Šljiva

Pa da, mi mali ne mozemo ispravljati nepravdu koju drzava nanese, tesko je spreciti sistem koji sam sebe povredjuje da to ne radi...
 
Pored ovih velikih državnih razmišljanja trenutno me interesuje kako formirati jesenas posađene sadnice lepotice,sađeno 5x4 dali popravljenu piramidu ili vazu?plan je većinu brati kao stone.
 
Malo prije u prodavnici "zdrav hrane" u Beogradu suva šljiva bez koštice 550 dinara. Jedan drugar koji ima sličnu prodavnicu kaže da je izuzetno velika potražnja, i da baš dobro ide.

Da li je bila skuplja u prethodnih nekoliko godina ?
Meni se čini da nije.
 
Bas skupa... cena sljive je bila prosek oko 21-22 dinara, znaci ne da imaju dinar na dinar nego sigurno 5 zaradjenih na 1 ulozen.. Ako tako i treba mi poklanjamo oni zaradjuju, a ne mogu svi biti generali, narocito kada je vojska(u ovom slucaju poljoprivrednici) neslozni, dodje general i slozni nas kao sardine u konzervu..
 
Pored ovih velikih državnih razmišljanja trenutno me interesuje kako formirati jesenas posađene sadnice lepotice,sađeno 5x4 dali popravljenu piramidu ili vazu?plan je većinu brati kao stone.
pre svega mislim da je prva greska u sadnji 5x4 jer radis stonu,trebao si je formirati na 60 maksimum 70 cm zbog branaj sa zemlje,ako je napustis uvis imaces ogroman deo da beses sa zemlje,pak ako je ostavis da beres sa zemlje imaces veliki prostor medjuredno na tih 5 x 4
To si trebao da se raspitas ili konsultujes sa nekim pre sadnje,ipak je trebao taj ko ti je prodao sadnice da ti prica o tome a ne samo da ti istrese dzepove na postavu
 
Kvalitet ploda je jaci kod gusce sadnje, jer je veca korenska povrsina, biljke su usled orezivanja manje, manje je i ploda na svakoj biljci (ali ih ima vise) a samim tim boljeg je kvaliteta plod
 
A koja je velicina ploda kada se gusto sadi??? Da li zadovoljava velicinu iznad 40mm koje Rusi kao kupci traze??
 
tada imas najkrupnije plodove,manji broj plodova na stablu,stablo je znatno manje (zbog orezivanja) samim tim sve hranljive materije pokrivaju manju povrsinu i daju vise hrane za te plodove pa su samim tim i dosta krupniji,moze taj sistem da se primeni i na 5x4 samo sto to izgleda smesno i ruzno ko zasad tuje na 4x3
 
Razumem te. OVde na forumu sam video tu gustu sadnju, ali ne mogu je naci.. Krupnocu za sada imam, ali bih voleo da vidim i tu gustu sadnju :)
A koliko radja po hektaru??
 
Poslednja izmena:
e to bih te slagao,ako te nanese put prema Pancevu svrati u Banatsko Novo selo,pitaj za nekog policajca zaboravih mu ime,on ima hektar i nesto zasadjeno na 4x2 i meni se licno svidja taj zasad,ali nikada nebih radio tako nesto,on je covek dokon sada bi trebalo da je u penziji i moze da se zeza sa tim hektarom svakog dana jer drugog posla nema osim tog jednog hektara. inace 4x3 je sasvim ok,sve ostalo za vece kolicine je preterivanje jer se nemoze postici odrzavati
 
Evo jednog snimka rezidbe u gustom sklopu 4x2m.

Sljiva na snimku je odlicno formirana ali meni licno se ne svidja, vise volim vazu kao uzgojni oblik. Sto se tice same sadnje medjuredni razmak nikad ne bi stavio manje od 5m da bi u buduce mogao da prolazim i vecim traktorom.
Ako bude susa sitnih plodova ce biti i u gustoj i u retkoj sadnji, konstantno krupan plod bez navodnjavanja je nemoguce dobiti.
 
Poslednja izmena:
Razumem te. OVde na forumu sam video tu gustu sadnju, ali ne mogu je naci.. Krupnocu za sada imam, ali bih voleo da vidim i tu gustu sadnju :)
A koliko radja po hektaru??
Na 4x2,5 je optimalan rod oko 30 - 35kg. U principu dosta prezvakana tema, ako zelis konzum ides na uzu sadnju, daleko vise posla ali bi teorijski trebalo da je ispaltljivije, ako ides na industriju i rakiju ides na siru sadnju, dosta manje obaveza po vocnjaku, nema neke vece svrhe insistirati na krupnoci ploda ali u kasnijim godina dobijes vise roda pa mozes da preberes nesto i za konzum.
Ja sam sadio pre 2 godine uzu sadnju, za sada nemam nekih empirijskih podataka da podelim sa vama kolege sto se tice plasmana, mogu samo da potvrdim da je sigurno veci posao od klasicne, siroke sadnje, mada mislim da nisam pogresio jer sam se opredelio za sorte koje se pre svega stone.
 
e to bih te slagao,ako te nanese put prema Pancevu svrati u Banatsko Novo selo,pitaj za nekog policajca zaboravih mu ime,on ima hektar i nesto zasadjeno na 4x2 i meni se licno svidja taj zasad,ali nikada nebih radio tako nesto,on je covek dokon sada bi trebalo da je u penziji i moze da se zeza sa tim hektarom svakog dana jer drugog posla nema osim tog jednog hektara. inace 4x3 je sasvim ok,sve ostalo za vece kolicine je preterivanje jer se nemoze postici odrzavati

Ti gušći zasadi su i meni interesantniji ali kao što si napisao traže vremena i to puno vremena a ja toliko vremena nemam.Posadio sam 3ha voća ,radim u firmi i hvala Bogu imam troje male dece i mogu vam reći da mi je dan kratak valjalo bi da traje makar 28 sati.Kako sam uz moga dedu naučio da nam njive moraju biti tip-top nisam mogao da dozvolim sebi ono što ne mogu postići a gusta sadnja traži puno.Tako da sam svesno išao na malo veći razmak moglo je tu još pola metra gore dole ali tako je kako je.
 
malo e ruzno izgledati ako ih formiras na 60-70 cm,inace bice ti lakse za obradu,a kasnije mozes i malo vise da ih napustis,sve u svemu najbojle je raditi onako kako i koliko mozes,dzaba gusta sadnja ako imas toliko obaveza
 
I ja sam nešto slično razmišljao što niže formirati pa u vazu idealno, jednostavno odrržavanje krune a opet nisko za branje ,jedino kasnije problem obrada freza i sl.
 
Vaza moze da se koriguje prema gustini sadnje. Vaza moze da se napravi i na 2,5m i na 5m razmaka u redu, zavisi od velicine krosnje(vaze),rezanjem doterate po vasoj zelji...
 
Jutros izmerena temperatura u 7 h -24.3c,šta mislite dali će biti izmrzavanja pupoljaka?
 
Nisam merio temperaturu niti smem da merim, minus je ogroman. Ovde je inace posle Sjenice najhladnije u Srbiji. Sve sto je krenulo sigurno ce da izmrzne, za ostalo videcemo.
 
Nazad
Vrh