Šljiva

Nista ispod 1 metra,optimalno za sljivu je od 1 do 1,2 metra.
 
A prekraćivanje uradi što kasnije zbog kasnih mrazeva, recimo krajem februara, mada šljiva kreće kasno, mislim da možeš i tokom marta, nek kaže ko zna, ja napisah da se ne zaboravi deo tvog pitanja :D
 
Neki su mi govorili na 70,neki na 80,neki na 90,sad budi pametan na koliko ih skratiti.Ako se skrate na 1-1.20 na kojoj visini ce se razvijati ramene grane kada budu u npr 5god,da ne bude mnogo visoko?
 
Neki su mi govorili na 70,neki na 80,neki na 90,sad budi pametan na koliko ih skratiti.Ako se skrate na 1-1.20 na kojoj visini ce se razvijati ramene grane kada budu u npr 5god,da ne bude mnogo visoko?
skratis na 120cm
i odmh spremaj stapove za pecanje one na izvalcenje da iams sa cime da ih omlatis
a ako planiras za konzumnu prodaju kupi one zaba dizalice
slobodno formiraj na 65 lakse tiej za berbu pogotovu gusciu zasadi
ako sadis na 4x4 mozes i na 90 ali za berbu ces se muciti
 
Ja mislim da bi najbolje bilo skratiti na 15-20cm,pa da se moze brati sa stolicice sedeci.
Ukljuci mozak.Visina na koju prekratis je najvisa tacka buduceg debla sadnice.Ispod te tacke ce rasti glavni stubovi,tri komada.Izmedju tih buducih stubova ostavi vise mesta,nemoj ostavljati tako da to budu tri pupoljka koja su jedan blizu drugog,jer ce vremenom opteretiti deblo na istom mestu i lakse ce doci do pucanja tj izvaljivanja citavog stuba iz debla.Dakle,racunaj da ti od vrha treba 20-25cm odakle ce rasti buduci stubovi.Spomenuo si i frezu.Zamisli koliko ce ti pucati kičma od saginjanja i podvlachenja pod sljivu pri freziranju.Pa puta 70.Pa dva puta godisnje.Nisko orezivanje je pogodno za branje,ali za obradu takvog vocnjaka neophodna je freza pipalica koja moze da podidje pod vocku,u red.
Dakle,zamisli kako ce ti izgledati sljivik za 5 godina i prilagodi orezivanje mehanizaciji koju posedujes.
 
Ja i razmisljam o tome da moze posle da se obradjuje traktorom i frezom.Ako npr,sada skratim na 90 da li ce to kako drvo raste postati 110-120 ili ce ostati na 90cm?Sadjeno je na 5*5m.Sljive ce ici samo za rakiju,balansero sta ti predlazes,na koju visinu da skratim?
 
Ako prekratiš na 90cm za par godina kako stablo raste i taj presek će otići sigurno 10ak cm u visinu. Kako planiraš krošnju da formiraš? Po meni u klasičnom razmaku (4x4 ili šire neke varijante) ne moraš sigurno ispod 80cm, ali imaš vremena još do rezanja saslušaj i iskusnije voćare. U svakom slučaju tebi šljiva ide u radžu ne moraju da se beru pa krošnja može da bude i viša.
 
Imam jos vremena,zato sam hteo da cujem misljenja na vreme i koji bi oblik krosnje bio najbolji?
 
Ja moje kratim na metar,metar i deset.I opet se mucim kada obradjujem ili polkupljam ispod njih.Kazem ti,tvoje je voce,znas kojom mehanizacijom raspolazes,pa iz svega ovoga sto smo ti pisali,i sto ti tamo savetuju sam izvuci zakljucak sta je za tebe naj optimalnije.
Sto kaze uzunce,nisu branice,mlatac svakako mora da radi :)
 
Koliko je meni poznato kad se zakuca ekser u drvo na određenu visinu on ostaje na toj visini do kraja života drveta. Isto je i sa prekraćivanjem. Razlog za to je sledeći.
Drvo rste na vršnim djelovima. Ono što je ove godine naraslo odrveni i to je "mrtvi" dio. Živi dio je ispod kore i tu se stvara novo tkivo. Može da se stvara uvis (izdužuje) i kažemo da raste ili u širinu i kažemo da deblja. U dijelu koji je odrvenio nema stvaranja tkiva a samim tim ni rasta.
Zato na koju visinu prekratimo drvo to će biti i visina stabla a grane mogu da rastu i dostignu visinu koja je uobičajena za određenu vrstu. Znači ako prekratimo sadnicu nisko, to neznači daćemo imati nisku voćku nego samo da će grane početi rasti na manjoj visini od zemlje.
 
Tacno,prekracivanjem odredjujemo visinu debla,a visinu drveta odnosno njegovih grana kontrolisemo daljim orezivanjem istih,odnosno izborom uzgojnog oblika.Moje voce od 17 godina mlatim mlatacem od tri metra,a pola stabla mogu obrati sa zemlje.Kraceno je na metar i deset.Imaju i slike od zimus u temi o srnama i zecevima.
 
Ko hoće može malo i da eksperimentiše, da ostavi grane prvog sprata dosta nisko i kad zasmetaju da ih iz osnove ukloni.
 
Neki su mi govorili na 70,neki na 80,neki na 90,sad budi pametan na koliko ih skratiti.Ako se skrate na 1-1.20 na kojoj visini ce se razvijati ramene grane kada budu u npr 5god,da ne bude mnogo visoko?

Kako ćeš da bereš te šljive ako su sađene na 5x5? Ručnim trešenjem grana kukom, mlaćenjem rodnih grančica nekom mlačugom, ručnim branjem bez peteljke ili mehanizovano nekim od tresača?

Sve ispod 70 cm je problematično, čime god da obrađuješ zemlju zbog ramenih grana. Opet zavjesi pod kojim su ti uglom i dužinom iste.

Ko hoće može malo i da eksperimentiše, da ostavi grane prvog sprata dosta nisko i kad zasmetaju da ih iz osnove ukloni.

Ovo ne bih preporučio. Iz jednostavnog razloga, jer koštunjičavo u ovom slučaju šljiva, za razliku od košpičavog voća (kruška, jabuka...) ima tendenciju velike bujnosti ramenih grana pa na dalje. Ako se ne uradi razidba na vrijeme a grane udebljaju, ostaju velike otvorene rane, tj. rezovi koji zbog svoje veličine veoma teško ili skoro nikako ne mogu zacijeliti. Ti rezovi su poslije otvorena vrata raznim parazitima u zoni gdje je stablo najosjetljivije, a tek mraz i niske temperature uz kolanje prvih sokova u proljeće.

Ako se i ide u zamjenu tih grana, treba biti vrlo obazriv sa njima i obavezno obaviti sve "zelene" radove u toku godine. :ppozdrav:
 
Pa sljive ce se brati samo za rakiju,ono sto bude moglo da se dohvati,obrace se rukom,ono sto ne bude moglo tresenjem grana rukom ili nekom motkom.Motorni tresaci nece biti koristeni sigurno.
 
Nema nekog posebnog razloga za taj razmak,ne tezim nekoj intenzivnoj proizvodnji,a zemlje imam mnogo.Moje pitanje je na koliko prekratiti sadnice i koji oblik krosnje odabrati.Mislim da 70 sljiva nije problem pobrati.Sto se ne ubere otresti.
 
Kod šljive ramene grane starosti 3-4 godine su već prečnika 3 i više cm zavisno od sorte.

ssasa, idi na gušću sadnju, bez obzira na zemlju. Bolji efekat navodnjavanja, prihranjivanja itd. Pisalo se mnogo o tome ovdje.
 
Da li možete da mi date savet, pošto sam rešio da podignem šljivik, koja sorta? Znam da nije lako pitanje, ali iz iskustva do sad, šta se najlakše proda i šta ima najbolju cenu?
 
Nazad
Vrh