Јунице "из увоза"

Juče kod mene u selo stigle steone junice simentalske rase iz Austrije koje će biti podeljene registrovanim gazdinstvima koji imaju prijavljeno od jedne do deset krava.Na svaku prijavljenu kravu sleduje po jedna steona junica, naravno ko prođe na konkursu, pošto je za sad stiglo 250 junica a interesovanje je veliko.U opštini kažu da će ove godine još toliko deliti.Svako ko dobije junicu u obavezi je da je ne otuđuje naradnih 5 godina.
 
A zna li se kada ce biti objavljen konkurs i pod kojim uslovima ce biti podela? Da nece k`o kod Palme na lutriji? Gde si se informisao o uslovima, ne razumem te bas jasno, "na svaku prijavljenu kravu sleduje po jedna junica" ? Ja imam cetiri, pa necu valjda dobiti cetiri komada, molim - pojasni ?
 
Iz iste smo opštine, što znači da to i tebe hvata.Konkurs je već objavljen i počeo je upis, tačnije konkurisanje.Dođi u Irig u opštinu i traži Duleta Bikića on je pored Gorana Anđelkovića zadužen za taj konkurs i od njega ćeš dobiti sve informacije.Ja se družim sa Duletovim sinom srednjim pa sam od njega čuo za ovo.Inače moj rođak ima tri krave i kaže da kad bi prošao na konkursu dobio bi i tri junice tako mu je Dule rekao.Junice su kod Čoče u Krušedolu valjda u karantinu.
 
Koga god pitas u selu svi cute k`o zaliveni,kao da njihovo trazis...Bio si najblizi vatri pa si se zato i "ogrejao" tj. nacuo ovo gore napisano, samo pazi da se ne "opeces". Bilo bi lepo kad bi bas tako i bilo...HVALA jos jedared, odmah u ponedeljak veslam za Irig.Jel mu bese kancelarija u prizemlju levo?
 
Ma ja ne držim krave samo sam upućen u ovu priču.Ja mislim da je Dule u onoj velikoj sali, al pitaj tamo portira on će ti reći gde je.

Samo požuri u opštinu da se prijaviš, ja ne znam kako će oni vršiti raspodelu, ali s obzirom koliko se o ovome malo zna ne bi me čudilo da će deliti tako što će samo prvi koji se prijave dobiti junice.
 
Poslednja izmena:
I ja sam to video na TVu o čemu oni bre pričaju bre i gde nađoše one ljude da ih hvale kao to je dobra svar da dođemo do dobre genetike koja genetika kad je stoka za tov zar mi nemamo naše stoke opet nešto muvaju ispod žita
 
Do pre mesec dana smo izvozili telad za tov u Izrael sad bi da malo uvozimo. Katastrofa!!! Ne mogu da verujem kakve se ideje plasiraju, samo da mi je znati ko je ovo smislio.
 
Sta da se radi, sve nesto naopako kod nasih vlasti, sve u cilju uvoznickih lobija u svim djelatnostima pa tako i u stocarstvu, nikako da se zauzme pravi stav koji bi bio dugorocno usmjerio ovu granu u nekom pozitivnom pravcu, jer znamo da radimo, imamo resurse, imamo i iskustvo kako svoje tako i iskustva drzava koje su prije nas u toj "tanziciji" ma sta god to znacilo, znaci mogli bi nesto da napravimo al nam se neda...
 
ја не разумем чему се ви људи чудите, власт је у суштини група људи која доноси одлуке, али на крају крајева то је неки појединац, а он као и сви други хоће - жели да заради, и то је посао као сваки посао, да би зарадио треба урадити то, то, то и то
и када се тако поставе ствари све је врло јасно
 
Mi sto drzimo stoku mi smo govna , sad umesto da pomognu nas napacene oni ce uvesti stoku za tov koju ce dobiti saja i paja koji nema veze sa stocarstvom oni ce dobiti i podsticaje i subvencije i na kraj ce tu stoku prodati cim im zafali novaca , a ljudi koji bi tu stoku drzali i pazili nece moci da dodju do nje .
 
Mi sto drzimo stoku mi smo govna , sad umesto da pomognu nas napacene oni ce uvesti stoku za tov koju ce dobiti saja i paja koji nema veze sa stocarstvom oni ce dobiti i podsticaje i subvencije i na kraj ce tu stoku prodati cim im zafali novaca , a ljudi koji bi tu stoku drzali i pazili nece moci da dodju do nje .
Ja nisam, ali sam u govnima do pojasa, i svaki dan gledam u patim se s govnima tudjim, pa kad god su ovi odozgo nekako "intervenisali", propadoh jos dublje, uz srdacne cestitke, u nove radne pobede..... Pitam se samo dokle ce vise da nas "pomazu" ?.....
 
