Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

images
Moja pec je sastavljena iz livenih segmenata i moze joj se povecavati odnosno smanjivati kapacitet. Problem je sa ciscenjem posto se kanali brzo zaguse od smole i cadji i onda dimljak nece da vuce pa kad otvorim nadimi mi kotlarnicu. Imam sidel dimljak visok oko 6m i iznad kuce je.Stvarno nemam pojma zasto slabo vuce?

---------- Poruka napisana u 12:53 ---------- Prethodna poruka je at 12:50 ----------

Moguce da je zbog drva posto ih lozim pored uglja.

Koji je prečnik dimnjaka? Potrebna promaja dimnjaka (koja se navodi u podacima o kotlu) zavisi i od visine, ali i od prečnika. Ovaj grafikon to pokazuje:

4068820755.jpg


---------- Poruka napisana u 01:10 ---------- Prethodna poruka je at 00:55 ----------

Razumeo sam vec i u prvom postu na sta ste mislili sa akumulacijom , i ja sam vec o tome razmisljao ALI kuca mi je nove gradnje blok stiropol 5cm i fasadna cigla u patosu isti stiropol i u plafonu u potkrovlju 3+3 stiropol daske colarice i 10cm staklene vune kodmene kasnije se istopi sneg na krovu nego kod komsije ko nema podkrovlje . Radijatori su malo veci nego sto bi trebali i u ovakvim danima kad je temperatura napolju izmadu 0-10 ja moram da drzim na 40 vodu jer i ovako je u kuci oko 25 stepeni ,kad je jaka zima onda na 50 vodu i opet je u kuci 25 . Posto lozim sa sapurikama jedan dzak na dan a ugalj trosim nocu da mi se vatra ne gasi do ujutru ,prosle godine sam potrosio sapurike koliko stane u dve petotenku i pola tone uglja verujte mi nepotrebna mi je akumulacija za bolje iskoriscavanje ogreva . Mogu vam se samo zahvaliti na savetu i sa postovanjem :ppozdrav:
P.S. kuca je 150 kvm.


Problem je što kotao ne može da drži vodu na 40 stepeni, a da ne smoliše i čađavi. To je zbog toga što se smola stvara kad je voda (a samim tim i zidovi kotla) ispod 60-65 stepeni. Ali zato vodu iz akumulacije možeš, (uz pomoć mešnog ventila), slati u kuću (radijatore) sa bilo kojom temperaturom, pa i sa tebi potrebnom od 40 stepeni. Pri tom sama voda u akumulaciji može biti mnogo toplija (što toplija, duže ćeš je imati na raspolaganju za grejanje), odnosno kotao može raditi na punoj snazi dok greje vodu u akumulaciji, tj. bez problema sa smolom... Naravno podrazumeva se da u ovom slučaju nećeš ložiti stalno, odnosno kad zagreješ akumulaciju prestaješ sa loženjem, a ponovo ložiš kad temperatura u akumulaciji padne ispod određene temperature (ne dopušta se potpuno hlađenje akumulacije, jer u tom slučaju opet imaš smolisanje kotla dok ne zagreje vodu u akumulaciji na višu temperaturu). Taj interval zavisi od veličine akumulacije, spoljašnje temperature i toplotnih gubitaka kuće. Zato je ispravan proračun veličine akumulacije veoma važan za postizanje optimalnih rezultata sa akumulacijom.
 
Na kotlu nisam nasao potrebnu promaju dimljaka. Ovaj grafikon jasno pokazuje potreban precnik u zavisnosti od visine odnosno nazivne snage peci. Moj dimljak je visok 6m, snaga peci je 30.2kw a precnik dimljaka je 22cm sto je i vise nego potrebno za kvalitetnu promaju po dijagramu.
 
Ovako izgleda moje ovogodisnje grejanje na samlevene sapurike.Inace gorionik je slican gorioniku za pelet a usput se zahvaljujem clanu Urban Zoliki na pomoci i informacijama oko istog.
Inace u sistemu odrzavam oko 50*c temp.vode sto je sasvim dovoljno da mi u kuci bude oko 22-23*c.
 
I ja sam na početku sezone uveo centralno grejanje na sojinu slamu, ove godine grejem samo 100m2 stim daću na proleće da povežem i tatinu kuću,peć je 40kw ,imao sam problema ako je temperatura vode u sistemu 50 c i ako bi ubacijo balu slame znalo je da prokuva voda u sistemu verovatno zbog male kvadrature koja se greje, pa sm to rešio tako što sam povezao regulator promaje i "cug" klapnu na dimnjači to sam prekopiro od kolege koji je to napravio još prošle godine evo koja slika
 
Ovo je interesantno. Nisam znao da taj regulator promaje ima toliku snagu da može da pored klapne na vratatima, pomera još i klapnu na dimnjači.

Da li je klapna na vratima dobro podešena, odnosno kako je podešen lanac koji je povezuje sa regulatorom promaje? Koliko se ta klapna zatvori i time spreči dovod vazduha potrebnog za sagorevanje? Da li se skroz zatvori ili ostane 1-2 cm kad temperatura dostigne onu podešenu na regulatoru promaje?

(Ja sam imao ranije jedan trajnožareći kotao na čvrsto gorivo i kod njega su šarke klapne fabričkom greškom bile tako postavljene da je i kod skroz zatvorene klapne bilo uvek 1.5 cm lufta za prolazak vazduha u gornjem delu klapne. Dok to nisam uočio, peć je gutala dosta ogreva, ali i držala stalno visoku temperaturu...)

Ako je ovo sa klapnom dobro namešteno, onda pretpostavljam da je mogući problem taj cevni termostat koji ti uključuje pumpu. Ako on uključuje pumpu na nekih 60-tak stepeni vode, onda usled burnog sagorevanja kakvo postoji kod izgaranja bale, zaista ne stignu radijatori (pogotovo ako su panelni, tj. sa malom zapreminom vode) za tih 100 kvadrata da ohlade dovoljno vodu... To se dešava pogotovo ako je dobar dimnjak, i, čini mi se, uz postojanje sekundarnog vazduha za sagorevanje (ako sam dobro ukapirao sliku, postoje na vratima otvori za dotok tog sekundarnog vazduha).
 
Ovo je interesantno. Nisam znao da taj regulator promaje ima toliku snagu da može da pored klapne na vratatima, pomera još i klapnu na dimnjači.












može jer pod klapnu sam podbacijo matice m 10 i jako lako ide





Da li je klapna na vratima dobro podešena, odnosno kako je podešen lanac koji je povezuje sa regulatorom promaje? Koliko se ta klapna zatvori i time spreči dovod vazduha potrebnog za sagorevanje? Da li se skroz zatvori ili ostane 1-2 cm kad temperatura dostigne onu podešenu na regulatoru promaje?















klapna od regulatora promaje zatvori se skroz,sada nije jako ladno vreme, pa nema za većom temperaturom od 60 c u sistemu






(Ja sam imao ranije jedan trajnožareći kotao na čvrsto gorivo i kod njega su šarke klapne fabričkom greškom bile tako postavljene da je i kod skroz zatvorene klapne bilo uvek 1.5 cm lufta za prolazak vazduha u gornjem delu klapne. Dok to nisam uočio, peć je gutala dosta ogreva, ali i držala stalno visoku temperaturu...)

Ako je ovo sa klapnom dobro namešteno, onda pretpostavljam da je mogući problem taj cevni termostat koji ti uključuje pumpu. Ako on uključuje pumpu na nekih 60-tak stepeni vode, onda usled burnog sagorevanja kakvo postoji kod izgaranja bale, zaista ne stignu radijatori (pogotovo ako su panelni, tj. sa malom zapreminom vode) za tih 100 kvadrata da ohlade dovoljno vodu... To se dešava pogotovo ako je dobar dimnjak, i, čini mi se, uz postojanje sekundarnog vazduha za sagorevanje (ako sam dobro ukapirao sliku, postoje na vratima otvori za dotok tog sekundarnog vazduha).











termostat uključuje pumpu čim voda predje 25 c,radijatori su panelni a odžak ja prohromski fi200 8 m,nije mi jasno šta su vrata za sekundarni vazduh?
 
Primarni vazduh za sagorevanje u kotlu je onaj koji dolazi kroz klapnu regulatora promaje (na donjim vratima za čišćenje pepela), i on je osnovni za sagorevanje ogreva. Međutim, da bi se sagorevanje izvršilo potpuno potrebno je dovesti još vazduha u određene zone u kotlu kroz koje prolaze nesagoreli gasovi koji se izdvajaju prilikom osnovnog sagorevanja ogreva. Obično je to u putanjama tih gasova kroz komore u kotlu na putu prema dimnjaku.

U tvom slučaju je primarni vazduh onaj koji se dovodi ispod rešetke na kojoj ogrev sagoreva, sekundarni je ovaj koji prolazi kroz otvore (ako su to uopšte otvori - ne znam koji je kotao u pitanju) na glavnim vratima ložišta i koji potpomaže sagorevanje u zoni ložišta, i tercijalni vazduh koji dolazi kroz otvore gornjih vrata koji služe za dodatno sagorevanje gasova u dimovodom kanalu pre nego što napuste kotao i uđu u dimnjak.

E sad, ovaj sekundarni i tercijalni vazduh bi trebao da ima određenu (visoku) temperaturu za što bolje sagorevanje gasova i zato bi oni trebali da se dovode kroz određene kanale kroz kotao u cilju njihovog predgrevanja, ali to je već komplikovan deo koji ti ja ne mogu baš objasniti jer ne znam. Zato, sve ovo što sam napisao uzmi sa velikom dozom rezerve jer sam ja samo laik za ovu materiju i to je samo moje viđenje šta se u kotlu dešava. Neko upućeniji će ti već to bolje objasniti...
 
