Šljiva

rak korena je lako uociti i to se desava u korenu jos dok je podloga sljive u kostici i tu leka nema
 
rak se nemoze izleciti moze se samo pokrciti stabla koja su obolela

- - - - - - - - - -

to sto ima na vrhovima grana to se zove samonela i to je vrsta bolesti nije vezana za rak korena
 
Pozdrav posadio bi nešto šljive jedno 50 do 60 komada pa me interesuje koja bi to bila vrsta meni treba za rakiju i za pekmez.Moram da naglasi da bi šljiva bila posađena pored kruške viljamovke i pored neke šume . Zemlja na kojoj ću sadit je iskrčena šuma prije tri godine zemljište je orano i sađeno je kukuruz pa lucerka pa kukuruz .Ako neko ima ideju koja je to vrsta šljive nek slobodno iznese priedlog unaprijed hvala.
 
Pozdrav svima, ja sam jedan mlad momak, koji je preuzeo voćnjak od svoga oca, koji je posadio 70 voćki, a nije vodio računa o njima...tim voćkama je sada 6 godina, a do sad nikad nisu rađale, ima tu 60 stabala šljive ( stenley) i 10 stabala jabuke. U jesen 2011. godine, kada sam ja preuzeo da održavam voćke, okopao sam oko svih voćki, prihranio sam ih đubrivom (mislim da je 7:20:30) čuo sam da se prska (nekim plavim uljem) pa sam i ja krajem februara prskao sve voćke plavim uljem, i orezivao sam ih, i krajem marta sam ih opet prihranio NPK. Bilo je nešto malo behara, ( koji je nakon nekoliko dana otpao, i nije bilo roda) ostalo je po koji plod, kupio sam u poljoprivrednoj apoteci neku vodi u prašak ( koji se navododno koristi kada voćka izbehara.. i ni on nije pomogao, ne znam da li je behar otišao zbog mraza ili nečeg drugo.. i ove jeseni sam opet okopao voćke, prije neki dan sam ih prihranio sa NPK sa po 500 grama po stablu, pa me sad zanima, kada se prska crvenim a kada plavim uljem ( u kojem mjesecu) da li je bolje da ih krečim u jesen ili na proljeće? u kojem mjesecu treba da se uradi orezivanje ukoliko je potrebno? čitao sam da se može hraniti voćka preko lista kada je suša, jel se to radi tako što se đubrivo otopi u vodi i prksa se po listu ili nečim drugim? Čime se prska kada se pojave mravi? Hvala unaprijed :)
 
Čitam pominje se pucanje kore i mraz, pa evo jedne zanimljive slike od ove godine. Nije mraz u pitanju.

 
Prskajte sumporom i krečom u jesen zbog ove mahovine, kad krenu otvori na kori i mahovina, ima da prođete ko ja sa nekim kajsijama, smola na sve strane i bolesna stabla...
 
Pozdrav svim poštovaocima svetog srpskog drveta!:osmeh:
I sam sam rešio da posadim malo da ima za rakiju i za još ponešto pa ću da vas pitam par stvari.
Pazario sam 85a njive u koju niko nije ulazio 15 godina. Znači zaraslo u sve i svašta. Letos sam vikendom pomalo uspeo da raskrčim 30-ak ari i u decembru mi je to komšija poorao.Ne baš sjajno (plitko) ali daj šta daš.
Pošto sam zakasnio za sadnju, ideja mi je da na proleće tu posadim kukuruz,čisto da ne ostane tako do jeseni kad planiram sadnju, pa na jesen opet jedno oranje što je dublje moguće,pa rupe pa sadnja.
Sadio bi Čačansku rodnu i pomalo Lepoticu.
Šta mislite o tome?
 
