Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Za izolaciju se slažem da bi mi mnogo pomogla, ali da je sam stavim to ne mogu i tačka. Gledao sam video klipove o postavljanju te izolacije i stvarno nije komplikovano kad se gleda. Međutim, ja ne smem na visinu i rad na skeli mi je misaona imenica. A i iznajmljivanje skele od proleća do zime nije jeftino. :D

A za prepravljanje starih drvenih prozorskih krila na vakum stakla, ne znam, mislim da bih kad već radim radije zamenio kompletan prozor, nego da opet moram da ih lepim sa sunđerom i sl.

U svakom slučaju hvala na savetima! :ppozdrav:
 
Imam kuću izgrađenu sa sendvič zidovima i komplet izolovanu i sa tavana.
Napravljena je bila sa drvenom stolarijom.
Prošle godine smo stavili PVC stolariju.
Jednostavno se ne može uporediti jedno sa drugim. Nema spoljašnje buke, nema oticanja temperature kroz i oko prozora...

@Kish
Mnogo je isplativo uložiti u izolaciju.
To je pogotovo vidljivo na plafonu. Čak i kada se na starijim kućama krov samo podšije letvom dobija se jako dobar efekat izolacije.
 
Na nekom forumu sam čitao da ako na plafon staviš stiropor od 2cm, imaš duplo manji gubitak toplote plafona.
 
Dukej svakako da se brzo ne isplati,ali kako cene energenata skaču itekako će se isplatiti.
Po meni je konfor ključna stvar zašto se isplati izolacija.
Prve godine kad sam stavio centralno ,ložio ceo dan bilo lepo i toplo ali kad sam ustao ujutro kao u pećini prvo sam trčao na loženje pa na umivanje. Sada posle izolacije,PVC stolarije i kad je -10 napolju nije temperatura pala ispod 19 c ujutro.
Kod mene u selu su pre dvadesetak god. stavljali jako puno fasadnih cigli sa kojekakvim nakinđurenim motivima i sad im žao da prekriju stiroporom pa kad sam čuo koliko troše za sezonu na nekih 200.tinak m2 pao sam na du..! Prijatelj mi kaže da je uzeo 55m3 drvai da će izgurati zimu :sta:
 
Odgovor

Sve sam pročito 10puta. Ali varijanta uradi sam. Nemogu da otvorim ove tvoje slike. Dali je dovoljno samo puž i treba li ventilator za uduvavanje vazduha?
 
Isto je i kodmene kao kod @Branka sendvic zidovi izolacija okolo samo plafon nije od gore nego od dole izolovan . Prosle godine kad je bila snezna necava stvorio se gore na tavanskom prostoru gde nema sobe 1-2mm sneznog pokrivaca nisam hteo da ga diram bas da vidim kad ce se istopiti jer tako bar vidim dali plafon propusta toplotu , na kraju se istopilo kad je otoplio napolju znaci izolacija SUPER . Preko dana lozim sapurike zavisi od spoljasnje temperature svakih 3-5 sati po 1 kantu a nocu malo uglja , nemam PVC stolariju ali mi neduva vetar nigde u kucu jer kad sam postavljao prozore koristio sam pur penu i to resio sve prebleme . Pre u staroj kuci ovaj problem je i mene mucio tresla se zavesa .

@Dukej bogami ni ja nisam neki ljubitelj visina , kad se popnem vrti mi se u glavi sednem ispusim cigaru i polako prode pa na posao , probaj mozda upali i kodtebe :D
 
talianu je napisao(la):
Dukej svakako da se brzo ne isplati,ali kako cene energenata skaču itekako će se isplatiti.
Po meni je konfor ključna stvar zašto se isplati izolacija.

Cena mog energenta neće skakati! Ja ga imam za dž, sa moje njive!
Za komfor se slažem! :ppozdrav:


mihalyocska je napisao(la):
@Dukej bogami ni ja nisam neki ljubitelj visina , kad se popnem vrti mi se u glavi sednem ispusim cigaru i polako prode pa na posao , probaj mozda upali i kodtebe :D

Hvala na savetu, al' ja ipak ne bi probao! Da me ne bi posle strugali sa zemlje! :haha:
 
2003 kad sam počeo da zidam kuću, štedeo sam na svemu osim na hidro i termo izolaciji. Nijednog trenutka se nisam pokajao. Uradio sam sendvič zid sa blokom unutra 5 vunom i zidom na poila cigle spolja. Kad sam skupio lovu sve spoljne otvore sam uradio sa PVC i ALU i naravno petokomornim profilima. Kuća je 8x10 sa potkrovljem koje izolovano ovako- ondulina tabla, terpapir, daska 2,5cm, 5cm vuna, 3cm stirodur, najlon, rigips tabla. Dnevni boravak sa trpezarijom je veličine blizu 50m2 + pola od toga ima duplu visinu tj. nema ploču i ide do krova. Do jesenas sam se grejao na kamin celu kuću i u spavaćoj je bila ta peć. Jesenas sam uradio parno s tim što grejem i kuću gde su mi otac i majka koja ima oko 50m2. Od kotlarnice koja je uz tu manju kuću do ove nove imam oko 18m i uradio sam podzemni vod. U decembru sam kupio 4TONE KOLUBARE imao sam možda 1 tonu od prošle zime + dve jednoosovinke/imt/ drva + kočanjke možda isto tako dve prikolice/možda i više ne mogu da ocenim/. Kotao je tžk termomont i izgleda da će mi i ostati ogreva.
Sve ovo vam pišem da bih vas ubedio da se svaki dinar uložen u izolaciju veoma brzo vraća. :ppozdrav:
 
Moja kuća je pravljena 83. godine. Tad moji roditelji, koji su je gradili, nisu imali ni predstavu šta je to termoizolacija i troškovi grejanja. Oni su do tad živeli u kući od naboja a u takvim kućama je grejanje poslednja rupa na svirali i jednostavno nisu imali svest o toplotnoj izolaciji. Pored toga, to je bilo zlatno doba, kameni ugalj je bio dostupan i jeftin te su troškovi grejanja bili sasvim prihvatljivi. Ja sad gledam u projekat kuće i vidim da je po projektu kuća trebala da bude od blokova sa Demit fasadom a ona je zidana od cigalja a fasada je od fasadne opeke i bez izolacije, a zašto nije rađen sendvič zid ja ne znam. Da sad gradim kuću sigurno bih išao na max izolaciju i još mnogo drugačijih stvari bih uradio nego što je na postojećoj kući, al' sad šta je tu je.
 
Kod mene u selu ljudi se svega dosete .pre tri godine hit je bila ljuska ili ti otpad prilikom prerade suncokreta iz uljare.pa su poceli svi da prave prese i da stancaju brikete za kotlove ,bubnjare za grejanje i slicno.Preneki dan cujem par njih hoce da pravi masinu koja ce da peletira psenicnu slamu sojinu slama direktno na njivi popout prese samo sto ce da pravi pelete i da pakuje u dzakove jer mnogi sada prave kotlove sa automackim lozenjem na te pelete .Pa sada i ja cekam da vidim kako ce to sve da im funkcionise .manje vise kotao vec presa ,znam princip samo me interesuje kako ce te pelete da ostanu ispresovane do zime da se ne raspadnu bez nekog lepka .
 
@ sarbanac
E ovako pokušaću kratko treba ti puž koji transportuje piljevinu ( čokanj u komadima i sl ) treba ti rešetka u peći na kojoj gori vatra i ventilator koji raspiruje istu ispod rešetke dožiranje se odvija u vremenskim intervalima koji se zadaju ventilator mora imati regulaciju protoka vazduha i to sve kad se ušteluje radi kao doksa i vrlo je jeftino i komforno grejanje
 
Hteo bi ove godine da kupim kotao na bio masu (sojinu slamu i slično) pa sam zvao razne firme i jedna se po najnižoj ceni izdvaja pa me inetersuje da li je neko čuo za nju ili možda ima neko njihove peći ,radi se o firmi varex iz Šimanovaca čovek mi tvrdi da radi već 15 godina i snabdeva uglavnom firme.Ako neko možda zna nešto više o ovim pećima nebi bilo loše da podeli iskustva.
 
Hteo bi ove godine da kupim kotao na bio masu (sojinu slamu i slično) pa sam zvao razne firme i jedna se po najnižoj ceni izdvaja pa me inetersuje da li je neko čuo za nju ili možda ima neko njihove peći ,radi se o firmi varex iz Šimanovaca čovek mi tvrdi da radi već 15 godina i snabdeva uglavnom firme.Ako neko možda zna nešto više o ovim pećima nebi bilo loše da podeli iskustva.

Ja sam uzeo njihov kotao na bio masu.Jos nije proban jer sam ga uzeo pocetkom juna,pa ti ne mogu preneti iskustva.Slamu sam spremio i cekam zimu :osmeh: :osmeh: :osmeh:.Videcemo kako ce se pokazati.Nadam se najboljem,jer ce mi se isplatiti vec posle prve grejne sezone.Grejanje na gas mi je mesecno uzimalo iz dzepa 500 evropskih novcanica ::novac::
Potpuno je isti kao onaj sto pravi Terming Kula, ali je jeftiniji.
 
Možeš li staviti koju sliku tog kotla? Kako to misliš da si već spremio slamu za grejanje, jedino da je žitna slama u pitanju. Da li nameravaš da se greješ samo na žitnu slamu ili ćeš imati i drugog ogreva?
 
Evo kako izgleda kotao

5uiyl4.jpg
 
Možeš li staviti koju sliku tog kotla? Kako to misliš da si već spremio slamu za grejanje, jedino da je žitna slama u pitanju. Da li nameravaš da se greješ samo na žitnu slamu ili ćeš imati i drugog ogreva?

Kotao je 40kw.Na zalost nema manji jer grejem 150m2.Nadam se da nece biti problema jer je kotao veci.

Sliku je postavio Marko :osmeh:

Ubalirao sam 700 bala zitne slame a planiram i kukuruzovinu (5 jutara) da upresujem (moje zito i moj kukuruz).Nadam se da je to dosta.Poroizvodjac kaze da je potrosnja 700-1000 bala za sezonu
Imam pride i tri tone uglja i 10 metara drva (za nedaj boze)::spreman na sve::
p.s. Zaboravio sam na cokanje (sapurike).I njega ima dosta (dve petotonke)
 
Malo sam skeptik po pitanju žitne slame i kukurzovine. Da li se neko u tvojoj okolini greje na taj ogrev ili imaš neka iskustva sa tim kad si se opredelio za taj ogrev? Ja ložim sojinu slamu koja je kaloričnija i opet moram da dodajem šapurike kad je jako hladno, što zbog povećanja temperature, što zbog povećanja vremenskog intervala između dva loženja. Bojim se da ćeš ove tvoje bale morati ubacivati u kotao svaki čas a to je najgore u ovakvom načinu grejanja - postaje se rob kotlarnice.
 
Poslednja izmena:
Na zalost u okolini Zrenjanina se slabo (ja bar nisam imao prilike da vidim) seje soja tako da njena slama otpada u startu.
Svestan sam da na ovaj nacin postajem rob kotlarnice ali ipak mi je draze 500e u dzepu svaki mesec, a slama i cokanje su mi ostaci koje svakako imam.Nisam poljoprivrednik (dipl.pravnik mi je zvanje) a poljoprivreda mi je odmor od stranaka i budala po sudovima.(Naravno i ekstra prihod koji dobro dodje)
Gas je gospodsko grejanje( programiram tajmer i ne mislim) ali jako puno kosta.Kod kuce uvek imam nekog tako da ce valjda moci da ubaci balu slame ili dzak sa cokanjem.
Ovo ce mi biti prva sezona na ovakav nacin grejanja pa cu videti kako ce biti.
Samo se nadam da nece biti ono "Jedan probao pa se usro!":osmeh: :osmeh: :osmeh:
 
Nazad
Vrh