Има ли код нас да се купи бојлер на чврсто гориво (или знате неког ко прави) да не морам да увозим из Словеније? Слично овом са фотке.


Најбоље би било да је комбинација солар-стурја-дрво.:cool:
 
Poslednja izmena:
Ја се већ 3-4 године грејем на биомасу. Користим сламу, чокање (окомке) и дрва. Велика врата пећи и ложиште дозвољавају лако ложење дрва дужине до 80цм. Код сламе више користимо сојину јер је енергетски јача и боље гори. Не остаје пур као код житне сламе и самим тим није потребно чистити пећ сваки дан. Сад у ово време трошимо 2 бале сојине сламе и једна добра колица дрва на дан. Увече ставимо пањ или дебље дрво тако да увек има жара и ујутру па не мора да се залаже. Грејемо кућу на спрат и идемо у кратким рукавима. Док нису почели ови ледени дани са -5 степени, било је око 28 степени у кући. Сад када је хладније, температура је 26 степени. Наравно, има и до столарије и до изолације куће. Температура на пећи до ових дана није прелазила 50, плафон 60 степени.
 
Ја се већ 3-4 године грејем на биомасу. Користим сламу, чокање (окомке) и дрва. Велика врата пећи и ложиште дозвољавају лако ложење дрва дужине до 80цм. Код сламе више користимо сојину јер је енергетски јача и боље гори. Не остаје пур као код житне сламе и самим тим није потребно чистити пећ сваки дан. Сад у ово време трошимо 2 бале сојине сламе и једна добра колица дрва на дан. Увече ставимо пањ или дебље дрво тако да увек има жара и ујутру па не мора да се залаже. Грејемо кућу на спрат и идемо у кратким рукавима. Док нису почели ови ледени дани са -5 степени, било је око 28 степени у кући. Сад када је хладније, температура је 26 степени. Наравно, има и до столарије и до изолације куће. Температура на пећи до ових дана није прелазила 50, плафон 60 степени.
Kolika ti je potrosnja sad kada je -14,-15 i koji je kotao u pitanje...
 
Je l' može slika kotla?

Није баш све цакум пакум, али ипак је то котларница и сезона грејања.

p1060856.jpg


p1060857.jpg


p1060859.jpg


Kolika ti je potrosnja sad kada je -14,-15 i koji je kotao u pitanje...

Слике су данашње, таква је температуре на пећи када је око, па можда и мало ниже, -10 степени. На првој слици се могу видети каква су и колика колица пуна дрва, пошто у ово време трошим таквих 1.5-2 колица само дрва за цео дан. Тренутно је температура око 25-26 степени у кући. Грејем око 200 квадрата. Пећ је Терминг-ова из Куле.
http://termingkula.rs/toplovodni-kotlovi-na-biomasu-slamu
 
Ovako izgleda moje ovogodisnje grejanje na samlevene sapurike.Inace gorionik je slican gorioniku za pelet a usput se zahvaljujem clanu Urban Zoliki na pomoci i informacijama oko istog.
Inace u sistemu odrzavam oko 50*c temp.vode sto je sasvim dovoljno da mi u kuci bude oko 22-23*c.

Lepo to izgleda a sigurno i lepo radi drago mi je da si zadovoljan puno pozdrava Urban
 
Gorivo koje se doprema spiralom je u stalnom kontaktu sa plocom na kojoj sagoreva i zeravicom.Rupe na ploci su probusene pod uglom ka napolje tako da ventilator uvek duva "od spirale",kraj spirale je duplirana zavojnica bas iz tih sigurnosnih razloga.I da,klapna za vazduh tj"cug"nije skroz zatvoren tako da odzak prirodno vuce ka sebi.Slikacu sutra plocu da se vidi i to kako stoji.
 
Nele 001
kakvu ti druže imaš izolaciju kuće kad sa tom temperaturom u kotlu (45) imaš toliku temperaturu u kući (25)
moja kuća je izolovana i ne trošim mnogo ogreva ali na ovoj spoljnoj temperaturi mora biti u kotlu 60 stepeni da bi u kući bilo toplo
 
Nele 001
kakvu ti druže imaš izolaciju kuće kad sa tom temperaturom u kotlu (45) imaš toliku temperaturu u kući (25)
moja kuća je izolovana i ne trošim mnogo ogreva ali na ovoj spoljnoj temperaturi mora biti u kotlu 60 stepeni da bi u kući bilo toplo

Ćuti bre još je gori ovaj ispod što sa 1 kolicima drva tri dana greje 150 kvadrata ,e to je tek umetnost
 
Umetnost ili ne svejedno , nije 1 nego je covek rekao 1.5-2 kolica a posto ne koristim drva nego cokanje (sapuriku) i to dva dzaka na dan i pola kante ugla da mi se ne gasi vatra do ujutru . Za ovu zimu sam uzeo 2 tone uglja i jos vise od pola imam ,tako da od mene moze do juna da pada sneg .
 
Nazad
Vrh