da se tako nesto ne moze napraviti u Valjevu a ima interesovanja.
Nego da ja ne kukam previse na valjevske kazandzije :)
Oni to sto prave, manje kazane, prave fantasticno, pa kome to treba nece se pokajati ako ih nabave u Valjevu.

Razumem ja taj zal ( i ja ga imam naravno) za "pravom domacom" ali i rakija proizvedena uz primenu nekih izmena, novina, u odnosu na ustaljenu praksu je prava domaca, tradicionalna srpska rakija. Ni novom opremom ni izmenama u tehnoloskom postupku se ne narusava tradicija vec se samo razvija, neguje. I prevrtrac je nekada bio novina pa se njegovo uvodjenje nije smatralo prekidanjem tradicije.
Zamisli kako bi izgledalo da se idanas pece rakija u kazanima-cucavcima, sa drvenom tabarkom i obicnom cevi koja prolazi kroz nju.

A malo je i protivzakonito prodavati rakiju koja nije proverena. Svi se kunu da je njihova najbolja, najcistija, najovakva najonakva, ali ja razumem i podrzavam drzavu kad zabranjuje prodaju necega iz acega stoji samo rec proizvodjaca da je sve super.

zicaprom, poslacu ti telefon.
 
Od 700kg (500kg rodne i 200kg madzarke) sa 2% dodatog secera dobio sam 75 L od oko 26 gradi (nesto manje). Do sad je spala na 24 grada, da li je to mnogo?
 
Ja pečem u petak, samo stenlej, biće oko 3 kazana, javljam moje rezultate :)

- - - - - - - - - -

Danas stigao kazan, sutra ujutru se peče...

Ironman, kazan jeste slovenački, pitao sam vlasnika, bio si u pravu, slovenačke proizvodnje a prodavao se u Sevojnu.

Pitao sam i za nagib, komšija čiji je kazan pravi nagib KA kazanu. Ugao ne meri, već pospe vode na cev pa gleda kad kapi krenu ka kazanu.
 
dovoljan je takav nagib, sto bi moji seljaci rekli "pola zive" (na vaservagi)

Pazi nemoj da ga prepunjas, oni hoce da prokipe ako je prepun i malo jaca vatra.

Lagano i bice to dobra radza

 
Postovani,

Bas,tako @ironman, ne puniti kazan, odnosno napuniti ga do "optimalne povrsine isparavanja" ..tj..nesto manje od od "crte" (120l ako je takav kazan)!? Puno srece @oktopd ,drzim palceve da to lepo uradis...

Misa
 
Na žalost, to su jutros uradili bez mene jer ja imam neke obaveze u gradu a prodao sam auto pa ne mogu baš da skoknem do placa :)

Što se količina tiče, kazan je 100 litara, imamo jedno bure od 120 i jedno od 200 litara, naravno nisu puna do vrha nego recimo 80% i proračun im je bio da je to za trun više od 3 kazana, ovo što je napunjeno do 100 litara da kažem će da sipaju kroz sito, bez koštica i neće da dodaju vode jer je već ima u buretu, tako da i oni razmišljaju kao vi...zna taj čiča šta radi očigledno, možda ne zna neke fore kao vi, ali napeko se rakije u životu, to mu je dodatna zarada, tako da ne sumnjam puno u njega, a sledeće godine ću ja detaljno da proučim ove teme i budem s njim kad peče, pun pitanja :)
 
pitanje-zasto se nakrivljuje lula pri pecenu prema kazanu?interesuje me jer kod mene u kraju kazu da treba prema tabarci.pitam jer nznm i ako neko zna da mi objasni i kaze dal ima kakve stete za pecenje i rakiju ako je lula prema tabarci? HVALA SVIMA
 
imaš u prethodnim postovima, otprilike samo jednu do dve strane unazad

- - - - - - - - - -

Evo mojih rezultata.

Šljiva stenlej, jedno bure od 200 i jedno od 120 litara, napunjeni na 80%. Dodato malo šećera, nisam siguran u količinu. Ispečena 3 kazana na onaj slovenački od 100 litara sa slike, ispalo je oko 32, 33 litre od 21 grad jačine. Cevka nagnuta ka kazanu, ne ka tabarci. Kazandžija kaže da smo trebali dodati još šećera zbog količine, meni je drago da nismo, jer nije sve u količini :)
 
Nazad
Vrh