Šljiva

Po kom to propisu moraš da premestiš ogradu 1 metar? Ogradu praviš u svojoj njivi. Ako komšija seje kukuruz do međe i ja ću da sadim voćke do međe. Dobro neću baš do međe ali do međe ću neko medonosno grmlje. Da li oni u gradovima uvlače 1 metar ogradu? Eno sve zgrade izlaze na trotoar. Ali treba biti dobar komšija i totalno pomoći komšiji.... oko travnjaka....
 
Upravo tako, kada smo kupili taj plac bio je vec ogradjen sa svih strana i nismo izvodili geometra, racuna covek uradili temelj i ogradu po medji....Djavola, komsija pokupovao grdne njive u okolini i dve koje se granice sa mojom, izveo geometra i ispade da prethodni vlasnici nekada su odoka ogradili....I morao sam da srusim ogradu sa dve strane i uvucem se 1,20 i uradim novu, s tim sto smo troskove podelili ja i bivsi vlasnik moje njive....Odoh malo van teme o sljivi, ali to moze biti nauk svakom da uvek kada kupuje zemlju izvede geometra, cak pozeljno i pre potpisivanja ugovora...
 
Zato sto imam komsiju od skoro koji je izveo geometra za svoju parcelu pa je ispalo da moram da pomerim ogradu 1m u svoje, i tako sam i uradio....Skupljam krosnju da kreten ne zakaci traktorom kad sisa travnjak...Jel da orezem malo jace ove tri sljive?

Napisali ste ovaj post kao da je komšija kriv i da ste pomerili ogradu od međe 1 metar. I još ste ga nazvali kretenom jer čovek samo želi da koristi svoju njivu. Ispada da svako ko želi da poštuje zakone ove države ispadne kreten. Verujem da ste uvređeni što ste imali dodatne troškove ali...
 
Tačno tako. Samo ako je medja na medji bićemo dobre komšije. Šta ima ko da mi stavlja tarabu u moj psed... ako čovek zna koja mu je dužina i širina placa, a nema toliku pa pozvao geometra, njegovo je pravo. Ako tebi fali ili ti je on ušao zovi svog geometra nema tu velike filozofije. Sve ima u katastru tačno u santimetar.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
Napisali ste ovaj post kao da je komšija kriv i da ste pomerili ogradu od međe 1 metar. I još ste ga nazvali kretenom jer čovek samo želi da koristi svoju njivu. Ispada da svako ko želi da poštuje zakone ove države ispadne kreten. Verujem da ste uvređeni što ste imali dodatne troškove ali...
Komsija nije kriv sto je prethodni vlasnik moje parcele nepravilno ogradio, to stoji. Ja nisam ljut sto on trazi svoje, bio sam ljut sto sam svojevremeno doveden u zabludu od strane prethodnog vlasnika da je medja tu. Da sam hteo da trazim pravdu i teram mak na konac kostalo bi to i njega i mene, a s druge strane ja kao medjar nisam bio ponudjen da kupim, tako da smo i oko toga mogli po sudu da se povlacimo. Cale je hteo, ja nisam, ne treba mi problem bez potrebe, njiva mi ne treba ni za kukuruz ni za sta drugo......
Ja sam kupio ogradjen plac, sto je ipak drugacije nego njiva. Platili smo otac i ja tada 850 maraka/aru. Sada je ovaj komsija platio za parcelu pored moje 200 eura/ar. To je trziste, i molim lepo cene padaju. Komsija jeste kreten iz razloga meni znanih, koje ne bih ovde da iznosim i sirim pricu, ne zato sto ja to ne zelim vec nije tema . Ja sam samo zeleo savet oko orezivanja ovih starih sljiva.
 
