Šljiva

Kod mene prekjuce -6 jutros -2 a svo voce u punom cvetu osim jabuke koja je na pola.Tako da ove godine od voca:sta:
 
Odbacivanje plodova u vreme kad imaju veličinu zrna pasulja ili krupnije ne bi trebalo da ima veze sa oprašivanjem, tj. sa korišćenjem bora i Bm86 stimulatora. Opadanje u ovim uslovima je zasigurno uslovljeno stresnim situacijama tj. velikim oscilacijama u temperaturi. Ja za sada nemam taj problem ali ga se plašim, jer je razlika između dnevnih i noćnih temperatura preko 20 pa čak i 25 stepeni a to biljci nikako ne pogoduje. Šljivar je uradio pravu i jedinu moguću stvar, uradio folijarnu prihranu da se biljka maksimalno ojača i ubacio Drin, koji je jedan od najboljih preparata na bazi aminokiselina a koji služi upravo da se prebrode ove stresne situacije. Može se koristiti i Isabion, aminokal, i sl.
 
Ja sam radio Drin prije nekoliko dana. Nadam se da ce pomoci.
Sljivar, umjesto Konzula su mi preporucili Nurel D. Ima istu aktivnu materiju. Takodje preporucili su mi da ubacim i Cipkord. Sta mislis?
 
Nurele d i konzl je indentican insekticd , nurelle malo jeftiniji ,sve jedno koji ces odabrati ,a cipkord aktivna mat. se vec nalazi u nurelle i konzulu, tako da nema potrebe da ga dodajes
 
Vidio sam i ja da se aktivna materija Cipermetrin nalazi u Nurele d, ali zastitar mi rece da dodam jos malo Cipkorda jer u Nurele d ima 5o grama na 1l, a u Cipkordu ga ima 200 grama na 1l.
Zato sam pitao sta mislite?
Potkornjak mi se pojavio u mladom vocnjaku, pa sam bas razocaran.
 
Što se mene tiče zelena rezidba se radi non stop ako se pod tim podrazumeva da se povijajau mladari i tanje grane, da se capne vodopija koja je krenula ili da se capne neki mladar koji je krenuo na krivu stranu. Mislim da je još rano za makaze. Imam neke mlađe šljive koje treba da se prozrače pa ću ipak sačekati krajem leta da im prekratim grane. Imaju po par plodića pa neću da se mešam prirodi u posao.
Ipak sačekaj iskusnije da ti pojasne...
 
Vodopije su smrt za vocku... Kao i izdanci iz zemlje oko nje gde je kalem bas visok... Sve to skidam svake godine u maju nekad uhvati i jun, dok je jos mlad ( jednom sam ostavio za zimu, i rodio majmuna dok ih nisam odrezao, nisam znao cije su ruke). Vodopije vuku najvise vodu, hranu, i ukoliko ih ne cistis redovno mogu da osuse stablo... Ja obicno skidam sve dok mogu rukom da dohvatim, ono sto je iznad ruke to ostavljam. Ono sto je na glavnom stablu sve skidam.
 
Posle berbe se ne radi zelena rezidba u klasičnom smislu jer je to već septembar, a datum je dobro naveden, to se i zove junska rezidba, mada kao što neko reče u mlađim voćkama se rezidba radi cele godine, a u starijim zasadima je još rano. Mi u našem mladom zasadu od prekjuče radimo nešto slično, u pauzi između 2 prskanja. Trenutno ima dosta mladara izemaka,koji se sada lako skidaju čupanjem a ne sečenjem do zemlje, jer je ovako bolji efekat, a ima i puno mladih prirasta od po 10-tak cm, koji nisu potrebni ili ih ima 2 iz istog mesta i sl., i koji bi se i tako skinuli za mesec dana, pa nema razloga čekati da samo bezveze vuku hranu.
 
Drin 1l oko 25€ kako gdje, imas i delfan plus, on je sa 24% aminokiselina znaci 10% vise od drina..on je 7€ 1l, ima i auksol od slavola 5€
alex.bundalo@
 
Ja sam radio Drin prije nekoliko dana. Nadam se da ce pomoci.
Sljivar, umjesto Konzula su mi preporucili Nurel D. Ima istu aktivnu materiju. Takodje preporucili su mi da ubacim i Cipkord. Sta mislis?

Nema potrebe dodavati Cipkord to je gotov proizvod. Može jedan ili drugi nebito je, isti je sastav.

Drin 1l oko 25€ kako gdje, imas i delfan plus, on je sa 24% aminokiselina znaci 10% vise od drina..on je 7€ 1l, ima i auksol od slavola 5€
alex.bundalo@

Gdje uzimaš u delfan plus, izgleda dobar preparat a i cijena je više nego povoljna?
 
Drin ima 39% aminokiselina a delfan plus 24%. Ako se gledaju samo procenti uodnosu na cenu delfan je drasticno jeftiniji. Nisam koristio ni jedan ni drugi tako da nemam sopstvenih iskustava ali bi bilo zanimljivo ako je neko koristio oba da napise iskustva.
 
Bagami biće gadno u ponedeljak na utorak, u mom kraju javljaju -2, a danas i sutra kiša tako da nema nikakve šanse obaviti neko preventivno prskanje nekim biostimulatorima. Jeste da sam išao prije 2 dana, ali nebi bilo loše da se može još jednom prije samog zahlađenja.
 
Juce obilazio vocnjak, kad ima sta i da vidim u Cacanskoj Lepotici, opet susenje... Nije mi jasno kako sada, povadio sam jesenas sve do jedene koja se osuila od prevelike vode, i sad jos jedna... A nije imala nikakve sipmtome naglasavnja susenja, niti kada se orizivala, niti djubrila, niti kada sam frezirao pre par dana vocnjak i evo juce ima i sta da vidim...

122naq9.jpg

e6r8xt.jpg


Na tom delu jeste podbarno bilo, i kada je bila poplava 2014 gidine, desilo se susnje na tom delu od jedno 40ak jedinki Cacanske Lepotice, i to je sve povadjendo .. Nasuo sam jos tu zemlje, izdigao, odradio kanal da odvodi visak vode ako je ima, i ove godine i ako su opet bile poplave, nije se voda zadrzavala tu bukvalno uopste.. Jos sad namerno u jesen uzorem pored njih, apravim im 4brazde sa plugom, i podalje od njih ostane taj kanal, ako bude vode da ide u te kanale i odvodi dalje, da li je ona bolovala kad i ove, ne znam, ali nije mi jasno, nije imala nikave naznake za to..
 
Nazad
Vrh