Šljiva

Forumasi dansa posadjeno 145 sljiva cacanske rodne,i cacansek lepotice,stim sto je islo vise cacanske rodne,sadjeno 5m spo sirini,i 4m po duzini,secene su sadnice na 65cm.Slikacu neki dan pa da vidite kako je ispalo.. :osmeh:
 
65 cm je nisko za sljivu,treba bar metar.Orezano u pogresno vreme,ja to ne radim zimi,uvek pred prolece.
 
am to na 65 radi s ekod nekih guscih zasada
javno bih mogao da pohvalim coveka iz jednog sela kod Panceva
koji ima zasad 4x2 to ej neverovatan zasad koji je za svaki primer i pohvalu
no nije rec o tome,vec o ovom da je sada orezao na 65 cm,a ne u drugoj polovini marta
pa me interesuej cija je to preporuka,jer ja sam proizvodjac sadnog materijala pa me bas intersuje ko je dao takav predlog
 
Prikracivanje sadnica se radi odmah po sadnji bez obzira kada je sadnja.Ne znam razlog zasto bi se cekao mart za bilo sta vocnjake sam orezao u decembru kao i godinama ranije osim kada me rezaci zaebu :)
 
ok za stare sadnice,interesuje me konkretno za jednogodisnje (zasadjene sada) kako ce se odraziti procenat prijema na ovu po meni ranu rezidbu tj prekracivanje sadnice,jer imam dosta kupaca koji kao i vi zive van zemlje pa zele da odrade to prilikom sadnje,jer do sada nisam smeo nikome da preporucim tako nesto
pa me interesuje imate li iskustva od ranije ili vam je neko preporucio da taj deo prekracivanj na 65 odradite sada ili samovoljno ekeperimentisete?
 
Ja se za sada bavim vocarstvom na oko 5 ha povrsine skoro sve je na rodu Timocanka ove godine treba da prorodi iskreno u zadnje vreme ne citam bas puno ali dok sam citao knjige,skripte sa fakulteta i sl. mislim da je u ama bas svakoj pisalo da se prikracuje nakon sadnje odmah i namaze kalem voskom.Nikada nisam imao probema do sad:ppozdrav:
 
hvala na informaciji,ali cu svakako prvo isprobati na svom novom zasadu,vec za par dana :)
pa ako sve bude kako treba preporucicu i svojim kupcima :)
 
U prolece 2011 sadio sam lepoticu prodavac od koga sam kupio sadnice u apoteci me je savetovao da odmah nakon sadnje sve prekratim na 80cm sto sam i uradio. Prosle godine nije bilo roda , ove godine ocekujem prvi rod.
 
i ja se slazem sa vama za prolece.ali akoi je postovani kolega upravu,zasto da ne.mada uvek treba isprobati nesto novo sa nekom manjom kolicinom,mada treba imati u vidu recimo kao prosla godina gde su u ovom periodu bile veoma niske temperature,mislim da se tu ovaj nacin sadnje nebi pokazao dobrim,i sta mislite o tome da dosta zasada (mladih) uglavnom u BiH ne prekracuju sadnice zbog guste sadnje
 
meni je daleko
ali ce svakako biti tamo moji prijatelji Simici
jedno od najvecih proizvodjaca sadnica u Republici Srpskoj
tako da necu nista propustiti :)
a i nadam se da cu i ove god od njih dobiti neke nove sorte za svoj maticni zasad :)
 
Već se vodila diskusija na nekoj drugoj temi, u proleće pred kretanje vegetacije je bolje da se prekrati jer:

- vegetacija uskoro kreće pa će taj rez odmah da krene da zarasta
- ne ostaje rez cele zime, nema opasnosti od izmrzavanja reza, pucanja, usled nahvatanog snega i leda na rez
- bujnost će biti veća

Ali nije strašno ni prekratiti na zimu. Ko može, bolje da sačeka proleće, ali nije napravio skandaloznu grešku ako prekrati na zimu.
 
sto se tice starijih zasada,ko ima uslova za adekvatnim navodnjavanjem neka odradi zelenu rezidbu :)
to je vrh prozivodnje
 
miroljubceful receno mi je trako da odradim,zalijem voskom i to je to..krati se valjda od 60 do 90,ja sam jedan mini vocnjak kratio na 90cm,pa mi je visoko stablo po meni,na 65cm sam ostavio,voskirao,jutros stavio mrezicu na sve i to je to...
 
Visina rezidbe zavisi od mehanizacije kojom ce se vocnjak obradjivati,niceg drugog.Sto se samog reza tice,tu bi frutboy mogao dati najbolji odgovor.Po meni,logicno je da ako se rana zastiti voskom mraz joj nece smetati.Ali ja cu kao i do sada moje sljive kratiti i orezivati "nekako s'proleca".
 
Nazad
Vrh