Kako orezati sljivu staru desetak godina, nisam siguran da li je rodna ili lepotica, koja je prosle godine vrlo slabo orezana i slabo rodila? Imam tri takve, preplosle godine su super rodile ali izgleda da sam pogresio sto prosle zime nisam skoro nista rezao...Nemojte se cuditi sto je ovako blizu ograde, tu ogradu sam morao zbog novog vlasnika /komsije da pomerim u svoje ....

Ajde potrudi se malo. da li radjaju u julu ili krajem avgusta? Msm, drugacije se totalno rezu. A ako ti je gad komsija, moraces celo rame da rezes na zalost. :(
 
Ogradu na njivi po zakonu moras uvuci minimalno 0,7m
To nije tacno, mozda si mislio na izgradnju objekata gde postoje pravila o min. udaljenosti.Evo izvoda iz Pravilnika koji regulise tu materiju:
"Član 29Građevinske parcele mogu se ograđivati zidanom ogradom do visine od 0,90m (računajući od kote trotoara) ili transparentnom ogradom do visine od 1,40m.
Parcele čija je kota nivelete viša od 0,90 m od susedne, mogu se ograđivati transparentnom ogradom do visine od 1,40m koja se može postavljati na podzid čiju visinu određuje nadležni opštinski organ.
Zidane i druge vrste ograda postavljaju se na regulacionu liniju tako da ograda, stubovi ograde i kapije budu na građevinskoj parceli koja se ograđuje.
Zidana neprozirna ograda između parcela podiže se do visine 1,40m uz saglasnost suseda, tako da stubovi ograde budu na zemljištu vlasnika ograde.
Susedne građevinske parcele mogu se ograđivati živom zelenom ogradom koja se sadi u osovini granice građevinske parcele ili transparentnom ogradom do visine od 1,40 m, koja se postavlja prema katastarskom planu i operatu, tako da stubovi ograde budu na zemljištu vlasnika ograde.
Vrata i kapije na uličnoj ogradi ne mogu se otvarati van regulacione linije.
[FONT=&quot]
Član 30[/FONT]​
[FONT=&quot]Parcela u seoskom naselju može se ograđivati na način utvrđen u članu 29 ovog pravilnika, a može se pregrađivati u funkcionalne celine (stambeni deo, ekonomski deo, ekonomski pristup, stambeni pristup i okućnica), s tim da visina unutrašnje ograde ne može biti veća od visine spoljne ograde."[/FONT]
Dakle na regulacionoj liniji, a ne uvuceno u odnosu na nju. Postoje pravila za gradnju objekata, trenutno dogradjujem pomocni objekat, i tu je pravilo da moras od medje graditi na minimum 1,5m, ako je manje od toga trazis saglasnost komsije, ja sam trazio od jednog komsije jer mi je objekat na 0,5m od medje .
 
Rile75

Lakse bi je sam orezao nego objasnio, ali hajde da pokusam. Skratio bih nosece grane do npr. koliko mogu da podignem ruku u vis, sve koje vuku u sredinu bih ocistio do osnove, jos mi se cini da je desna strana malo gusta, pozabavio bih se proredom. Sledece godine ce poterati lastare nize, skinuces suvisne, ostaviti da prave lep raspored. Druge godine vec standardno.
Nadam se da sam malo pomogao, na zalost ne umem da kao pojedini kolege ovde iscrtam tacno mesto koje bih otkratio.

Pozdrav zupa100
 
Hvala zupa100, ja u principu znam da se sredina cisti i vodopije ciste, jedino nisam siguran bio koliko visoko da kratim nosece...Malopre sam pokratio , nisam toliko nisko ko sto ti kazes, ne smem, pokratio vrsne svuda i malo proredio i to mu je to, strah me da kratim vise...
 
Moguce je da gresim, pisao sam zato sto covek koji je cepidlaka a ujedno i ekonomista je ogradjivao vocnjak i uvukao je 0,7m, "jer je tako po zakonu" kaze.
 
Da li mogu poprskati sljivu pre orezivanja sa plavim uljem ima li smisla?

Sony xperia
 
Nazad
Vrh