Šljiva

Postovani kolege,zbog nedostatka iskustva vezano za vocarstvo (pocetnik) zamolio bih vas za pomoc.
U blizini sela se prodaje sljivik na parceli od 2 lanca ili tacnije 116 ari.
Sastoji se od 650 vocaka starosti oko 12-13 godina, sadnja 4x4 metra .
Sorte sljiva : cacanska rana 1 red, rodna 2 reda ,lepotica 2 reda,stenlej 1red i 1 red mesano, ruth gerstetter,kalifornijska,najbolja.
Ovo pisem zato sto me zanima dali je dobar raspored zbog oprasivanja itd.
Zbog bolesti vlasnika, sljivik je malo da kazem zapusten.Proletos su ga orezali profi rezaci iz okoline Smedreva ,2012 i2013 nije radjena nikakva rezidba a verovatno ni zastita.
Letos se nisu bas ovajdili pa su resili da ga prodaju.
Moje pitanje je moze li ovaj vocnjak biti isplativ, ili najbolje odustati od kupovine .Cena je 13...€
Pozdrav i hvala unapred na sugestijama i savetima.
 
Poslednja izmena:
sve zavisi od stanja vocnjaka,ako mislis da moze da iznese rod jos nekih par godina uvek mozes izmedju redova da odradis novu sadnju i da zadrzis te stare sljive do pocetak roda na novim sljivama,ili da kupis hektar zemlje za manje pare pa zasadis sam sebi zasad po svojoj zelji
inace raspored je skroz ok sto se oprasivanja tice,inace taj poslednji red je radjen cisto da ima od prve do poslednje sljive
 
Niko ne moze da ti da adekvatan savet ovako na nevidjeno, postavi neku sliku ili najbolje se konsultuj sa nekim ko vec poznaje taj vocnjak. Odvedi nekog agronoma u vocnjak neka pogleda stabla, ako su u dobroj kondiciji onda se isplati kupovina. Sortiment je odlican imaces sljivu za prodaju tokom celog leta.
 
A recimo da ovaj sljivik osrednje rodi ove godine koliko je ocekivati roda sa tih 650 stabala.Mozda je malo glupo pitanje ,ali me zanima , otprilike za koliko godina bi se vratila investicija, ako bi sljivik prosecno rodio ,racunajuci troskove .cim malo okopni oticicu da napravim par fotki vocnjaka.
Hvala
 
Nije to star voćnjak mogao bi on još makar desetak godina lepo da rađa ako je voće do sada iole održavano.Mena više brine što tu ima svega,to je idealno za pijačnu prodaju ili ako ima otkupa u selu eventualno selo pored a ako bi tebalo možda negde dalje prodavati tu šljivu pojedinačno to su male količine.Tako da pored uvida u stanje voćnjaka bitno je znati šta želimo sa tim rodom.Ukupno to je lepa površina i lep broj stabala...ali...
 
Sorte sljiva : cacanska rana 1 red, rodna 2 reda ,lepotica 2 reda,stenlej 1red i 1 red mesano, ruth gerstetter,kalifornijska,najbolja.
rana pijaca ili otkup za izvoz ako ga ima,prodace se u svakom slucaju,sto se rodne tice obezbedi kazan za rakiju,druge namene nema,lepotica pijaca ili izvoz i ona lepo ide,stenlej ako je krupniji ide u izvoz,za sitniji juri susare,preradu ili i to u rakiju da bacis,sto se najbolje tice moze pijaca ili izvoz ide i ona,za rut i kalifornisku bogme samo pijaca i nista drugo jer ona u izvoz ne ide nikako,nije transportna
 
A recimo da ovaj sljivik osrednje rodi ove godine koliko je ocekivati roda sa tih 650 stabala.Mozda je malo glupo pitanje ,ali me zanima , otprilike za koliko godina bi se vratila investicija, ako bi sljivik prosecno rodio ,racunajuci troskove .cim malo okopni oticicu da napravim par fotki vocnjaka.
Hvala

