Šljiva

Sljivar, mnogo pomazes, hvala ti puno.
Tretman sa ovim preparatima ide za vikend.
A sto se tice povijanja grana, slazem se s tobom. Kod mene je dosta radjeno povijanje. Nesto sam radio sa aluminijumskom zicom i cini da je mnogo veci broj osusenih gdje je ona stavljana. Nismo mnogo zatezali, ali se ipak usjece u koru. Tacno sam pomislio da i zica doprinosi problemu.

Nema na čemu.

Za vikend javljau obilnu kišu, a sad prskati u četvrtak mislim da je prerano. Znači on je tek počeo da leti i sad se dopunski hrani. Tretman bi trebalo izvesti prije polaganja jaja, a to neće biti baš tako brzo. Ostavo to slobodno tama poslije vikenda i ja ću. Drugo napravi klopke jednostavne su da ne prščeš napamet. Uzmi crvene ploče ili ofarbaj u crveno namaži lijepkom za miše i ispod ploče okači flašicu sa 75% etanol alkoholom i bilježi let. 2-3 klopke su dovljne. Evo i kako izgleda potkornjak http://agronomija.rs/2014/potkornjak-mali-vocni-ruguloscolytus-rugulosus/.

Zato kad savijaš grane obavezno udari kolac i veži za njega i neće ti se to dešavati. Napravio si ranu, još ako je bilo malo vlažnije, eto belaja.

Edit:
Mladi vocar na drugoj slici bi mogao biti potkornjak (ako ima sitnih rupica), pregledaj detaljno stabo, pogotovo gdje se račvaju prve grane i višlje (ne vidim na slici).
 
Poslednja izmena:
Aktivna materija je virus... Istraživao sam u poslednje vreme o tome kako suzbiti šljivinu osu - plum sawfly i šljivinog smotavca - plum fruit moth - organskim proizvodima. Šljivin smotavac je leptir i on se može 'loviti' kao i jabukin smotavac pomoću klopki koje se mogu napraviti i u kućnoj varijanti:
Organic Codling Moth Control using Homemade Traps


Okačite nekoliko klopki i čekate da se 'podave' dok gusenice prave hodnike kroz plodove.
Iz ovog linka koji je kolega Šljivar postavio a svojevremeno nas je i Deda Lala uputio na te preparate, može se videti da biopesticid Lepinox Plus može da se koristi za šljivinog smotavca.
Eto i novosti da se može koristiiti i ovaj preparat MADEX - veliko hvala kolega!! Ako je 'aktivna materija' virus onda možda može da se koristi i protiv šljivine ose odnosno protiv gusenica samo treba biti stalno u voćnjaku i pratiti razvoj situacije i tretirati kad treba.

Druga stvar je šljivina osa. Nisam pronašao da se išta koristi za tretman a da piše da je baš za šljivinu osu.
Postoje lepljive klopke-ploče bele boje za šljivinu osu i feromoni koji privlače ženke šljivinog smotavca na lepljive ploče. To je isto dobra varijanta samo se treba naružati i kupiti kopke i feromone po dva tri od obe vrste po drvetu i čekati cvetanje....

Preventiva: Šljivina osa (faza) prezimljuje u zemljištu ispod šljive na dubini od 5cm... okopavanje u jesen i još neki put kad uslovi dozvole zimi i moguće je da se redukuje broj...
Šljivin smotavac (faza) prezimljava u kori drveta pa bi obavijanje kartona oko drveta pomoglo da položi jaja u karton koji će se menjati na par nedelja.
Takođe odstranjivanje zaraženih tj. ubušenih plodova sa drveta i onih koji su opali kao redovna aktivnost...

Zaključak: Kada bi se sveobuhvatno krenulo na suzbijanje sa svim klopkama, feromonima, biopesticidima, okopavanjem, jačanjem tla i samog drveta siguran sam da bi uspeh bio moguć tj. da bi se broj štetnika smanjio na prihvatljiv nivo od odprilike četvtinu ubušenih plodova koji su organski proizvedeni. To je po meni sasvim dovoljno i prihvatljivo....
Naravno uz ogroman trud i rad koji teško može da se pretoči u nagradu kroz uvećanu cenu proizvoda jer kupac niti je upoznat niti zna da ceni takav proizvod... barem u Srbiji.

Razumem one koji u precvetavaju koriste insekticide i sa malo muke i para postignu cilj - neubušen plod ali niko nikada nije rekao da će drugačiji put biti i lakši....
 


