Парадајз

Hm..bađš tu pročitah sledeće:

Radajivanje:

Kod nas se paradajz najčešće sadi na razmak 80 x 30-40 cm ili u dvostruke redove sa razmakomu leji 50-60x40-50cm i rastojanjem izmeðucentra leja 150-200cm


 
U teoriji toje mozda tako al praksa govori i nešto drugo ja radim jednored a rastojanje je oko140-150red od reda a u redu 40-50cm kako gde ispadne i to u praksi izgleda ovako,slike su od pre par god, al uvek radim isto a kad to poraste izgleda ovako,,,,naravno sve zavisi od sorte paradajza načina proizvodnje i onog šta zeli proizvodac na kraju,da sadim gušće neznam kako bi mogo daga oderem treba i izmedu redova proći a dase paradajz pri prvom branju ne pogazi
 
Paradajz šeri na otvorenom prvi put sađen sjeme dobio iz Engleske pa ćemo vidjeti hoće li biti šta od njega.



 
Jel moguce da paradajz ima reakciju na Treflan, naime prskana zemlja, zafrezirano, posle dva dana rasaddjen paradajz, poliven,
medjutim pocinje da zuti.
prskao sam ga aminokiselinama, cim sam primetio.
Do sada sam radio Stomp pre sadnje i nije bilo tih problema.
 
Pre par dana sam zasadio paradajz e sad posto sam procitao nekoliko strana na ovoj temi ali nisam mogao naici na ono sto me zanima a zanima me ukratko,prihrana paradajza kad koliko i cime i kad(cime) treba prskati reventivno od plamenjace?Takodje me zanima ovo oko ostavljanja "pored prve cvetne grane "zaperak" koji se dalje tretira kao i glavno stablo -biljka- znači biljka se grana na dva stabla" ako moze i slika dobro bi bilo da znam sta da ostavim od zaperaka
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

Posadio sam Big beef, maraton i jabučar u bašti, stavio prevreo ovčiji đubar oko njega, kasnije npk, i dva puta folijarno npk 20:20:20 i kalcijum prilikom prskanja makogalom i ridomilom.
No što je problem jeste da ploda ima vrlo malo i da je sitan, ali zato cima paradajza je debela i lisnata i ode u visinu, skidao sam zaperke, ali i dalje slab je sa plodom, tačnije nije kao i obično da ga ima.
Gde sam zeznuo stvar?:sta:
 
Prosečna težina stabljike paradajza

Pozdrav
Kolika je prosečna težina jedne stabljike paradajza tokom vegetacije?
Naime želeo bih da napravim metalnu konstrukciju 3x3m ili 2x2m pa ne bih želeo da predimenzioniram debljinu cevi.Cenim da bi se ako znam prosečnu​ težinu jedne stabljike dalo izračunati koje opterećenje trpi greda(metalna cev).Manji prečnik cevi manja cena,ali ne toliko mali da se pod opterećenjem savija.Na gredu bi išla sajla ukoliko je to bitno.
Naravno ukoliko neko ima iskustvo neka napiše koja debljina cevi i koliko stabljika nosi.Ovo bi morali znati proizvođači u plastenicima.
Hvala unapred na odgovorima.
 
Od mnogo faktora moze da zavisi tezina jednog struka paradajza (sorta, bujnost, rodnost) ali ovako da razmislimo paradajz max moze u plasteniku da da 10 kg roda za sezonu ako se spusta na kanap. Naravno sav taj rod nije odjednom na njemu jer se bere. Sama srabljika mislim da nema vise od 2 kg a neka max rod na njoj u jednom trenutku bude 5-6 kg, to u dodje 7-8 kg. Na kraj krajeva uzmi otkaci kod nekoga konooac kojim je vezan i izmeri tezinu :)
 
Znam da mnogo faktora utiče na težinu zato sam i boldovao prosečno.
Dobra je ideja otkačiti stabljiku i sa vagom izmeriti težinu.Imam ja na otvorenom zasad samo moram sačekati da počne berba pa onda izmeriti jedno pet komada i izvaditi prosek.
Ako još neko ima ideja slobodno izložite.
 
Da li neko zna usled cega se desava da mi se list paradajza uvija prema unutrasnjosti,nema nikakvih promena boje lista i sl,samo to uvijanje?
 
Mislim da je temperatura velika, bar su meni tako objasnili za paradajz u plasteniku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
E pa vidis kod mene nije u plasteniku a i zadnjih par dana temp.bas i nisu visoke vise mi lice na jesenske,sta moze biti bas me zanima, to mi se desava svake godine
 
Pridružujem se.
Bez sekiracije to vam je sortna odlika paradajza ja imam isto na otvorenom oko 8000,kom.I jedna sorta se tako isto ponaša kad udari sunce ona uvrne lišće kazu biljka se čuva od vrućine , i do tog uvrtanja listova dolazi i usled nedovoljne vlaznosti zemljišta ,e sad i kad malo zahladni ko ovih dana ona ispravi list al ne u potpunosti a ostale dve sorte koje radim nemaju tu osobinu po meni jedina mana kod sorti koje uvrnu list pri većim temperaturama je što pri jakom suncu dolazi do ozegotina na plodu al ako biljka ima dosta razvijenu lisnu masu ništa strašno.zato nemojte se opredeljivati samo na jednu sortu nego uvek 2-3 ako jedna podbaci ostaju druge
 
Da li bi bilo od koristi zasenjivanje sa onim mrezama sto postavljaju najvise na plastenike i ako moze neki predlog cime se prsce preventive radi protiv plamenjace posto je sad paradajz u cvatu a ima i plodova ili da ga pustim pa sta ostane, nesto nisam bas zagovornik koristenja raznih hemikalija ali ako se mora sta da se radi?
 
Nazad
Vrh