Šljiva

Kombinovao sam poluks i lambda cihalotrin (njega sam našao od sistemika). I mankogal uz to. Ima dosta cveta koji nije oprašen i opada, verovatno zbog slabog oprašivanja.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 

Crna šljivina osica 😠

U dilemi sam opasnoj, pre 8 dana prskano Dimetogalom (karenca 14 dana).

E sad video sam da ih nema puno u stablu, i video sam da padaju tu i tamo, ali zato ih ima dosta po zemlji, ne lete ali se kreću, ima tu i tamo mrtvih.
E sad duvao je vetar i pre toga je padala kišica. Pitanje za milion dolara da li su po zemlji što tek izležu (teško) da li zbog vetra ili ih tamani polako dimetogal...?

Одакле диметогал кад се више не продаје?

Мени је било остало још само 30мл које сам искористио синоћ око 19:00 када сам испрскао шљиве неких десетак комада. Око поноћи је пала киша али мислим да је то у реду и да су биљке усвојиле препарат.
Диметогал је смрдео као да је јуче купљен али ипак нисам сигуран па ћу испрскати полуксом сутра, прекосутра кад буде прилике.
При прскању сам видео да лете неки инсекти а да ли су то шљивине осе видећемо...
 
@vasovac
Da, u pravu si. Prodavac mi je tako rekao a ja nisam proveravao. Da nisi napisao, nastavio bih da ga primenjujem kao sistemik.

To znači da sam bez potrebe kombinovao dva kontaktna insekticida koji neće delovati na larve.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Da Dimetogal ili Perfektion se vise ne proizvodi... Ja prosle godine kupio i sad ne znam dal mu isteko rok jer pise u siframa datum proizvodnje... Jel neko zna sta znaci 10249354A?
Inace prskao poluxom u subotu i i dalje ih ima... Razmisljam se ovim Perfektionom sto mi ostao narednog vikenda... E sad dal mu isteko rok ne znam...
A zasto nece kontaktni na larve da deluje? Palo 2,3 litra kise u ovih nekoliko dana, racunam nije opran...
 
Dimetogal ima rok upotrebe 2 godine. I pise datum nije nidta sifrovano.
Licno mislim kai kod svih preparata da jedna godina preko roka nije nista strasno, mozda koji procrnst manje efikasnosti.
 
Dimetogal ima rok upotrebe 2 godine. I pise datum nije nidta sifrovano.
Licno mislim kai kod svih preparata da jedna godina preko roka nije nista strasno, mozda koji procrnst manje efikasnosti.
Ja sam napisao da imam Perfektion... Ista materija u pitanju...I da nema pravi datum nego kao neki kod je...
A Deltametrin sam stavljao skoro 4.5mm na 10l, secam se da sam vise nekoliko mm na kraju vise stavio...
 
Danas sam bio u obilazak ponovo, strašna situacija, rojevi crne šljivine ose. Ima i uginulih po zemlji plus.
Sutra idem ponovo sa tretmanom, verovatno nekim sredstvom na bazi deltametrina...
 
@vasovac
Da, u pravu si. Prodavac mi je tako rekao a ja nisam proveravao. Da nisi napisao, nastavio bih da ga primenjujem kao sistemik.

To znači da sam bez potrebe kombinovao dva kontaktna insekticida koji neće delovati na larve.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Ipak je sistemik, prskao sam insekticidom wizzard, acetampirid 200 g/kg.
Pomešao sam jer mi je prvo nudio grom.
 
Wizzard izgleda ako se dobro secam ista materija ko Tonus...
Ja sutra idem Perfektionom(dimetoat), kome verovatno isteko rok, jeste 6 dana posle prskanja Poluxom, Supernovom i Cormaxom ali ocigledno nije imalo zeljene efekte... Doza 15ml u 10l... Valjda je u redu...
 
Skoro sam razgovarao sa jednim fitosanitarnim inspektorom. Kaze imao je jednom slucaj da je pcelar prijavio trovanje pcela i da sumnja na jednog vlasnika vocnjaka koji je tih dana prskao voce. Posto je pcelar prihvatio da plati analize izasao je veterinarski inspektor da uzme uzorak mrtvih pcela na analizu a fitosanitarni je uzeo uzorke lisca iz pomenutog vocnjaka. Analiza je pokazala da pcele nisu stradale od sredstva kojim je tretiran vocnjak. Ali tu nije kraj. Analiza listova iz vocnjaka je pokazala da je tretiran izuzetno jakom koncetracijom pesticida koja je bila veca od preporucene uputstvom proizvodjaca. Zbog toga je fitosanitarni inspektor bio prinudjen da protiv vlasnika vocnjaka pokrene prekrsajni postupak.
Mislite malo i o tome.
 
Ne znam koliko je to bilo jace od preporucenog... Ja sam na kraju isao manje nego sto sam napisao u prethodnoj poruci... A i to je bilo nedelju dana posle precvetavanja, nigde bele latice i pcele i jos rano ujutru... Inace posle ovog prskanja osa skoro da nije bilo mada i vreme im je bilo da nestanu... Nisam nesto zadovoljan Poluxom...
 
Нисам стручњак и требао би око ове теме да се прикључи неки добронамерни познавалац хемије... али мени се чини да контактни инсектицид не пије воду поготово када је овакво време са повременим падавинама.
Зато сам и стално писао и био досадан... Мора да инсектицид уђе у плод поготово кад трактор не може у воћњак. Ако сачекаш да отпадну латице са цветова део црвића је већ ушло у плод.
Мој избор ће за следећу годину бити (квака :) ) карика.
 
Ocito da nema adekvatne zamene za dimeotat. Deltametrin nije sistemik.

Karika obecava a sta mislite o ovoj aktivnoj supstanci Emamektin benzoat
ili o Laseru.
Od starijih sredstava mozda jos boze pomozi sa nurell d.
 
Poslednja izmena:
Najveca stvar je u tome sto i nije bilo nekih padavina ovde, ok nekoliko puta ali sve ukupno 3,4 litara... Pa ja mislim da je Polux pobio te larve ali nije mogao mnogo da deluje na ose, bilo je mrtvih ali dosta onih sto im nista nije bilo...Ne znam dal su se ubusili crvici u plodove, vise verujem da su ose nastavile da polazu nove larve... Stvar je u tome bila sto sat vreme posle prskanja Poluxom osa je bilo, ok manje ali ih je bilo kao i narednih dana...
Zanima me kod SIcka kako je bilo on je prskao istim materijama kao ja ali obrnutim redom...
Ni meni neke stvari nisu jasne kao sto je ben roj spomenuo u drugoj temi da svi preporucuju duplu dozu tonusa od onog sto pise, cipkord u p. apoteci mi preporucuju 5ml na 10 l a u uputstvu pise 1.5 do 3ml...Pa jel to znaci da ne deluje ako se prati uputstvo?
 
Nazad
Vrh