Парадајз

Može li neka sličica te peračice? Pretpostavljam da hlor ispireš? Ja koristim Oxi ali se razmišljam da predjem na Starsan, jeste skup ali može da se koristi mnogo puta i nema rezidua.
 
I kod nas 30 din/l. Ima par velikih proizvodjaca semenskog paradajza i svi cede zbog semena

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nema paradajza.Nema ga niti u Hr,niti u okolnim zemljama.Ja ga trenutno prodajem po 12 kuna na malo,iako je u trgovačkim centrima 15. Bih ga i ja digla na petnaest,ali imam veće količine nego mi trenutno na tezgi mogu proći,pa ću još slijedeći tjedan tako,a onda i ja idem na petnaest.
 
Pozdrav svima! Prati li neko ovu temu, koje sorte su aktuelne ovog proleća, koju sortu posejati za rasad za gajenje na otvorenom? Pitanje se odnosi na manji broj strukova za gajenje u bašti za ličnu upotrebu? Šta predlazete?:cvetic:
 
Pozdrav prijatelji, mislio sma ove godine da radim paradajz na otvorenom , i da ga vodim na spalir , mislio sam na redove duge oko 50 m da na svakih 6 m pobodem drvene grede 8x5 cm , duzine 2.5 m ( od cega bi 0.5 m islo u zemlju ) a odozgo bi isla sajla fi 2m , sta mislite da li je ovo resenje dobro i da li ce konstrukcija biti dovoljno jaka da nosi nekih 125 struka paradajza ?
 
domacine

ja sam sadio prosle godine slicno tome samo sto sam imao pocincane stubove ,sadio big beef,mogu ti reci da je razmak od 6 metara veliki ove godine cu da smanjim na 4,to je moje misljenje
 
I ja mislim da je puno 6m, ta žica će ti se pod težine jako savijati nadole ili da staviš stubove na 2m. Evo kako sam ja radio,jedan stub i 2 reda cevi.
DSC01188.JPG
DSC01441.JPG
 
Planiram ove godina da posadim oko 500 struka determinantnog paradajza( industrijskog posto sam primetio da je mnogo mesnatiji, socniji i nema zelene zile unutra) bez tacki. Mnogo mi je bitno da paradajz nije GMO( genetski modifikovan) ali pronasao sam samo dve vrste takvog paradajza Cora Seeds Albarossa F1(Vrlo rani determinantni hibrid industrijskog paradajza, namenjen pre svega za mašinsku berbu jer preko 85% plodova sazreva istovremeno pa je dovoljna samo jedna berba. izuzetno prinosan hibrid okruglih plodova prosečne težine 75-85 gr, sa visokim sadržajemsuve materije i visokim Brix-om: 5,5-6,0°brix rezistencija H.R.= V,Fo 0,1, Ma, Mi, Mj, Pst, TSWV (razza 1). i CRX-31012 (Novi rani determinanti hibrid njivskog paradajza namenjen za svežu potrošnju tokom cele godine. Uzgaja se sa ili bez oslonca i uspešno zameće i plodonosi tokom celog leta pa sve do prvih niskih temperatura. Plodovi su čvrsti, blago spljošteni, prosečne težine 200-250 gramaa.Rezistencija: ToMV, V, Ff, Fol, IR Ma, Mi, Mj.).
Ja ne mogu da odlucim izmedju ova dva paradajza, ako moze mala pomoc?
Albarossa-F1.jpg
crx_31005F1.jpg
[h=4][/h]
 
Šta to znači da nije GMO?
Znači li to da F1 seme koje kupujemo u poljoprivrednim apotekama, da je većinom GMO?
 
Šta to znači da nije GMO?
Znači li to da F1 seme koje kupujemo u poljoprivrednim apotekama, da je većinom GMO?


Pa malo sam istrazivao i dosao do informacija Gmo Semena: Seminis i De Ruiter (to su kompanije Monsanta) i Syngenta( oni zagovaraju Gmo ali tvrde da su im samo kukuruz ,soja i secerna repa modifikovani, a povrce "nije"
). Imas bas dosta proizvodjaca(hvala bogu!) Non GMO : Bejo, Rijk zwaan, Cora Seeds, Uniseeds, Enza Zaden, Sakata(japanci)....
F1 ti je samo oznaka generacije semena( naravno da nisu Gmo!).


F1 je hibrid nije gmo. GMO paradajz je propala priča na svu sreću.


Da F1 je generacija semena, mislim da su se ljudi uvideli da Gmo nije potreban(samo EU) i da postoje bolji hibridi dobijeni na tradicionalan nacin oplemenjivanja biljaka.
Zamisli samo jedes paradajz a u njemu gen( morskog jeza, smrdibube, pacova....) :haha:


ako mozes posej oba
Pa problem mi je posto ta semena nisu jeftina ovaj prvi 1000 semena 12(povoljno) eura a ovaj drugi 500 semena 15 eura(1000 semena 30 eura- da li su oni normalni?)!
Meni je potrebno za bastu od 300 do 500(ako bih narucio 1000 mozda bih uradio za prodaju 500 komada :ppozdrav:).
Trenutno sam pronasao jos nekoliko slicnih hibrida samo da pogledam koje su cene ::novac::
 
Ta semena na ciju cenu kukas su ekstra povoljna.
A sto se tice GMO toga nema u ponudi tako da nema potrebe da siris neke dezinformacije.
 
Nazad
Vrh