Парадајз

ljudi uvrce mi se list na paradaj sta je uzrok???i sasta prskate da se ne uvrce???
 
Bez sekiracije to vam je sortna odlika paradajza ja imam isto na otvorenom oko 8000,kom.I jedna sorta se tako isto ponaša kad udari sunce ona uvrne lišće kazu biljka se čuva od vrućine , i do tog uvrtanja listova dolazi i usled nedovoljne vlaznosti zemljišta ,e sad i kad malo zahladni ko ovih dana ona ispravi list al ne u potpunosti a ostale dve sorte koje radim nemaju tu osobinu po meni jedina mana kod sorti koje uvrnu list pri većim temperaturama je što pri jakom suncu dolazi do ozegotina na plodu al ako biljka ima dosta razvijenu lisnu masu ništa strašno.zato nemojte se opredeljivati samo na jednu sortu nego uvek 2-3 ako jedna podbaci ostaju druge

Napisa covek vec
 
slikaću vam moj paradajz pa prosudite sami sad kod nas nema vrućine pa izgleda normalno i od srede najavljuju toplo vreme paću ga ponovo uslikati da vidite razliku
 
Pozdrav
Pomozite mi da prepoznam bolest.
Napominjem da je 11.06.2015 prskan i pušten kroz KPK Ridomil Gold MZ 68 WG.

45pQzWGehK5bfuEN0DF0MjQHSV96ml4RL6H_pWgTZsZm=w675-h900-no

2zsSIldnfrnxGTSA6oAg8Zc7GyLbq_t53G3g28CiuKmE=w675-h900-no

nZAW94XnCMFSdMsSAHiUC8JO6ge3vJ5tCm-udI23kRXO=w675-h900-no
 
Da pokusam i ja da pronadjem ovde odgovor, mada vidim i na predhodni post nije odgovoreno. Vec druga godina da na paradajzu se pojavljuje ovakav trulez stabla i list propada, kao i plod kasnije. Prosle godine "zastitari"-trgovci nisu pomogli sa svojim predlozima preparata i propao paradajz. Evo fotografije, pa ako neko ima iskustva bio bih mu zahvalan na savetu, jer ja nemam iskustva sa povrcem.

bolest-paradajza.jpg
Evo videh da se bolest zove alternaria(bio sam lenj) i setih se od prosle godine, ali ipak voleo bih da mi neko sa iskustvom preporuci sa cime da tretiram?.
 
Poslednja izmena:
Druze, posto sam i sam početnik, da ti dam savet. Čim primetiš zarazu, otkini list i pravac poljoprivredna stručna služba. Ako ne vide golim okom, stave na naklijavanje, pod mikroskop i dobiješ tačan odgovor. Svakako sledeće godine obavezno preventivna zastita.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Keva narucila cim uocila jutros da prijatelj donese nesto, ali nije imao uzorak, nego objasnio zastitaru i on mu dao curzate(protiv plamenjace) i galofungin koji procitah da je za neku mrku trulez visnje. Nesto ne verujem da ce pomoci
 
DuPont Curzate je po meni jako dobar za paradajz. Makozeb kao odlican preventivni preparat i ima jos neku komponentu koja je sistemicna i kurativna. Galofungin ima sirok spektar, ako nije registrovan ne znaci da ne radi radnju u paradajzu.
 
Da li ima neko strucnije misljenje u vezi bolesti kod mog paradajza,da li je mozda neko imao slican slucaj kao kod mene?

img4613.jpg

img4614.jpg
 
Mislim da je nedostatak kalcija..
Imao sam sličan problem na manjim plodovima i prihranio sam 2 puta preko lista sa kalcijem i sada prihrana preko korijena sa većom formulacijom kalcija i sve se stabilizirano.
Koristim sada formulaciju 5-15-30.
 
Da li se isto smije primeniti kod tikve-ludaje i kod njih mi se slicno desava,pojedini plodovi tek sto se ometli pozute i otpanu stim da ima i onih vecih koji su pozuteli i smezurali se nista od njih,da lise i u tom slucaju mozda radi o nedostatku kalcijuma,malo sam otisao u off


Sent from my iPhone6 using Tapatalk
 
Da li se isto smije primeniti kod tikve-ludaje i kod njih mi se slicno desava,pojedini plodovi tek sto se ometli pozute i otpanu stim da ima i onih vecih koji su pozuteli i smezurali se nista od njih,da lise i u tom slucaju mozda radi o nedostatku kalcijuma,malo sam otisao u off


Sent from my iPhone6 using Tapatalk

Nevidi se dobro na slikama mozda je senka od aparata ali svejedno ovako.
ako je taj donji deo vostano bele boje onda je nedostatak kalcijuma i tretiras ka kalcijumom ali u nitratnom obliku znaci kalcijum nitrat najbolje cemirin.
ako je donji deo crn kako ja sada vidim onda je crna trulez paradajza i tretiras ga u kombinaciji sa sistemicnim ridolmil goldom koji ujedno i stiti od plemenjace i sa bravom
 
Prosle godine takodje mi se isto javljalo ali ove godine sam samo malo zahvatio te povrsine na kom je bio zasadjen paradajz prosle godine,verovatno je i to uzrok,jel da.
Nego recite mi koliko je ovaj ridolmil gold stetan,mislio sam bas ono da odgajim zdrav paradajz ali ocigledno neda mi se,da li ima nekakvo resenje da zaobidjem hemiju?
Da jeste crn donji deo nije ni blizu svetloj boji da bi se radilo o nedostatku kalcija koje ocigledno bi bilo prihvatljivije resenje za mene.
Prilikom cvetanja i zametanja da li bi bilo potrebno preporucljivo dodat kalcija,ja sam malo prihranjivao nekom kombinacijom sa vecim postotkom kalija i to je sve sto sam mu dao od prihrane.

Edit:ne vidim nekih promena na listu...
 
Poslednja izmena:
Sada nema drugog resenja ako ga neoprskas ode sve i cak bi ja isao SIGNUMOM posto je on i kurativan a kalijum dodajes pred zrenje i opet kalijum nitrat
 
Jel mislis samo sa SIGNUMOM osim ona dva preparata u prethodnom postu sto si pisao?
Sta mislis da li ipak mozda nije nedostatak kalcija?
 
Poslednja izmena:
Dal neko moze da iznese svoje visegodisnje proseke paradajza po m kvadratnom u plastenicima tipa tunela i onima visine 3-3,5 m?
 
Ja mogu da ti kazem po struku iznosi kod mene uvek oko 12kg

- - - - - - - - - -

Jel mislis samo sa SIGNUMOM osim ona dva preparata u prethodnom postu sto si pisao?
Sta mislis da li ipak mozda nije nedostatak kalcija?

Da samo sa njim posto je on i kurativan fungicid nije nedostatak kalcijuma
 
kurativa - lecenje
imas preventivne fungicide [manje koncentracije, manje zagadjuju]
kurativni fungicid se koristi kada je vec doslo do razvoja bolesti, tada ne pomazu preventivni
 
Nazad
Vrh