Šećerna repa 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ureu rasturam u predsetvenoj pripremi, bar sam do sada tako radio.
prosle godine sam po sluzbenoj duznosti isao na sunokove prezentacije gde oni ne preporucuju vise od 30-40 kg azota po ha. tri puta sam cuo istu pricu u kovačici, baču i pećincima, posle toga sam pomislio da su mozda i u pravu.
medjutim opet smo djubrili sa oko 100 kg azota po ha i polovinom septembra sadrzaj sećera je dostigao 18,32 %. naravno da digestija zavisi od djubrenja, ali dosta zavisi i od vremenskih uslova.
takođe je isla prica i oko 250 kg K po ha. posle informacija o ceni KCl, opet moram da kazem da primenjivanje te kolicine kalijumovog djubriva nije ekonomski opravdano. tada sam imao primedbu na to, jer su oni spominjali neko malo povecanje digestije, koje sigurno ne bi dalo ekonomski efekat u smislu povecanja profitabilnosti u odnosu na tako veliku količinu primenjenog kalijumovog djubriva, s obzirom na visoku cenu mineralnih djubriva. znam da je njima cilj veci sadržaj šećera radi lakse prerade, ali mi moramo da znamo da oni placaju količinu repe puta kvalitet, tako da je za proizvodjaca bolje veci prinos korena za 10 t/ha, nego povecanje 1% sadržaja šećera, pogotovo znajući njihovu politiku merenja istog.
računica
10 t/ha x 2,7= 27.000 dinara plus ako imamo veci prinos
55 t/ha x 0.2= 11.000 dinara plus ako nam je sadržaj šećera plus 1%, ne znam tačno koliko povećavaju cenu, ovde sam stavio 20 para, ako je vise neka me neko ispravi.
sto se tice konstatacije da ce svi sejati repu, bogami hoce. ove godine sejemo repu na pola povrsina koje posedujemo. mislio sam da ce ova blatustina opet oladiti ljude, ali lepo vreme ove poslednje dve nedelje je omogucilo da se kampanja lagano privede kraju. finansijski efekat nikako ne trebamo zanemariti. steta sto u svetlu ove svetske krize nemamo srpsku fabriku šećera. kako se dinkić nije setio da pokrene neku od preostalih šećerana, nego samo gura onaj fiat.
 
case ih je napisao(la):
Nesto imam utisak da ce sledece godine sejati repu i taj koji nikada ranije je nije sejao! Treba biti oprezan i nezaletati se puno.
Nisam je nikad sejao niti ću je sejati.
 
Dobro i Robert veli,možda ako se preselim u Bačku ili se promeni klima pa da imamo više padavina .
 
case ih je napisao(la):
Nesto imam utisak da ce sledece godine sejati repu i taj koji nikada ranije je nije sejao! Treba biti oprezan i nezaletati se puno.

Veruj mi, pogrešan ti je utisak.

Posle ovogodišnje kampanje gde nam je repa izvađena, čekajući kamione, stajala i po deset dana, jako sam se ohladio od repe. I još na to kaže predstavnik pećinačke šećerane kako repi ne smeta da stoji na gomili. ::lose:: Ajde razumeme političare, oni su rođeni kao lažovi, ali ovaj je kao neko stručno lice...

A ovo što kaže Ćurčić, skidam kapu na stručnosti, ali sve pada u vodu kad nastane otimačina tokom kampanje. Ove godine su isključili iz igre Jugoinspekt, nego je šećerana krojila kapu kako je kome htela.

Kiraj i mirmag ::svaka cast::
 
case ih je napisao(la):
Postoji zabluda u narodu da repa trazi puno kise.
Trazi malo vise hrane, malo kise i dosta :cool:
Pa sa 550 lit godišnjeg proseka i to nepravilno rasporedjenih baš i nisam siguran ,da bi uspevala.To izadje ovako ,najedeš se šunke a nemaš vode .
 
branko je napisao(la):
case ih je napisao(la):
Nesto imam utisak da ce sledece godine sejati repu i taj koji nikada ranije je nije sejao! Treba biti oprezan i nezaletati se puno.

