Šećerna repa 2022

A kakav je bio prinos useva na repištu od prošle godine?
 
Isti kao i na drugom predusevu. Jedva 300 kg soje po jutru. Imao sam 6 jutara na repištu i 3 jutra soje na sojištu, nije bilo razlike. Inače samo soja ide posle repe, prošle godine je bilo preko 1.5 tona soje po kj. 2020 smo imali 3 tone po kj soje na repištu. Što se mene tiče nisam osetio nikakvo smanjenje prinosa soje posle repe. Soju djubrimo samo sa superstartom, ništa drugo.
 
Samo 100kg ureje,jel ima neke veze sa secerom ili ?.Znam po pisanju ovde na forumu i licno kroz neke razgovore sa ljudima koji su radili repu,tu se ''krka'' visestruko vise azota kod repe.Ja iskustva sa njom nemam nikakvih pa imam svakakva pitanja :),a to sto sam citao u vezi nje je bezvredno bez prakse.
 
Radim puno ogleda na Institutu. Između ostalog imamo i večiti ogled gde godinama primenjujemo 19 različitih odnosa NPK hraniva. 50, 100 i 150 kg po ha pojedinačne aktivne materije. Najbolji rezultat nam uvek daju neke srednje varijante, nikada one maksimalne. Tako da oko 100 kg aktivne materije azota je po meni optimum. Konkretno na ovoj njivi 110 kg azota u jesen i proleće.
Na našem ogledu trećina azota ide i jesen, a ostatak pre setve. Ureu predsetveno uglavnom primenjujemo oko mesec dana pre setve.
Za novu proizvodnu godinu planirali smo 400 kg 8:15:15, ali smo nažalost malo manje nadjubrili, oko 350 kg ha. Tako da je plan za proleće 100 kg uree po kj.
U sušnim godinama efekat azota izostaje. Sreća pa je urea bila skupa, pa verujem da su mnogi smanjili njenu količinu, inače bi samo uzalud djubrili.
Svako je dobrodošao da vidi naše oglede. Ima šta da se pokaže. Nažalost nisam primetio neko veliko interesovanje.
Sreća pa ima ovaj forum, tako da znam da dosta ljudi prati ovu temu, neko me i posluša. Uglavnom mislim da moji saveti ne odmažu. Naravno nemoguće je dati univerzalnu preporuku, ali bitno je shvatiti suštinu.
 
A cena ?, vidim svi je kriju kao zmija noge xd.
Kad pisete na forumu plative,to je sa uracunatim djubrivo,seme,hemija ...?.
 
Ispadne dosta malo djubriva za takav prinos suncokreta,koliko je repa djubriva bila dobila ,jesen,prolece ?.
 
Naravno,pored prinosa repe,zavisi koliko je djubriva koristio u istoj,zato sam i pitao.Cekamo odgovor.
 
Filipova lokacija bi trebalo sve da vam kaze ove godine.Atar koji je imao 4-5t/kj psenice i 5-6t/kj kukuruza je definitivno imao bolji raspored i kolicinu padavina od vecine delova Vojvodine,zato je i suncokret tako prošao. Srećnim dobitnicima čestitamo,ostalima želimo više sreće u narednom kolu.
 
Izgleda ce i kod nas u ataru repa da se seje ponovo 🙃
Suska se o lakoj lovi/zaradi. Kaxu treba samo da nikne i sve ostalo je lako 🤔
 
Kad pisete na forumu plative,to je sa uracunatim djubrivo,seme,hemija ...?.
Imas neto repu to je ono sto imas u kamionu, onda ide cista repa to je kad se odbiju glave,zemlja i druga necistoca, na kraju dolazi plativa i tu zavisi od digestije.
Kao kukuruz kad imas npr 16 posto vlage i tad na 100kg imas npr 95 kilograma plativog.
 
Nazad
Vrh