Igore, lepo si opleo po Imleku.Naravno, bez argumenata.Na tvom mestu bi pripazio sta pricas ``Imlek unistio 220.000 grla``, pa nisu to zecevi!
Takodje, masno si slagao - ``iz mog karantina``.A ti si pripravnik koji vrsi uslugu Zmajevu.Zalosno.
Inace, junice iz karantina u Zmajevu su iz Austrije, visoke mlecnosti, nesto neznije konstitucije, sute, dobro gradjene. Imam informaciju da je najveca proizvodnja majke od junice iz Zmajeva imala preko 11.000 litara. Dakle, nesto pozitivno za Srbiju.
 
Nisam niciji zastupnik, niti imam namjeru da se nekom dodvoravam ali ovaj zadnji komentar upucen clanu Igorvet je jako nekorektan, jer kolega Igorvet je dao dosta korisnih komentara, pogotovo o zdravlju zivotinja i na taj nacin doprinjeo kvalitetu ovog foruma.
 
Ko god nije osetio cari uvoza mislim da ne moze ni komentarisati licno cu opovrgnuti te price o silnim litrima mleka i ostalim trgovackim fazonima , pa zar bi neko od vas prodao zensko tele cija majka ima dnevno 35 l mleka, ako postoji takav kolega slobodno nek se javi za takvo zensko tele dajem dva muska (simentalca)
 
Ja sam vec pisao da sam uvezao letos 2 junice iz Nemacke.... Ma u pedigreu sve extra, majke, babe, prababe davale u orvim laktacijama po 7000, 8000 l mleka... Kad ove moje se istelise, jedna 13 litara mleka, a druga 15 litara.... Kakav pedigre, i na tarabi pise pi... pa nije to... I ja sam imao informaciju da je to extra klasa.... Ne mogu da kazem mozda negde ima junica koje su ostvarile dobru proizvodnju, ali u mom kraju mislim da ih ima malo koje su presle 16 litara u prvoj laktaciji...
 
@prolaznik
Nemam nameru da branim nikoga,ali ovo sto je Igor napisao je 100% tacno,a komp.Imlek i Sabacka mlekara su grobari Srpskog stocarstva.
 
Milane,
ne mozes u isti kos svrstavati Imlek i Sabacku mlekaru. Ovi drugi koliko znam, a upucen sam - znaju da kasne i po vise od tri meseca sa isplatom. A onda sad pred setvu dodju nam pa hajde djubre, seme, akomulatori .....sta ce ljudi, daj sta das, a onda vrednost te njihove robe u kompenzaciji je visestruko veca nego inace, pa smo onda u gubitku.
Imlek ne kasni ni dana. Isplate su im redovne.Da ne govorim o pozajmicama, podrsci i svemu. Da je i Imlek grobar kao sto kazete, zar bi onda u Srbiji bilo toliko Imlekovih farmera???? Pa u svakom vecem selu lepo imate table /od Banata,Srema....do Zajecara/ - ``Farma Petrovic proizvodi mleko za Imlek``. Lepo i videti.

Kako se ovde kace slike?Zelim da vas demantujem.
Nasa srpska, da ne kazem seljacka logika na zalost ne pije vodu kod Nemaca. To - zar bi neko prodao dobro tele.....je smesna i zastarela tvrdnja iako ima osnova.
Nemacki seljak ima svoje kvote. Od velicine objekata, povrsine zemlje, kolicine hrane...Sve sto proizvede preko toga /steone junice recimo/ mu je dodatna zarada.I cena junica varira.Sto su mu bolje u ponudi, veca je i cena. Vrlo prosto i jednostavno.
Mislite li vi da bi svaki nemacki seljak zeleo da zadrzi svaku dobru junicu??? Smesno.

Imam tacnu informaciju da na farmi Bogdanovic u Milosevcu kod V.Plane vlasnik ima dve simetalke, prvotelke iz Bavarske koje je uvezao iz Imleka sa preko 40 litara mleka.
 
To za sabacku mlekaru si potpuno u pravu, dok vlasnik prima priznanje za preduzetnika godine (2009)njegova mlekara duguje dobavljacima 115 dana.
A sto se tice Imleka , ima njihovih farmi i u mom kraju i takodje imam tacnu iformaciju da je jednog meseca mleko extra klase a drugog ne moze ni u trecu.
 
Nazad
Vrh