Šljiva

u mom selu nema ko ni da kupi gotov plod a kamoli da neko radi oko voca
nazalost
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje koje sam postavio i u temi "Visnja" a radi se o sledecem:

Posedujem mladi zasad od oko 1700 stabala Stenlej sljive posadjen u novembru prosle godine. Sadnice nisam prekracivao odmah jer sam imao dilemu oko visine pa se spremam to da odradim ovih dana. Obzirom da planiram masinsku berbu tresenjem planirao sam da sadnice prekratim na oko 1 metar. Voleo bi da cujem misljenje iskusnih vocara da li je to dovoljno visoko ili ne.

Takodje, imam dilemu sto se tice prskanja. Koje tretmane treba da odradim obzirom da je zasad tek zasnovan?

Hvala unapred svima...
 
ssashas
Ako ces iskreno ja bih ti preporucio da navatas nekog lokalnog zastitara i da placas mesecno ili po izlasku kako se dogovorite da bi taj vocnjak podigao kako treba i imao vajdu od njga preozbiljna je to investicija da bi se ti ucio na njemu a ovo ce ti u ukupnim troskovima biti zanemarljivo
nadam se da ces me ispravno shvatiti :ppozdrav:
 
Pozz forumasi..Evo slike od mog novo zasadjenog vocnjaka
29vx7rd.jpg
1zxurdi.jpg
..Razmak od stabla do stabla po sirini 5m a po duzini 4m,kalemi su 2godisnji,sve po PeSu sto bi se reklo je odradnje sad je na njima dali ce se primiti..
 
Ma ok....svestan sam da sama voćka ne izgleda baš najbolje u smislu uzgojnog oblika, al šta da radim, trudim se da dovedem u što bolje stanje!

Opet se nismo razumeli :) OK je voćka, nego sam mislio da si tu sliku okačio kao odgovor na pitanje iznad koje je bilo kako da oreže, a ja kažem da ne može ovaj oblik sa slike (vaza) da dobije od onoga što sada ima (vreteno) a i da mu je zasad mnogo gust za vazu.
 
E a meni ostalo u trapu jos 250 stenleja da posadim,samo da se ubijem,vreme me rastura.Pokusavam od kraja decembra da ubacim i nema sanse.Ostalo mi jos to i gotovo ali kisa rasturi.Uspeo sam na vreme da ubacim visnju,jedan deo sljive,skorije sam Dunju ubacio i jos jedan dan posla i skinuta muka sa vrata,ali.....Kako najavljuju prognozu izgleda da cu saditi u maju.::samo bes::
 
Naravno da nemam nameru da se ucim na tolikoj povrsini a tek ne da nekog cije misljenje postujem pogresno shvatim. :osmeh:

Vocnjak je do sada odradjen apsolutno kako treba, ne postoji stvar na kojoj se stedelo pocevsi od obrade zemljista, analiza, djubrenja, kalcifikacije, odabira sadnog materijala... Ja se bavim nekim drugim poslom i imam zaposlenog na vocnjaku posto imam oko 6Ha posadjeno i jos par u pripremi ali imam problema sa odabirom zastitara posto ih kod nas ima bas dosta (iz ex. HI Zupa) a svako od njih ima neko svoje misljenje a moje pitanje i upravo iz tog razloga i postavljeno ovako javno da mi na osnovu saveta ljudi koji imaju iskustva sa velikim povrsinama pomogne da donesem odluku kome od njih da poverim taj posao.
 
Nikome. Moraš biti lično stalno angažovan inače ništa od posla, koliko god pošteno platio.
 
Vrlo je tesko naci ko bi savesno radio svoj posao,ne govorim samo o tvom slucaju,uglavnom radnici imaju negativan stav prema gazdi,iako je krajnje korektan prema njima.Moras biti tu da bi to funkcionisalo kako treba.
 
Naravno da nemam nameru da se ucim na tolikoj povrsini a tek ne da nekog cije misljenje postujem pogresno shvatim. :osmeh:

Vocnjak je do sada odradjen apsolutno kako treba, ne postoji stvar na kojoj se stedelo pocevsi od obrade zemljista, analiza, djubrenja, kalcifikacije, odabira sadnog materijala... Ja se bavim nekim drugim poslom i imam zaposlenog na vocnjaku posto imam oko 6Ha posadjeno i jos par u pripremi ali imam problema sa odabirom zastitara posto ih kod nas ima bas dosta (iz ex. HI Zupa) a svako od njih ima neko svoje misljenje a moje pitanje i upravo iz tog razloga i postavljeno ovako javno da mi na osnovu saveta ljudi koji imaju iskustva sa velikim povrsinama pomogne da donesem odluku kome od njih da poverim taj posao.

Jel samo šljiva u zasadu od tih 6 ha ili ima i druguh voćnih vrsta.
 
fiat615 koliko sam uspio razaznati:



ssashas, imaš 6 ha voćnjaka a sad dilema kako prikratiti sadnicu. Kako to jbg.

Mladi vocar, nisam, nju ću na kraju rezidbe.
 
A koje ti to selo .
stapari selo moje lepse od pariza, salim se. prvo nije moje nego moga babe a drugo ja sam dete koje odraslo na asfaltu to kazem sto se takoreci nista nerazumem u poljoprivredu vec sad polako ucim i pokusavam da kolko tolko odrzavam babovinu da ne zaraste u trnje. za mene je jos uvek seoska idila lepo sredjena livada i ovce na njoj.

- - - - - - - - - -

Саша, прво види имају ли шљиве шарку. Ако имају не замарај се њима већ их почупај, поготово ако су пожегаче.
da li se na slikama vidi da imaju sarku, i kako se to vidi
unapred hvala
 
Nazad
Vrh