Ajd da probamo iako je nezahvalno računati u voćarstvu.U normalnoj godini po jednom ha trebalo bi da rodi između 1.5 i 3 vagona šljive,za ranu mogao bi da dobiješ 50-60 din,lepoticu 35din a stenlej 10-20din po kg.Naravno jedan deo od svih će biti ŠKLJ klasa koja u đakovima ide po 5-10din po kg...Voćari koji su duže na forumu su se pre par god složili (ima negde na forumu) da bi po jednom ha šljive trebalo da ostane oko 3000e.E sad to su sve tuđa iskustva dok ne probaš sam nećeš znati istinu:ppozdrav:
 
Svaka roba ima svoga kupca. Cacanska rodna se itekako trazi, kupuju je ljudi koji ne gaje sljive ali vole da peku rakiju za svoje potrebe, ja sam je letos prodavao po 25din. Tad je tek krenuo Stenlej i bio je 20din...
 
Gorski sve je to ok ali...dati na gomili 13000e da bi malo krckao na pijaci malo za rakiju malo ovako a malo onako.Jbga mislim da za te pare može sve to ozbiljnije da se odradi.
 
Kako je napisao 116 ari to je 2kj,ja sam 115 ari kupio i posadio šljivu za upola manje para.Ali i ovo nije puno za voće u punom rodu stim da po meni to je površina za jednu eventualno dve sorte.Ipak je to ukupno puno šljive a pojedinačno po sortama malo za ozbiljnu trgovinu,a ozbiljni novci uloženi.

Da dodam nešto što možda nema direktne veze sa šljivom a ima itekako sa ovom prepiskom.Ja kad prodajem višak kukuruza oko 7-8 t platim prevoz do otkupnog mesta 10tak hiljada i dobijem makar jedan din manje od drugara koji ima puno i njemu odkupljivač pošalje kamione za Đ. i da mu makar dinar više.
 
U banatu je skupa zemlja, ne znam koliko traze za jutro. U svakom slucaju 13000 su velike pare, ali ako se covek vec odlucio za vocnjak i to jos u punom rodu, ako su stabla u dobroj formi mislim da se isplati.
 
das lepo meni 13.000 eura dobijes 1.5 hektara zemlje kod mene,ja ti zasadim sljive na njima i obardjuejm ti do roda tj 4 god :D i dodas posle jos 3-4000 i kupis kucu kod mene u selu i lepo postanes sumadinac,a zemlje imas da kupis koliko hoces po cenama od 30-40 eura pa nagore
 
Stenlej, sadnja jesen 2012. u zimskom snu, ceka malo toplije vreme pa makaze u sake :)

087.jpg


090.jpg


091.jpg


107.jpg


108.jpg


109.jpg


113.jpg
 
@ miroljubceful pretera ti čarapane u šumadince :haha:

@ sitas Ako nema otkupa u Skorenovcu i okolini imaš lepo u Ivanovu skelu.Svaki dan sa brda gledam Banat i vidim tvoje mesto,prođeš Starčevo dođeš u Ivanovo,pređeš Dunav dođeš ovde kod nas u Kaliforniju :) i eto ti tu odma odkupa.To ti je recimo ko tri sela od tebe,samo preko Dunava,nije daleko ako ti je do sigurnog otkupa zapelo,pozz.
 
Dobri ljudi zahvaljujem na odgovorima ,ufff nekako sam sad jos neodlucniji ,tek ste me sad zbunili,sto bi reko Balasevic "jedan hvali ,drugi zali,treci kaze e moj brale":haha: Ovde se cena zemlje krece od 5-7 hilj.€po lancu, u zavisnosti od udaljenosti od sela.
Nema mi druge nego da odem i da napravim nekoliko fotografija da vidite stanje vocnjaka. Inace ovo je samo nagadjanje,kad postavim slike verovatno cete moci bolje da ocenite pravo stanje na terenu.
Zahvaljujem svima na dobronamernim savetima.
miroljubceful Doselio bi se ja u sumadiju:ppozdrav:ali sta cu i kome cu da uvalim kucu i okucnicu od 3 hektara .Selo ostalo prazno vecina mladih se iselilo u inostranstvo jedino mi okorele patriote :haha:ostado smo ovde.
Pozdrav svima
 
Nazad
Vrh