Šljiva

Postovani sljivari,
ima li neko da moze malo da mi objasni nacin sanacije sljive cacanske rodne, koja je prenela rod na krajeve grana, tj ogolele su joj ramene grane..
Zbog prethodne neadekvatne rezidbe, rodni elementi su pobegli pa usled veceg roda pucaju grane.
Kako da vratim rodne elemente blize stablu? Probao sam rovasenje, ali nije dalo neki rezultat.
 
I mi zavrsili pre neki dan, u planu je da se istarupira granje...
6e388be949949c2b8476e16c1f0afffe.jpg
131628ed1d7f3c4322a80091cf8f01de.jpg


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Pozdrav drustvo,sta preporucujete da li da u novom zasadu sljive prve godine non stop setvospremiram medjuredno ili da pustim travu pa da trimerom kosim?

Sent from my SM-A536B using Tapatalk
 
Ja praktikujem prvih 5-6 godina (minimalno) obradu, kasnije zatravim...imao sam i šljivare koje nisam zatravljivao, već obrađivao sve vreme.Kasnije, zbog nedostatka vremena (rotaciona traktorska kosačica i trimeri mnogo brže odrade).Prednosti "zelenih" voćnjaka su prskanje i branje (kupljenje plodova) i kad je vlažno jer nema blata, čuvanje vlage po toplom vremenu je malo i upitna jer na zatravljenu površinu manje i kiše prođe do korenovog sistema jer je zemlja mehanički nabijenija.Dakle, posle sadnje sadnica neuporedivo bolje razvija korenov sistem kad se zemlja mehanički obrađuje, nego odmah zatraviti.Prodor veštaka je mnogo bolja po obrađenoj zemlji, nego po pokošenoj.Kada stablo bude propisno razvijeno, moguće je preći na "zelenu" obradu.Ovo su moja iskustva.
 
Sve je kolega lepo objasnio i sa svime se slažem.
Uz sve rečeno uz adekvatnu obradu (nedozvoljavanje formiranje pukotina tokom leta) ful obrada je daleko bolja. Pukotone su su katastrofa što se gubljenj avlage tiče.
Sa dubokom jesenjim podrivanjem (aeracija i duboki prodor vlage uz izmrzavanje zemlje) postižu se odlični rezultati.
Mada pošto će navodnjavanje po mom nekom mišljenju uskoro postati obavezno za neke konstantne prinose onda po meni ima smisla zatravnati.
 
Uostalom moja slika iznad pokazuje zemlju posle mrazeva i jesenjeg dubokog podrivanja i nagrtanja voća. Milina 😁.
 
Grose Felicija,od 300 stabala samo dva su počela da cvetaju,ostala miruju. Nadmorska visina 500 m. Ovo se do sada nije dešavalo.
16ffb0d32261b2a2823d4cbb265c915c.jpg
2740443af1f130a3c78dab2f6542b2f7.jpg
92e648aad20b2c0eddadfc87198f30d8.jpg


Послато са 2201116SG помоћу Тапатока
 
Da li je tacno da sljivu Grose Felicija intenzivno-maltene neizostavno-bez odbrane prskanjem napada monilija? I da zato "rasadnicari" ( po pricama nekih od njih) ne kaleme ovu sortu zadnjih godina?
 
Da li je tacno da sljivu Grose Felicija intenzivno-maltene neizostavno-bez odbrane prskanjem napada monilija? I da zato "rasadnicari" ( po pricama nekih od njih) ne kaleme ovu sortu zadnjih godina?
Mora se prskati protiv monilije ploda. Jedna od najkasnijih sorti i postiže dobru cenu.

Послато са 2201116SG помоћу Тапатока
 
Razumem, jasno da se mora prskati i to sam predocio, ama covek tvrdi da tu sortu dzaba prskati jer joj nista ne pomaze... i navodi da ljudi nisu mogli gledati crna stabla i zbog toga opao interes i ne kalemi se vise. No ja sam je ipak pronasao i kupio i vec zasadio. Na drugoj pak, lokaciji zasadjena cetvrta godina,prosle godine dala plodove, a prskana samo zimsko...od monilije ni znaka-ni glasa, kao i kod drugih sorti.
 
Nazad
Vrh