Proizvodnja rasada u plastenicima

Zamolio bih Vas, za pomoć i savet, a vezano za proizvodnju rasada u plasteniku. Dimenzije istog su 22x5x2.2m. Želim ga namenski opremiti za tu namenu. Želim proizvoditi rasad paradajza, krastavca, paprike, lubenice i dinje. Želim maksimalno iskoristiti tih 110m2 prostora. Da li je izvodljivo montirati, da se laički izrazim "3 nivoa visine" (spratove)? Da u prizemnom delu (na zemlji) postavim tople leje, za proizvodnju rasada (koji nije pikiran, tj. nije u kontejnerima), a da na 1. i 2. "sprat" budu za kontejnere, 10x10cm, recimo ili u stiroporskim. Da li je i kako to izvodljivo? Koliko bi eventualno u navedeni prostor moglo stati sadnica?
 
Ja rasad radim na stolovima i ispod stolova držim gajbe pakete i neke druge stvari sluzi mi za ostavu. Nema ti nista od toga da radis na spratove rasadu . Samo zadnji sprat bice uspešan a ovo ispod gde nema sunca slaba vajda. Trebaš raditi dopunsko osvetljenje a to je skupo . Kad bi zalivao rasad voda bi kapala na rasad ispod ,slabije provetravanje i td.
 
Da, na svakom od tih spratova bih istovremeno imao rasad, ako bi to naravno bilo izvodljivo. Razmišljao sam o rasveti, šta i kako. Kao i o slivanju vode sa spratova na donje redove. Sve deluje malo konfuzno. S druge strane, opet bih želeo da u što većoj meri iskoristim taj prostor. Što se rasvete tiče, nisam se još informisao oko cena. Ne znam ni koja je potrebno tačno. Da li metalhalogena ili natrijumova (mislim da je ona za kasniju fazu, rast, cvetanje...) ili nešto sasvim drugo. Ako bih primer postavio par reflektora od po recimo 400 ili 600w na "plafon", opet bi sa spratovima bio problem, zbog senke koju bi oni pravili na deo ispod sebe. Jedino možda cevi manje jačine, na mesta iznad svakog nivoa. Sad, cena... To je već posebna tema.
 
Sve to može ali....računaj da eventualno možeš dole da držiš tek iznikli rasad pre pikiranja i da moraš da ga okrećeš na par dana. Dubina police može da bude maksimalno širina kontejnera, a možeš da staviš samo jednu policu na severni zid. Ako ih staviš više imaćeš i više senke i od tog nema ništa. Kako se sunce diže na proleće već u aprilu nećeš imati sunca na donjim policama pa će takav rasad rasti sporije i trebaće mu više vremena za kaljenje.
Veštačko svetlo se kod nas ne isplati, skupa investicija i trošak na malu cenu proizvoda.
Poslušaj Frenkija stolovi su najbolje rešenje, lako za rad i maksimalno iskorišćenje prostora za sve potrebne rke:). Ako napraviš centralni prolaz iz kojeg se odvajaju mali naspramni dobićeš još malo više površine za sadnju.
 
Pozdrav ljudi,
da li grejete rasad salate po ovakvim hladnim jutrima? U pitanju je Genesis , zimska salata...Trenutno je u toploj leji , koja je van plastenika, jer dotični jos uvek nema foliju...Od kako sam podigao konstrukciju, vetar nije prestajao da duva...Moguce da ce danas nesto oslabiti pa cemo staviti...I sta mislite o foliji koja vec dve nedelje stoji presavijana...
Hvala
 
Rasad salate Genesis je u kontejnerima na stolu-klijalištu u plasteniku, ne grejem rasad. Prekosutra krećem da rasađujem na stalno mesto.
 
Jel možeš sliku trenutnog stanja rasada da postaviš? Hvala

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Rasad salate Genesis je u kontejnerima na stolu-klijalištu u plasteniku, ne grejem rasad. Prekosutra krećem da rasađujem na stalno mesto.
Jel možeš sliku trenutnog stanja rasada da postaviš? I kad si je posejao I prihrane šta si koristio? Ja sam za sada posle 10 dana samo Previcur energy
Hvala

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
dd0b4f27a45cacd75309d92a350baeb3.jpg
 
Poslednja izmena:
E sada dok skontam postavljanje slika(moj rasad je napunio kontejner msm. fino se razbokorio , a koren je već ispunio rupu u kontejneru ) napisaću šta sam radio: u kontejnere, 160 rupa, koji mi ostanu od rasada paradajza, prethodno ih operem hlorom i ostavim na suncu da se osuše, zatim u njih stavim supstrat Potgrond-H, zalijem i zatim stavim semena i prekrijem supstratom i opet zalijem. Ovi kontejneri idu na sto u klijalište i redovno održavam vlagu supstrata i to u početku prskalicom-leđnom po gornjoj površini supstrata prskam da ne bih potapanjem kontejnera u vodu pomerio seme (ne znam da li ovo ima smisla ali tako radim od prve godine pa mi sada postalo aksiom). Malo kasnije krećem da prskam baštenskim crevom i to dobro natapam. Ove godine me zabrinulo da ne niče kako treba salata a ja navikao na malo drugačije temperature prethodnih godina. Kada sam zalio, ono dobro natopio, krenulo da klija kako treba(inače imam običaj i kod paradajza da malo čačkam supstrat i pratim da li klija i sl). Obzirom na to da do sada nisam koristio Previkur u zaštiti rasada salate nisam to ni ove godine radio. Nisam rasad u kontejneru ni prihranjivao. Uradiću to tek za koji dan na rasađenoj salati- zalijem je preko lista rastvorenim veštakom pa onda pustim prskalice da zaliju opet ali čistom vodom -bez veštaka - rasađenu salatu. Kada je reč o štetočinama problem mi pravi podgrizajuća sovica- kada ujutro odeš da obiđeš salatu i primetiš da su neke klonule odnosno precvikane , a ti raščeprkaj malo zemlju i naći ćeš gusenicu. Mislim da Lambada rešava taj problem, nemoj me držati za reč.
Rasađujem na foliji razmak je 20x25cm.
ps. danas sam rasadio salatu u manjem plasteniku.
ps. oko vremena setve: čini mi se da sam kod prof. Đinovića, u njegovoj knjizi, pročitao da se okvirno salata seje početkom septembra a rasađuje početkom oktobra. E sada treba pratiti vremenske prilike a ne držati se opštih smernica.
 
Planiram na proleće (za moje potrebe) da napravim rasad paprike i paradajza. Oboje bih posejao u saksije ,u supstrat, u plasteniku, bez grejanja..dakle samo Sunčeva toplota. To bih uradio od marta, pa kad stigne da stigne, nije mi bitno jer sve proizvodim sa sebe.
Paradajz i papriku sam već sadio i rasađivao,uvek ih ostavim ih da baš dobro odrastu, pa ih onda pikiram napolje na otvoreno. Pre iznošenja ih uvek tretiram protiv plamenjače.

Koje dimenzije saksija preporučujete za papriku a koje za paradajz?
Takođe, koji supstrat je najbolje koristiti (jer u prodavnicama imaju i preporučuju to što imaju trenutno na stanju).
I ako može kontakt telefon od prodavnice ili proizvođača saksija? (ako je zabranjeno reklamiranje na forumu, može i na PM).
Hvala.
 
Ja koristim Potgrond-H. Kupovao sam saksije u Užicu (prošle godine nisu imali) a sada naručujem iz firme ''Kesa''.
Nije mi jasno kako ćeš, ukoliko zahladi, zaštititi rasad?

ps za koji dan salata Genesis dospeva, malo sam probao list danas ima lep ukus. Jedino mi podgrizajuće sovice i dalje prave problem jer nisam tretirao salatu insekticidima.
 
Pošto se ne bavim proizvodnjom za prodaju, vec za lične potrebe, sa rasadom krećem kada krene toplije vreme.Preko dana se akumulira dovoljno toplote ispod najlona (nije to veliki plastenik), preko noci nikada ne bude ni blizu nule, uvek bude u plusu, oko 10+C, što znači da unutra ima oko 20C. Do sada nisam imao probleme,uvek sam pravio Ok rasad za moje potrebe. Do sada sam koristio sitnu zemlju, pomešanu sa zgorelim stajnjakom, a sada bih da probam supstrat i saksije. Lakše mi tako nego svake sezone da prekopavam površinu i čistim od korova, pa opet sve iz početka, jer ne koristim hemiju za suzbijanje korova). Sve to bude oko 3-4000 sadnica (paradajz,5-6 sorti paprike,krastavac,plavi paradajz i sl.) .
 
ps za koji dan salata Genesis dospeva, malo sam probao list danas ima lep ukus. Jedino mi podgrizajuće sovice i dalje prave problem jer nisam tretirao salatu insekticidima.
Evo moj Genesis od pre desetak dana... Da li I mene muče te sovice? Prvi put radim ovo pa nisam upoznat... 4,5 salata su mi stradale za desetak dana... Ja sam mislio da su puževi, jer u istom plasteniku imam i spanać, a tamo sam ih video...
Dakle, ova je slika salate koju sam pokupio sa zemlje... Pojedeno je "stablo" salate i početak listova...
8558017839caaa397b3acc2cffa4fef0.jpg


Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Razgrni zemlju oko korena, zahvati šakom, i treba da nađeš gusenicu sivo-braonkaste boje. Ako nije tu već se ''preselila''. Svakako ako nisu puževi kako sam navodiš, ja ih nemam pa ne znam kako prave štetu.
 
Evo moj Genesis od pre desetak dana... Da li I mene muče te sovice? Prvi put radim ovo pa nisam upoznat... 4,5 salata su mi stradale za desetak dana... Ja sam mislio da su puževi, jer u istom plasteniku imam i spanać, a tamo sam ih video...
Dakle, ova je slika salate koju sam pokupio sa zemlje... Pojedeno je "stablo" salate i početak listova...
8558017839caaa397b3acc2cffa4fef0.jpg


Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
Sovica sigurno nije,ona izbusi korijen te biljku dovede do susenja,to ti sigurno rade nocu puzevi,meni se desilo da stojim metar od salate i pojavi se mis otkine list koji je veci od njega bar tri puta..a puzevi golaci su mi jedne godine obrstili vecu salatu pa je izgledala kao da sam pucao rafalom po njoj,puzomor oko salate pomaze

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Meni sovica nikad nije ovako radila,kada se poveca slika jasno se vidi da su svi listici salate grickani iznad zemlje,jedino ovaj najgornji list ima pocetni izgled poput onoga kod koje biljke sam nalazio sovicu u zemlji,ona salata koju sovica u zemlji izbusi se nakon par dana sva pocinje da susi,gubi zelenu boju,na lagan dodir sa strane otpada sa zemlje

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ovo jesovica pozemljuša garant,ponekad zna i liste salate povući u zemlju
Danas sam pogledao stariju salatu koja je svenula i koren joj je izbušen odozgo kao ''šupalj zub'' . Kada je manji rasad kao na slikama sovica poždere i listiće i kreće od zemlje prema gore pa kad je stisnem sve zeleno izbaci.
Ne kažem da Zixo greši ili da sam ja u pravu, taman posla. Već sam napisao da nemam golaće u plasteniku (Shonepa ih ima ako sam ga dobro razumeo) i da ne znam kako uništavaju salatu, ali gde god sam pronašao svenuo ili rasad bez listića bilo je i podgrizajuće sovice. Ma ujutro dobro počeprkaj zemlju pa vidi šta ima.
Nadam se da se niko nije uvredio mojim konstatacijama.
 
Nazad
Vrh