Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Ako ta sprava može da podigne šapurike iz traga iza kombajna, i ubaci ih u prikolicu, onda bi to bio vrhunski posao. Ovako da kupi samo kukurzovinu iza berača nema mnogo smisla. Em što sama kukurzovina nije nešto naročito dobra za grejanje, em što bi mnogo energije (i nafte i struje) potrošio da dođeš do tih malih bala. U tom slučaju bi bolje rešenje bio puž koji tu već usitnjenu masu gura u gorionik gde se vrši sagorevanje, a sam gorionik se namesti na postojeći kotao. Mislim da je član @urban o tome govorio, on je, ako se dobro sećam, i pravio takav gorionik.

---------- Poruka napisana 26-10-11 u 00:55 ---------- Prethodna poruka je 24-10-11 at 02:03 ----------

Danas čujem od komšije da je u časopisu Agronomska Revija (verovatno najnoviji broj) video neke sisteme za sakupljanje šapurika prilikom vršidbe kukuruza. Časopis je video u jednoj zadruzi i nije detaljnije pogledao članak, pa nije znao da mi kaže da li je to neki sistem na kombajnu ili je kupljenje šapurika sa njive nakon vršidbe.

Da li neko možda ima ovaj broj Agronomske Revije (AR), bio bih mu zahvalan ako bi skenirao/slikao taj članak i okačio ovde.
 
Hvala ti, našao sam već na netu ko izdaje časopis. Samo ja neću da se pretplaćujem na časopis samo da bih video taj jedan članak. Nisam baš pri ::novac:: !
 
Priznajem, nisam čitao sve postove, a me interesuje da li neko ima iskustava sa biomasom iz voćarstva kao energento. Naime, ogromne količine grana su se godinama palile na uvratinama posle zimskog orezivanja voća. Tek u poslednjih par godina se počelo sa sporadičnom primenom tarupa, i to mahom kod voćara sa većim posedima. Da li neko zna za neku mašinu koja bi seckala ili mlela granje i isto pakovala u džakove? Video sam na sajmu u NS-u mašinu koja pravi piljevinu (krupniju-više kao opiljci) čak i od debljih grana, samo što se sva količina mora ručno ubacivati, što je za voćarstvo neprimenjivo.
 
Dali je moguce da pec cadji i stvara se smola koja brzo zaprlja i pec i odzak ako nije dovoljno iskoristena. da preciziram ako je uvek pritvorena jer mi u sistemu nije potrebno vise od 50 stepeni
 
Ne samo da je moguče, nego je to sigurno.

Najbolje radi,kad radi s punom snagom.

Zbog toga su najgore prejake peći, koje su sve vreme prigušene, pa se stvara samo čađ i dim.

A potrošnja po jedinici korisne energije je strašna.
 
Isto to muci i mene kad lozim sa sapurikom ali sa ugljem nece toliko.
Ono sto vi kazete gospodine @tine onda sam ja morao da presecem pec na pola posto imam termomontovu tkk3 25kv a ona je najmanja ,ili da skidam izolaciju sa kuce da bi morao jace da lozim :haha::ppozdrav:
 
susara treba samo za piljevinu a bio masa je uglavnom suva tj. kad se samelje cak bi trebalo dodati vode da bi se dobila odgovarajuca vlaga i briket kako treba(da se ne raspada)
firma ostojic ima u nekoj od linija za pelet(briket) komoru gde se voda rasprsuje u finim kapljicama(magla) po mlevenoj slami. ovo su mi rekli pre par godina na sajmu(ako sam dobro cuo)

---------- Poruka napisana u 17:16 ---------- Prethodna poruka je at 17:10 ----------



Danas čujem od komšije da je u časopisu Agronomska Revija (verovatno najnoviji broj) video neke sisteme za sakupljanje šapurika prilikom vršidbe kukuruza. Časopis je video u jednoj zadruzi i nije detaljnije pogledao članak, pa nije znao da mi kaže da li je to neki sistem na kombajnu ili je kupljenje šapurika sa njive nakon vršidbe.

Da li neko možda ima ovaj broj Agronomske Revije (AR), bio bih mu zahvalan ako bi skenirao/slikao taj članak i okačio ovde.
zvao sam neki dan redakciju agro revije i covek mi rece da je to prototip nekog profesora(zaboravio sam ime)koji je sad u nemackoj na sajmu gleda neke novotarije, inace montira se na kombajn koji kad skupi odredjenu kolicinu to kipuje dole koliko mi je covek mogao objasniti, kaze da kad profa dodje da ce pricati sa njim pa da nazovem krajem decembra pa ce mi reci sta je novo
 
Isto to muci i mene kad lozim sa sapurikom ali sa ugljem nece toliko.
Ono sto vi kazete gospodine @tine onda sam ja morao da presecem pec na pola posto imam termomontovu tkk3 25kv a ona je najmanja ,ili da skidam izolaciju sa kuce da bi morao jace da lozim :haha::ppozdrav:

Ja bi predložio da se proba u nekom finansijsko povoljnom momentu dograditi akumulacija za vruču vodu.
To uveliko ispravi iskoristak i komfort loženja.
Ne znam, kako je s tom ponudom u B. Topoli, možda znaju drugi članovi iz tog dela Bačke.
 
Ja bi predložio da se proba u nekom finansijsko povoljnom momentu dograditi akumulacija za vruču vodu.
To uveliko ispravi iskoristak i komfort loženja.
Ne znam, kako je s tom ponudom u B. Topoli, možda znaju drugi članovi iz tog dela Bačke.
Ako mislite na ponudu kazana uverite se sami TKK3 http://www.termomont.co.rs/category/proizvodi/kotlovi-na-cvrsto-gorivo/
Hvala na savetu oko akumulacije ali nije mi u planu jer sad lozim jednom na dan a kad je jaka zima onda 2-3 puta u toku dana i toliko fiskulture treba
 
U vezi akumulacije sam mislio na sprečavanje štete koja se stvara prilikom lošeg gorenja.

Najpovoljniji uveti su kad vatra gori iz sve snage.
A tu energiju je u kratkom periodu u stanju akumulirat jedino velika količina vode.

Kod akumulacije se omoguči bolji temperaturni režim rada peći.
Komfort je u tom slučaju sporedna boniteta.
 
Sigurno mi neko moze pomoci.
Ja imam kucu od 160m2 i to gejem sa peci na cvrsto gorivo SOLIDA 6 cija je snaga 30.2kw.
Kuca je zidana na "ciglu i po" , malterisana i nije izolovana. Dali je moguce da je ova pec prejaka kad stalno cadji?Sad je jos toplo pa teperaturu vode u sistemu drzim na 60 stepeni. Imam sidel dimljak i mislim da je u njemu problem sto imam lose sagorevanje.
 
Pec ti je knap za kvadraturu koju grejes...najvesci problem ti je u dimnjaku,ali se ne iskljucuje i pec.Najcesce se pribegava konstukciji peci sa sto duzim zadrzavanjem toplog dima u peci,samim tim i dosta cadji.Moj Stadler ima samo 6 dimovodih kanala koji vode direktno do dimljace...nema kondenzacije i kada je vlaznije drvo.Posto nema vlage nema ni propadanja peci..,da je ne ureknem ali instalirana je 1980g. i dan danas traje .Jednostavno konstrukcija peci je izvanredna.Dimnjak kod mene je visok 12m.
 
images
Moja pec je sastavljena iz livenih segmenata i moze joj se povecavati odnosno smanjivati kapacitet. Problem je sa ciscenjem posto se kanali brzo zaguse od smole i cadji i onda dimljak nece da vuce pa kad otvorim nadimi mi kotlarnicu. Imam sidel dimljak visok oko 6m i iznad kuce je.Stvarno nemam pojma zasto slabo vuce?

---------- Poruka napisana u 12:53 ---------- Prethodna poruka je at 12:50 ----------

Moguce da je zbog drva posto ih lozim pored uglja.
 
U vezi akumulacije sam mislio na sprečavanje štete koja se stvara prilikom lošeg gorenja.

Najpovoljniji uveti su kad vatra gori iz sve snage.
A tu energiju je u kratkom periodu u stanju akumulirat jedino velika količina vode.

Kod akumulacije se omoguči bolji temperaturni režim rada peći.
Komfort je u tom slučaju sporedna boniteta.
Razumeo sam vec i u prvom postu na sta ste mislili sa akumulacijom , i ja sam vec o tome razmisljao ALI kuca mi je nove gradnje blok stiropol 5cm i fasadna cigla u patosu isti stiropol i u plafonu u potkrovlju 3+3 stiropol daske colarice i 10cm staklene vune kodmene kasnije se istopi sneg na krovu nego kod komsije ko nema podkrovlje . Radijatori su malo veci nego sto bi trebali i u ovakvim danima kad je temperatura napolju izmadu 0-10 ja moram da drzim na 40 vodu jer i ovako je u kuci oko 25 stepeni ,kad je jaka zima onda na 50 vodu i opet je u kuci 25 . Posto lozim sa sapurikama jedan dzak na dan a ugalj trosim nocu da mi se vatra ne gasi do ujutru ,prosle godine sam potrosio sapurike koliko stane u dve petotenku i pola tone uglja verujte mi nepotrebna mi je akumulacija za bolje iskoriscavanje ogreva . Mogu vam se samo zahvaliti na savetu i sa postovanjem :ppozdrav:
P.S. kuca je 150 kvm.
 
Ipak se nismo u potpunosti razumeli.

Ja mislim, kako bi akumulacija tople vode rešila problem prljanja odžaka i nakupljanja čađi.

A uz to bi i pripomogla ka nižoj potrošnji goriva i višem komfortu zbog smanjenja potrebe po loženju.
S akumulacijom ne bi trebalo ni kupovat ugljen.

Šteta, ako niste stavili termostatske ventile (koliko sam shvatio radi se o novom objektu), jer sa akumulacijom i uz tu opciju u temparaturama tih dana, bi se možda ložilo na dva dana.
 
Nazad
Vrh