Dobro je sto si odustao od sadnje,s'obzirom da je u pitanju ledina koja je plitko poorana.Sve si ti to lepo zamislio,samo ja(napominjem ja)bih pre posejao detelinu nego kukuruz,cisto zbog lakse obrade kasnije,a i poboljsanja strukture zemljista(koliko ga moze popraviti za tu jednu sezonu).S'obzirom da sadis sljivu za rakiju dobar je to izbor,samo obrati paznju na lepoticu,tj raspitaj se da li joj rodna odgovara kao oprasivac.Mene ta kombinacija nije mnogo interesovala tako da nisam obracao paznju,ali trebalo bi da su kompatabilne.
Sve si dobro zamislio,samo napred.Da Srbiji vratimo šljivu >: ({
 
Pozdrav svim poštovaocima svetog srpskog drveta!:osmeh:
I sam sam rešio da posadim malo da ima za rakiju i za još ponešto pa ću da vas pitam par stvari.
Pazario sam 85a njive u koju niko nije ulazio 15 godina. Znači zaraslo u sve i svašta. Letos sam vikendom pomalo uspeo da raskrčim 30-ak ari i u decembru mi je to komšija poorao.Ne baš sjajno (plitko) ali daj šta daš.
Pošto sam zakasnio za sadnju, ideja mi je da na proleće tu posadim kukuruz,čisto da ne ostane tako do jeseni kad planiram sadnju, pa na jesen opet jedno oranje što je dublje moguće,pa rupe pa sadnja.
Sadio bi Čačansku rodnu i pomalo Lepoticu.
Šta mislite o tome?
imas i drugu mogucnost,naravno ako imas finansija
dosta ljudi sada zasade na neobradjenom tlu,bez bilo kakvog oranja
samo sto moraju da obezbede neki skip ili neku utovarnu ruku
sa njom kopaju jame malo vecih razmera cime dovijaju izuzatnu povrsinu rastresitog zemljista,ovaj sistem sadnje je mnogo bolji od bilo kakvog oranja i busenja rupa
naravno ko je u mogucnosti da priusti sebi tako nesto
ovm sistemom sadnje biljka dobija veliku povrsinu zemljista koje ce koren lako savladati bez bilo kakve muke dok je kod busenja znate i sami kakva procedura a tek mucenje za zasad dok se razvije
 
Ja sam sijao dijetalinu savjetovao me agronom kaze gdje uspijeva dijetalina tu i voće mora uspijet, samo sto poslije problem iskorijenit dijetalinu prve godine tanjirao pet puta raste kao luda . Sad mi je voćnjak u trećoj godini i još ima na mjestima te djetaline.
 
I detelina i lucerka i stočni grašak i pasulj i soja su leguminoze i sve su dobar predusev voćkama. Iste se mogu gajiti i kao podkultura. Ako se detelina ili lucerka seju po voćnjaku, treba imati u vidu da ove biljke imaju značajne potrebe za vodom, te da u sušnim uslovima mogu da budu direktna konkurencija voćkama (znači potrebno navodnjavanje)!
 
Hvala svima na odgovorima.Evo kako ja razmišljam.
Zemlja nije dugo rađena,sve i svašta je poraslo po toj parceli.Sad sam to preorao (Ne baš sjajno ali ajde), to će zimus da izmrzne,ja ću da očistim koliko mogu od korenja raznog koje sad viri iz oranja.
Na proleće nađem nekoga da mi to istanjira i posadim kukuruz.On kad se sadi idu neka prskanja protiv korova što znači da će to malo da uništi sve ono što je raslo svih ovih godina.Zemlja će malo da se razradi,neće biti korova,očistim od kukuruzovine i na jesen još jedno lepo oranje i sadnja voćaka. I naravno u nekom trenutku analiza zemlje.
Kukuruz mi ne treba ali koliko god ga bude,biće neke vajde od njega.Trampim ga za neku životinju i okrenem je na ražnju recimo.
 
Stocni grasak je zakon,ali ne da se kosi,vec u datom momentu da se zaore.Nema bolje stvarcice za popravku zemljista a uspeva na kiselim zemljistima.Detelina ne uspeva svugde,naprimer kod mene ne uspeva,ali zato voce ide kao ludo.
 
Imam jedno pitanje.Jesenas sam posadio 70 sljiva,stenlej i rodna.Na koliko je najbolje da ih prekratim sada i kada je najbolje vreme da se to uradi.Deset ljudi mi je reklo deset razlicitih stvari.Obradjivace se traktorom i motokultivatorom.
 
Nazad
Vrh