Šljiva

Mislim da je to ok mera,ustvari zavisi koliko su stare vocke i koliko je debelo stablo,mislim koliko se razvio korenov sistem.
Ja licno uopste ne bacam stajnjak u vocnjake,samo dobra zastita,folijalna djubriva i vestak NPK,KAN ili UREA u dobrim dozama na jesen i prolece.
 
Pozdrav svima! Nije me dugo bilo na forumu pa me za početak interesuje jedna informacija.
Da li ste generalno zadovoljni proteklom 2012. godinom sa proizvodnjom i plasmanom šljive?

Pitanje se odnosi na one čija je primarna proizvodnja i plasman šljiva. :ppozdrav:
Prezadovoljan.jedino Cacanska rana i Cacanska najboljamogle su malo vise da rode
 
pozdrav svima

imam u planu da zasadim 1ha sljiva na jesen.planirao sam da posadim 1/3 cacanske rane i 2/3 lepotice.interesuje me ima li neko iskustva ili zna nesto da mi kaze(posavetuje) o gustoj sadnji, ja sam hteo da posadim 4m*2.5m.koliko je to dobro i kakva bi rezidba trebala da bude u tom slucaju. hvala unapred
 
Može biti Pseudomonas syringae pv. syringae ili Pseudomonas syringae pv. morsprunorum

Probaj potraži po netu to pa uporedi, na google images ima slike i stabla ali uglavnom lišća, mislim da je to šarka, ima knjiga o tome ali samo deo je ovde:

http://scindeks-clanci.nb.rs/data/pdf/0352-9029/2008/0352-90290801025G.pdf

A može biti i eventualno monilia laxa kako kaže Dragojlo:

http://poljoinfo.com/showthread.php...oštičavog-voća&p=298543&viewfull=1#post298543

Ja na sljivi radim obavezno dva tretmana od monilije u belim balonima i cvetanju, stenley je jako osetljiv, kada vidite suve grancice na sljivi e onda vam je mozda kasno za sva prskanja od monilije, monilija kada inficira grancicu-drvo, ona ne ostaje u grancici koja je sasusena nego ide dalje ka jacim ramenim granama, ka deblu do korena i kada se uvuce inficira stablo njemu je samo pitanje u kojoj od narednih godina ce da se osusi i da pocne smolatocina i pucanje kore, pa onda kazu nesto mi puca kora nesto ispusta smolu iz debla i sl... kod kosticavog voca to je u 90% slucajeva monilija laxa pogotovo na stenleyu koji je jako osetljiv i na moniliju cvetova i grancica a i ploda....

neka prska kakao ko hoce, ja radim zastitu od pocetka do kraja i ne dajem ni sekunde prostora da kasnim sa zastitom bilo od bolesti bilo od insekata...u godini sljivu prskam 6-7 puta ne racunajuci folijarnu prihranu djubrivom koju radim 3-5 puta...

:ppozdrav:


Imaš i:

http://www.poljoberza.net/br55_4.aspx
http://www.agrisoftteam.info/index.php?option=com_content&view=article&id=216
 
Isčitao sam, i meni liči na prvi pogled na Pseudomonas syringae, ali po ovome što sam pročitao nemam nešto opcija šta činiti. Ma, konj sam što nisam stigao da uradim jesenje prskanje. Šta misliš da li ima svrhe da pokušam sad sa nekim baktericidom (Cuprozin, bordovska čorba)? Biće desetak stepeni od ponedeljka i suvo pa bih mogao da probam ukoliko ima nekog smisla...
 
Pa ako je to, vidim i ja da nema nekih opcija...to je izgleda unutra u drvetu zapatilo...ima smisla oprskati, što da ne, samo vodi računa o temperaturi. Ne bih rekao da su bakterije baš krajem zime žive a sada učaurene pa da im prskanje ne smeta...možda i grešim...sačekajmo još neko mišljenje, ali ti preparati nisu skupi, ako nemaš pametnija posla ožeži :D

A mogao si i da okrečiš, možda ovi sunčani a hladni dani doprinose pucanju kore.
 
Verovatno si u pravu što se tiče pucanja u ovom periodu, ima dosta novih rana koje sam primetio.
Biće po prognozama od nedelje 2-3 dana spojeno oko 10ak stepeni pa ću videti da odradim sve što se može. Taman u međuvremenu da čujemo još nečije mišljenje ...
 
Evo kako izgleda moja "lepotica" godinu dana stara... Bilo je mnogo pocetnickih gresaka, ali smo se trudili oko nje.
 
4x2,8 -to je od prosle godine
ove godine sam isao na 4x2.

- - - - - - - - - -

Zanima me misljenje vocara koji su vec duze vrijeme na trzistu i koji imaju iskustvo vezano za plasman proizvoda :
Za sada imam posadjeno 1,5 ha uglavnom Cacanske lepotice. Planiram na jesen da sadim jos. Pitanje je: Da li saditi istu vrstu i sortu voca ili npr. preci na tresnju ? Da li je po vama bolje usmjeriti se na jednu vocnu vrstu ili imati svega po malo ?
 
za godinu dana skontao da moze i gusca sadnja ;-)
@mladi vocar
ako planiras da sam plasiras soje proizvode na pijaci ili ako to zelis na nekom drugom prodajnom mestu da prodajes ti ili neko od tvojih ukucana . sto moze da bude interesantno i unosno onda sto vise sorti raznog voca koje stize u razlicitom vremenu to jest toliko koliko ti mozes da prodas na tim prodajnim mestima. 1,5 hektara jedne sorte sam da prodas nema sanse , sto manje sorti to manje rada a veci profit (pojednostavljujes proizvodnju). kod mene je zasadjena lepotica, timocanka, najbolja ,rodna i stenlej to na nekih 4 hektara i najmanje sam zadovoljan sa najboljom i rodnom. 3-4 hektara npr. lepotice mozes da lako oberes sa desetak radnika i zavrsio si posao a sa lepoticom si uvek na sigurnom , uvek ide. sto se tice tresnje to nemozes da uporedis sa sljivom profit je daleko veci i ako si u stanju da to odradis nije losa ideja...
 
Ja da se nadovezem.za dva hektara tresanja u punom rodu ti treba 10 radnika da beru najmanje 30 dana pod uslovom da imas razlicite sorte.Moj stric ima 3 hektara u punom rodu i prosle godine su brali 10 radnika 55 dana a bilo je dana kad je imao i po 20 beraca,znaci jako bitna stvar da se o tom razmisli ko ce da bere .ja mojim radnicima vec saljem pare za sezonu 2013.A prodaja za sada ide dobro ali je pitanje kad rusi stanu .tresnje ima niz unav da idu ,Ja imam i sljive i tresnje i imam dogovor sa otkupljivacem da mu dajem tresnje pod uslovom da mi uzima i sljivui to tako funkcionise
 
Godina dana je dug period :)
Tako sam radio po savjetima malo iskusnijih od mene, a vidim i ovdje na forumu da se gotovo svi slazu sa gustom sadnjom konzumnih sorti.
Planovi su da se svake godine prosirimo po malo, a sada sam u nedoumici da li da idem samo na sljivu i da tu probam da izguram malo ozbiljniju proizvodnju ili da raspodijelim na vise vrsta.
Koja je po vama kolicina s kojom individualni proizvodjac moze da se pojavi na trzistu a da pri tome malo odskoci i da ima donekle.povoljniji polozaj sto se tice pregovora oko otkupa ?
 
Vrlo malo saznao sa neta o sorti blue free pa me interesuje da li neko ima ovu sljivu u vocnjaku i kakva su mu iskustva sa istom.
 
Nazad
Vrh