Šljiva

Да ли неко има "Top taste" или зна где се може набавити?

Druge vegetacije rodila par plodova ::namigivanje::

20170120_153047.jpg
toptaste.jpg
 
Kod nas je u zadnje vrijeme sve više sade i kažu najbolja od tih švabskih Top sorti.Posebno dobra za rakiju,visok postotak sladora
Прошле сам године посадио у оглед "Top end" а сад би "Top taste". У катологу Института Осјек их има ал' их нема у продаји а и проблем је пренети их преко границе.

- - - - - - - - - -

Druge vegetacije rodila par plodova
Читао сам да није родана као друге сорте али је квалитет одличан. Где си набавио?
 
Bilo je u sevaru, mislim da imam 1-2 jos sadnice koje sam proletos kalemio moram videti
Iskalemio sam 20-ak za ovu godinu, samo da vidim dal me ovaj minus zeznuo...
 
Ja sam danas , iskoristio lepo vreme i orezao moj šljivar...Pošto sam već orezao letos, sad sam imao vrlo malo posla...mada su neke porasle , tako, kao da nisu rezane
 
Neznam koliko vocnjaka imas jer jedini opravdan razlog ovako preranjene rezidbe je veliki vocnjak pa da nemozes stici sve orezati.
Inace strucnjaci savjetuju sto kasniju rezidbu za kosticavo voce narocito sljivu. Druga stvar otvorio si joj rane a ne mozes odraditi prskanje bakrom i uljem da ih dezinfikujes, tu ti sada ulaze razni patogeni posebno na ovakvim temperaturama i vlazi kao sto je ovih dana. Rezidba se radi pred samo kretanje vegetacije i odmah po zavrsenoj rezidbi radi se prskanje bakrom uz dodatak mineralnog ulja i insekticida.
pozzz...
 
Vec godinama rezem kad god mi vreme dozvoli, od novembra do marta. Nikad nisam imao nikakve probleme, cak sta vise. Sljiva u ovom periodu sniva "zimski san", tako da nema ama bas nikakvih problema. Danas sam zavrsio jedan manji vocnjak, zadovoljan sam.

Pozdrav zupa100!
 
Kod mene su vec poceli rezati sljivu, ko ima vece povrsine. Ja cekam kraj meseca pa da odradim rezanje, i prskanje.. E sad sto mene zanima koje djubre preporucujete za sadasnje djubrenje, i koju kolicinu baciti , sljiva je stara 4godine..

A inace jesenas je djubren kravljim stajnjakom, i sve to zafrezirano...
 
Komadara@ ja mislim da mraz ništa neće štetiti...kad nije dosad na mnogo nižom temperaturama ( rezane ili ne rezane) neće ni sada , jer nema kretanja sokova kroz biljku , a ustvari tečnost mrzne pa razara tkivo...bar se nadam da neće.
Trebava@ prskaću svakao,kad dođe vreme, a što se tiče raznih patogena koji napadaju rezano mesto , ne verujem da ih u ovom periodu ima previše...
Već sam pisao da sam glavno orezivanje odradio još letos a sada su bile samo korekcije...
Uglavnom, hvala vam na brizi i savetima!!! A u suštini Vi ste u pravu i te reči stoje , u svakom slučaju... A što reče Župa 100@ i pre sam rezao i ranije i kasnije , pa nije marilo, a i inače imam mnogo otvorenog drugog posla tako da moram žuriti i završavati jedan po jedan...
 
Da... nisam pravio velike rezove, više je to bilo "šišanje", mada imam dosta onih "čepova" , kako ih zovu iskusni orezivači, od ranijih godina i to moram proći testericom jedan dan...kad pogledam stvarno ružno izgleda...a po iskusnijima ti čepovi utiču i na bolesti...E a onda ću se spremiti i te velike rezove mazati voskom...
A inače to mi je ranka i proporka, od ostalih imam desetak stenlija u drugoj godini i poneka jabuka, kruška,trešnja , višnja i još po nešto...
Danas isto lep dan za rad napolju, imam još da sredim bagrenje koje je oko šljivara , a čuvam ga da zameni bundruke koji drže žičanu ogradu...ali imam problema sa ramenom, tako da i ovo što kucam , kucam pod bolovima...ali biće vremena za sve poslove...valjda...
 
Nazad
Vrh