Austrijska klopka, postavljena odmah po precvetavanju. Do juce se nista znacajnije nije uhvatilo. Napominjem da su plodovi trenutno velicine klikera.

Pozdrav zupa100
 
Da li si tretirao hemijom posle pecvetavanja? Pregledaj plodove ako ima crnih tačkica onda je bilo ubušenja pa pogledaj da li je gusenica još uvek u plodiću...
 
Posto je bilo izuzetno toplo vreme posle precvetavanja, netipicno za ovo doba godine, negde oko nedelju dana po precvetavanju sam zastitio makogalom + cipkordom + prehranom. I pored upornog gledanja, nisam primetio nigde ubusivanje. Do vikenda ili odmah iza nedelje planiram drugi tretman slicnim sredstvima, pa videcemo.

Pozdrav zupa100
 
Napišite zašto se tretira posle 10 dana a ne posle 14 ili 21 dan i kad treba. Pretpostavljam kada se ne koristi sistemični preparat.
Ali zar sistemični preparat (ako se koristi) ne uđe u drvo i plod 'iznutra' i na taj način uništi gusenicu u plodu? Ako šljivina osa ima jednu generaciju trebalo da znači da je ta generacija već u plodovima. Ostaje manji deo šljivinih osa koji se moguće 'ispilio' kasnije i možda posle tretiranja. Zar sistemični insekticid ne deluje npr najmanje 15 dana ako je karenca 21? Da li se tretira još jednom sistemičnim preparatom (ako se tretira) zbog toga što se možda pojavljuje i šljivin smotavac?

Tretiranje hemijom - shvatio sam - zahteva veoma veliko znanje i razumevanje - za onog koji želi da tretira na pravi način i da zna zbog čega to radi a za one druge stvar je prosta - odi u 'apateku' i već će ti reći čime i šta i kako i koliko i udri....

Da se razumemo nije napisano ni protiv koga lično.... nemojte da se pronalazite... ovo su moja zapažanja više nevezana za forum...
 
Poslednja izmena:
Eh... hemija...to ti je druže vrzino kolo...
Sa jedne strane trgovci i proizvođači koji imaju samo želju da prodaju svoj proizvod. ( ovde je kako vidite tačka)
"Njih" ne zanimaju tvoje voćke. ( i ovde je tačka)
A "oni" koji se kao brinu za vaše voćke i čak imaju i planove za celogodišnje tretiranje...e oni tek lažu, radi svog profita, a ne za vaš ili naš profit u voćarstvu. ( svakako tačka, a ne zarez ili tri tačke,... e ja sam ovde stavio tri tačke , jer bih još mnogo ovde mogao da dodam)
Proizvođači svih tih preparata za primenu u voćarstvu su deo hemijske industrije...a nikako nisu deo poljoprivrede...iako se baš kunu u to.
Ova "naša" težnja za ulazak u Eu, dovešće do toga da (kao, u nama dragoj, Hrvatskoj) da svaki onaj koji ima potrebe da nešto prska hemijskim preparatima...u poljoprivredi uopšte, pa i voćarstvu, moraće da pohađa kurs... ili školu... za primenu hemijskih preparata ( ili kako se to zove , ili kako će se zvati)...Naravno tek sa položenim ispitom ( verovatno o sopstvenom trošku) i potvrdom ,odnosno diplomom , može se pojaviti u "apateci" i pazariti, šta mu treba.
Neko će reći, eto dodatni namet i maltretiranje seljaka, pardon poljoprivrednika, voćara , ratara ili povrtara...
A da li će biti tako...videćemo...
 
Upravo tako dragi kolega, ja sam u privatnim email prepiskama sa Galenikonim 'stručnjacima' dobio samo ovakav odgovor (malo karikiran):''Za deset dana udri konzul i ne brini... Ako ti nešto nije jasno udri ponovo''. Zato sam i napisao gore da je veoma važno da se zna zbog čega, kada i zašto se nešto primenjuje. A da treba edukacije treba, kao i sveobuhvatna baza podataka gde bi se čuvali podaci o tome ko je kada i koliko kupio zaštitnih preparata kao i da li ta osoba ima potrebe da to primenjuje.