Veruj mi, pogrešan ti je utisak.

Posle ovogodišnje kampanje gde nam je repa izvađena, čekajući kamione, stajala i po deset dana, jako sam se ohladio od repe. I još na to kaže predstavnik pećinačke šećerane kako repi ne smeta da stoji na gomili. ::lose:: Ajde razumeme političare, oni su rođeni kao lažovi, ali ovaj je kao neko stručno lice...

A ovo što kaže Ćurčić, skidam kapu na stručnosti, ali sve pada u vodu kad nastane otimačina tokom kampanje. Ove godine su isključili iz igre Jugoinspekt, nego je šećerana krojila kapu kako je kome htela.

Kiraj i mirmag ::svaka cast::
problem sa sremom je taj sto pecinci imaju monopol. da radi secerana u mitrovici i da je neko drugi vlasnik ne bi se tako ponasali. zao mi je sto nasi politicari nemaju muda i ne daju preostale secerane proizvodjacima repe na upravljanje. da je bilo pameti prilikom privatizacije trebalo je 15% vlasnistva podeliti seljacima, tako isto i sa uljarama.
nadam se branko samo da si u pravu, da nece biti tolike pomame za repom. informacije sa terena koje sam dobio jesu te da su se ljudi zaduzili, pokupovali novu mehanizaciju, a samo repa i semenski kukuruz mogu da daju profit iznad proseka. tako je bar kod ovih velikih.
nacuo sam da ce i matijevic sejati neke ogromne povrsine pod repom. no videcemo to vrlo uskoro. repa je vrlo zahtevna biljna vrsta, pogotovo sam pocetak vegetacije. sve ono sto sada uradimo i neposredno pre setve je glavni nosioc visokog prinosa.
 
Repa daje profit,ali na prvom mestu plodored i kvalitetna zemlja, zatim agrotehnika, onda susa nema velikog znacaja.
 
repu sijem vec 15 godina i uvek sam rekorder,sijem je i dogodine ja sam moju strnjiku ugario posle zetve na 22-25 pa sam poravno pa posle mesec dana uzoro drugi put na 30 pa bacio 8:16:24 350kg po kj pa poravno pa onda uzorao na 35-38.Zadnje oranje sam urdio tamo oko 10 oktobra.U prolece dodam jos 250-300kg po kj izmedju dva spremanj.Bacao jedan deo pre paranja ali sam primetio da ja ovako bolja.
 
saleso je napisao(la):
repu sijem vec 15 godina i uvek sam rekorder,sijem je i dogodine ja sam moju strnjiku ugario posle zetve na 22-25 pa sam poravno pa posle mesec dana uzoro drugi put na 30 pa bacio 8:16:24 350kg po kj pa poravno pa onda uzorao na 35-38.Zadnje oranje sam urdio tamo oko 10 oktobra.U prolece dodam jos 250-300kg po kj izmedju dva spremanj.Bacao jedan deo pre paranja ali sam primetio da ja ovako bolja.
i?
 
bacanje vestaka na repu uvek je bilo isplativo,posebno sada ove godine kada daju ovaj dodatak jel daju dodatak i na zaduzenu repu uvek se isplatilo probao sam svakako naravno da nije sve u vestaku nego i u plodoredu i ne moza repa ici na svaku njivu
 
obilazimo teren ovih dana. osecam se kao komercijalista, ali moramo da se borimo za nase parce trzista. nadam se da cemo doci do nekih 10tak procenata trzista, ili 6.000 ha.
prilicno me nerviraju secerane. ranije nisam ni racunao na tu dobit koju oni ostvaruju preprodajom hemije i djubriva. da ne zaboravimo i repin rezanac.
 
evo kako ovih dana naši reparoši zarađuju na repi

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vjeoan20teU[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DL4wfW8CnIM[/youtube]
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh