Šljiva

Yara nije svemocna. Nemojte biti u zabludi. Fosfor i u Yari se ne krece kako oni kazu. Fosfor jeste kod njih rastvorljiv u vodi preko 90%, ali koliko je pomican u tlu to nece da kazu nigde?
 
Ja sam jesenas bacio NPK i nadam se da će da pokaže nešto već ove sezone... a već planiram i KAN sad u proleće...
No sećam se da je bila priča da se ovo prolećno đubrenje podeli na dva termina...moram se vratiti malo unazad ( još kad bih potrevio temu, gde se pisalo...).
 
307cfe3f3d8702a039d7c198a907ac94.jpg

Ovcje u jesen vidite kako raste travica okolo
Послато са Sony Xperia mashine помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ja sam jesenas bacio NPK i nadam se da će da pokaže nešto već ove sezone... a već planiram i KAN sad u proleće...
No sećam se da je bila priča da se ovo prolećno đubrenje podeli na dva termina...moram se vratiti malo unazad ( još kad bih potrevio temu, gde se pisalo...).
Pokazat će se,alisamo dušik
 
Gledao sam neke fotke od prošle godine i za čačansku lepoticu imam datum sredina juna plod je bio zelen a oko 18 jula plod je bio zreo.
Da li neko zna koliko dana prođe od trenutka kad plod šljive krene da plavi - da menja boju pa do sazrevanja? Da li je za sve sorte isto ili je za rane sorte npr. brže sazrevanje?
 
No sećam se da je bila priča da se ovo prolećno đubrenje podeli na dva termina...moram se vratiti malo unazad ( još kad bih potrevio temu, gde se pisalo...).

Idealno bi bilo iz sto vise puta po manje, ali u periodu kada se ocekuje djubrenje. Tako npr ako treba da bacis 300 grama u periodu 15. mart - 15. april, ti 15. marta baci 100, 1. aprila jos 100 i 15 aprila jos 100.

Ne treba preterivati u broju bacanja i smanjenju kolicine pa ne treba ici svaki dan bacati po 10 grama. Bitno je da u prvom momentu dobije barem trecinu do polovinu potrebne kolicine.
 
Ili možeš baciti Ureu na 2 puta, ona i tako ima dejstvo čak i preko 30 dana. Jednom pre samog cvetanja, a drugi put nekih mesec dana kasnije u fazi intenzivnog porasta ploda, jer između zametanja ploda i faze intenzivnijeg porasta ploda ide deo gde biljka intenzivnije odvaja i gura vegetativne poraste, i tu će ti raditi prva Urea. Jedino ako ti je kiselo zemljište pa onda da pređeš na ruski AN ili San. Takođe jako bitno pošto su ovo azotna đubriva nikako ih ne raditi po suvom vremenu, jer za par dana gube trećinu, a urea čak i polovinu isparavanjem.
 
Pokazat će se,alisamo dušik

Da, to i jeste dilema prethodne priče...koliko fosfor i kalijum brzo prodiru do žila...Ako će se ove sezone ,najviše ( da tako kažem) azot pokazati na stablu biljke, onda će ona dva elementa stići do korena tokom sezone ili idućeg proleća... onda ćemo jesenas opet đubriti za onu tamo godinu ...i tako...
Na pominjem da sam ja ovo đubre ubacio ašovom u zemlju , i nadam se da je blizu korena i uz ovaj sneg i padavine od sredine novembra do danas, odnosno do proleća, rastvorilo koliko -toliko i postalo pristupačno...Inače koristio sam 3x15, obično...
A onda ćemo napraviti plan za KAN ili ureu, kako kolege predlažu.
Što se stajskog đubriva tiče, mora se obavezno uneti u zemlju ašovom ili drugim sredstvom...i samo dobro pregorelo...Sa drugim biljkama ( paprika , kukuruz i sl.) se možete igrati, ali oko voćke samo pregorelo stajsko đubre...
 
Tako je.
I nema tu neke velike greške što se samog perioda tiče, naravno pod uslovom da postoji kontinuitet gnojenja. Ja već dugo godina to radim u toku zime, jer tako izbegnem potencijalno prevelike količine jesenjih padavina i rizik odlaska đubriva u dubinu na kojoj ničemu neće koristiti, pogotovo što je kod mene dosta retka zemlja i priličan nagib terena.
Azotne, kao i druge prihrane u toku vegetacije su već nešto drugo, pa je tu potrebnije pravovremeno dejstvovati.
 
Upravo tako i ja radim,bitno je redovno gnojiti PK od samom početka sadnje.Bacim u toku 12 mj. NPK 7-20-30 ili jeftiniju verziju 0-20-30.
I dva puta u proljeće KAN ili Urea
 
Skoro sam cuo na jednom predavanju da djubriva bez azota zakiseljuju zemlju i da treba da se izbegavaju u vocarstvu, verovatno imaju manju ili nikakvu dozu kreca, ne znam...
 
Nazad
Vrh