I naravno niko mi još uvek od naših kolega sa foruma nije odgovorio i malo pojasnio ono što me je zanimalo u prethodnom mi postu.
http://poljoinfo.com/showthread.php?636-Šljiva&p=1128473&viewfull=1#post1128473
 
Ja tretiram oko 15 dana nakon tretmana u precvetavanju. Razlozi: za to vreme se ponovo pojave gusenice ( pre svega one braon što liče na granu ali ima i poneka zelena), (bez obzira na sistemični insekticid u precvetavanju) i počinju da mi jedu list, mada se to prati pa nekoliko dana plus ili minus moraš sam da odrediš, zatim opet štitim list od plemenjače, jer za 15 dana izraste jako puno novih listova koji nisu obuhvaćeni prskanjem u precvetavanju kad se list tek razvija a od plemenjače je mnogo efikasnije štititi preventivno nego kurativno (opet će to morati da se uradi za 15 dana okvirno jer je ovo vreme intenzivnih porasta pa za to vreme ima jako puno novih prirasta i listova)i poslednje jer treba što pre uneti folijarno kalcijum, a u vreme precvetavanja nema dovoljno lista za folijarnu prihranu, pa sada radim što pre to bolje, takođe i u narednom prskanju. Inače manjak kalcijuma dovodi i do opadanja plodova u kasnijoj fazi rasta pogotovu kod lepotice. Od ovog što sam naveo jedino ne mora insekticid ako nemate ništa da gmiže po biljkama a kalcijum i sredstvo protiv plemenjače je obavezno. Ovo su moji iskustveni zaključci iz proteklih godina, naravno nije isto u izrazito kišnim i sušnim godinama, na kiši mora češće, na suši može malo i da se razvuče.
 
I naravno niko mi još uvek od naših kolega sa foruma nije odgovorio i malo pojasnio ono što me je zanimalo u prethodnom mi postu.

Prvo, postovao si kada sam uveliko prskao visnju, pa do kasno po podne, znaci JA licno nisam mogao da ti odgovorim. Verovatno i drugi clanovi su imali neki svoj posao. (a cini mi se da si na moju konstataciju reagovao).
Drugo, mankogal nije sistemicno sredstvo, znaci treba ga ponoviti najkasnije za 10-ak dana. A vreme je nestabilno, evo cini mi se da ce kisa za vikend. 2014-te godine je plamenjaca dosta stete ucinila vocu, ne zelim da se to ponovi.
Trece, folijarna prehrana bi trebala da se obavi bar za 7. (sedam) dana, 'ajde da spojim u jedno prskanje.
Cetvrto, insekticid nabavljam po savetu otkupljivaca, ne zelim da nam se vrati odnekud hladnjaca zbog moje nesavesnosti.

ZICAPROM je sasvim lepo objasnio, da ne ponavljam njegove reci.

Znaci vuxsd, opusti se drugare i ako navracas nekim poslom u Zupu, daj da se druzimo. ::vino::

Pozdrav zupa100
 
Kolega(e), sve je u redu. Nisam pisao ništa zlonamerno. Drugare, nemojte se osećati prozvano jer sam to i naglasio u pretprošlom postu. Ako si čitao moje postove video si da nikog ne optužujem ili odgovaram da radi kako želi ili kako su mu savetovali oni kojima veruje. Samo mi nije bilo jasno čime i šta i kako i zbog čega se nešto primenjuje baš u to vreme a i kada je to vreme primene (za koliko dana).

Ipak je najvažnije ono što je kolega
zupa100 napisao:
Znaci vuxsd, opusti se drugare i ako navracas nekim poslom u Zupu, daj da se druzimo. ::vino::

Pretpostavljam da kada se radi ponovljeni tretman da se tada ako se koristi insekticid 'potkače' sve napasti koje postoje - raznorazne gusenice ali se malo potkači i šljivin smotavac.
 
Ako je puno bilo zametaka, normalno je da nešto i odbaci. Takođe može da utiče i ovo hladno vrijme ne mora biti mraza.

Zato sam danas uradio jednu foliarnu prihranu + bio stimulator (drin), jutros bilo svega +2 stepena.
 
Mislim da će odbaciti i više od toga,dosad je odbacila sigurno 50% a ima još 10-20% sumnjivih plodova sledeće sedmice biće sve jasno, kod mene je i trešnja mnogo odbacil plodova šljivu sam radio dva puta borom a trešnju dva puta sa bm 86 izgleda da to ništa nije pomoglo,samo je marketinški trik da se izvuku pare, 150 košnica sa pčelama na 50 metara od voćnjaka i na kraju::lose::
Sljiva kod mene sama sebe proredila za 50%. Kakvo je stanje kod vas?
 
Nazad
Vrh