Šećerna repa 2022

Давно баталио... Некад били лепи новци на репи. У мом атару ретко ко је сеје, можда по неко јутро негде може да се угледа у пољу. Мислим да су је задржали у плодореду још Шорђа и Митровић... И Делта нараvno

Давно баталио... Некад били лепи новци на репи. У мом атару ретко ко је сеје, можда по неко јутро негде може да се угледа у пољу. Мислим да су је задржали у плодореду још Шорђа и Митровић... И Делта наравно
Šorđa neseje repu par godina unazad, Lazić je ima još u plodoredu.
 
Стварно не знам... У Новој Пазови су најупорнији (Зец, Ђурић, Аврам) одустали пре 4-5 година кад су морали ручно да одвајају трулу репу са призме. Ја још раније кад су анексом смањили уговорену цену. Сад ће ме тешко неко наговорити на репу
 
Pojavila se Uredba usvojena 3.11. o subvencionisanju proizvodnje šećerne repe za 2023.g

Iznos subvencije je 35.000Din/Ha prijavljene površine koja se mora poklapati sa onom u ugovoru i stanjem prijavljenim u trezoru, uz uslov da prinos nije manji od 50T/Ha plative repe i da sve repa bude isporučena proizvodjaču šećera.
Zahtev za subvenciju kako sam shvatio podnosi proizvodjč šećera - šećerana uz potrebnu dokumentaciju ako je uslov od 50T/Ha ispunjen, i nakon uplate od strane uprave za javna plaćanja u roku od tri dana ima obavezu da prebaci na namenski račun proizvodjača šećerne repe sa koji ima potpisan ugovor.
Dakle svu "papirologiju" treba da završi šećerana.

Prilično "nezgodan" uslov koji ako se ne daj bože ponovi sušna sezona neće biti nimalo lako ispuniti.
Tako da mnogo priče a malo iskrenosti kao i obično..

Link ka uredbi na sajtu vlade: https://www.srbija.gov.rs/extfile/s...oizvodjaci-secerne-repe-roda-2023-003_cyr.zip
"...a najviše do 500ha... " . Samo čitam i naglas razmišljam: koji je ovo izvor finansiranja jbt....
 
Sigurno ce se ovim potezom upecati neki. To su lepe pare koje ce morati od nekud da uzmu, posto je jasno da vlada nikad nista ne daje vec samo uzima sa jedne gomile i salje na neku drugu. Te pare mora neko da zaradi da bi od njega uzeli. Postavlja se pitanje od koga?
Verovatno ce uzeti iz neke Bg kase da bi pomogla paorima 😁
Jel ipak nasa vlada misli na nas. Do sad je sve bilo uvek odlicno 😎
 
Koliko reda hvata kombajn za secernu repu ?,ovi holmeri i slicni.I koji razmak medjuredno mora biti ?,samo 50cm ?.
 
Steta sto moze samo na 50cm.Jeb..ih ti kombajni,kostaju kao suvo zlato a ne moze menjati medjuredni razmak
 
Tek u određenim momentima vidiš ko koliko zna o paorstvu' a celu godinu slušamo neke pridike j ostalo.....
Bolje nekada cutati i slušati 'ipak ima glupih pitanja.
 
Ozbiljno ovakav odgovor ?,pa fakticki kao da si na sebe mislio.Glupa pitanja ne postoje,samo glupi odgovori.Procitaj malo neka istrazivanja strucnih ljudi oko repe i sadrzaja saharoze pa mozda i ti budes postavljao neka ''glupa pitanja''.
 
Ovi iz Savinog Sela seju na 45 al cute i onda jos dok smo bili studenti i gledamo slike njihova uvek ranije sklapa redove, dok nismo kasnije provalili u cemu je fora,a oni cute. 😀😀🍻
 
6.8 vagona plative repe po ha. Prezadovoljan sam. 15.12 digestija, nečistoća 11.5, trule repe 0.64.
Ostale kulture na našem gazdinstvu ove godine: pšenica 5.5 tona, kukuruz 5.5 tona, soja 0.5 tona, sve izraženo po ha. Repa ubedljivo najisplativija ove godine, kao i prethodne. Mogu da napišem slobodno da je najstabilniji usev od svih ratarskih useva
 
Svaka čast Čurčiću, ovi iz šećerane treba tvoj post da štampaju i kroz EPP da reklamiraju po Vojvodini. Još kad dodaju i subvenciju od iduće godine, trebaće još koja šećerana da se pravi.
 
@zcurcic Pozz.Kakvo je bilo djubrenje,N.P.K,Urea,i jel si radio mozda analizu zemljista pre djubrenja ?.
Ranije sam radio analizu zemljišta. Ali nisam zadnjih nekoliko godina. U principu su hraniva bila u opsegu optimalne obezbedjenosti. Istina humus je malo ispod 3%. Ta njiva nam generalno daje odlične prinose na svim kulturama. Idealno je ravna.
Što se tiče agrotehnike za ovu godinu. Djubrili smo 3x16 400 kg po ha, 100 kg uree po ha i 25 kg superstarta. Setva 6. april. Dve zaštite od širokolisnih korova, jednom protiv sirka, dve zaštite od cerkospore (bez neke skupe hemije) i dva tretmana insekticidima. 100 mm padavina do 20 avgusta, od tada pa do vadjenja oko 300 mm.
Pratio sam masu korena i digestiju od tog 20. avgusta na svake dve nedelje i manje više neka predvidjanja su se ostvarila. S obzirom na količinu hraniva očekivao sam malo veću digestiju, ali neverovatne vremenske prilike su bile presudjujući faktor što se tiče digestije.
Nadam se samo da ću uspeti da ponovim rezultate iz ove i 2021. godine i sledeće sezone.
Imam sreće pa radim na Institutu i tamo imam prilike da se borim sa velikim brojem problema. Nažalost zbog nekih ogleda koje tamo izvodimo, ne primenjujem iste agrotehničke mere kao i kod kuće. Nadam se da ću uskoro i tamo moći da uvedem neke izmene.
 
Nazad
Vrh