Višnja

Sve vise ljudi ovde i na fejsu iznosi poredjenje sa Crnom Gorom. Kazu npr kako je cena tresnje na malo tamo 10 eur za kilogram.

O cemu se radi?

To je turisticka cena. U mestu u kom placate 2 eur da udjete u more, 50 eur centi da pisate, da bi sedeli na plazi mora barem suncobran plus lezaljka tj oko 5 eur, apartman bez vode 50 eur a za uzvrat dobijete pustenu kanalizaciju i bacen shut od gradnje u more, logicno je da pakovanje tresanja od tipicno 250 grama kosta barem 2-2.5 eur.

Kada 250 grama pomnozite sa 4 da bi dobili cenu kilograma, tako dodjete do 2.5 x 4 = 10 eur po kilogramu.

Ne moze tako da se racuna.
 
Juce gotovo..brali smo visnju a obrali smo bostan..za dobrih 40 posto slabije nego lane..i jako se sporo bralo,mozda je i do orezivanja,jel ima lastara ko u sumi ponegde..
Sa cim je sad preporuka da je oprskam posle branja i koliko imam fore vremenski? Radim kombajn a sad ce i zetva,ne znam gde cu pre..lane se razbolela pa sam koristio dodin..

- - - - - - - - - -

Inace smo uhvatili zadnji voz,zrela je zapravo..ai pitanje je sata kad ce se i crv pojaviti..ima insekata nenormalno,medju njima i one muve za zutom straftom,to bi trebalo da tresnjina muva,a nju ne volimo..
 
Sve vise ljudi ovde i na fejsu iznosi poredjenje sa Crnom Gorom. Kazu npr kako je cena tresnje na malo tamo 10 eur za kilogram.

O cemu se radi?

To je turisticka cena. U mestu u kom placate 2 eur da udjete u more, 50 eur centi da pisate, da bi sedeli na plazi mora barem suncobran plus lezaljka tj oko 5 eur, apartman bez vode 50 eur a za uzvrat dobijete pustenu kanalizaciju i bacen shut od gradnje u more, logicno je da pakovanje tresanja od tipicno 250 grama kosta barem 2-2.5 eur.

Kada 250 grama pomnozite sa 4 da bi dobili cenu kilograma, tako dodjete do 2.5 x 4 = 10 eur po kilogramu.

Ne moze tako da se racuna.

Vidi, pocetkom maja mjeseca na pijaci u Podgorici (Gintas) prilikom jednog nailaska sam nasao tresnju samo na jednoj tezgi; bila je sva sitna (kao grasak) i po 3 eura/kg.

Tokom maja i krajem mjeseca su sve tezge imale tresnju, uglavnom po 3 eura/kg.

U junu sam je na pijaci gledao po 2 eura/kg.

U prodavnicama je tresnja u rangu 2.50 e/kg do 3.50 e/kg.

Na CG primorju mi ne pada na pamet da kupujem tresnju haha :) Nisam toliko bogat.

(mada je ovo pisanje o tresnji u temi o visnji offtopic)
 
Kod nas u kraju (Krusevac i okolina) kao i u Zupi od jutros je 60 dinara II klasa a za I klasu se na zna cena jos.

Ja sam pomerio berbu za posle vikenda pa cemo da vidimo...
 
Oooo pa gde si ti sasa druze stari!? Daj neku sliku onih visnjara tvojih mladih lepih bas me interesuje kako sad izgledaju. Oni su sad 5-6 godina jel tako?
 
Evo od mene par slika...druga, treca i cetvrat godina... Bice nesto i za branje
5ldkz8.jpg

op0b5j.jpg

zugo4h.jpg

a42bmr.jpg
 
Ako moze savet! Pre dve nedelje je kod mene padao jak grad oko sat vremena tako kazu, ja nisam bio tu kada se to desilo. Steta na usevima je katastrofalna! Tek sam juce stigao iz Beograda i kada sam otisao do visanja bio sam zatecen nastalom situacijom! Sta raditi sa ovim stablima i da li ce se oporaviti od ostecenja ili sve ovo mora da se sece na jesen????

 
Ako moze savet! Pre dve nedelje je kod mene padao jak grad oko sat vremena tako kazu, ja nisam bio tu kada se to desilo. Steta na usevima je katastrofalna! Tek sam juce stigao iz Beograda i kada sam otisao do visanja bio sam zatecen nastalom situacijom! Sta raditi sa ovim stablima i da li ce se oporaviti od ostecenja ili sve ovo mora da se sece na jesen????

Znam za situaciju gde je grad napravio slicnu stetu. visnjar se oporavio, pogotovo sto je mlado stablo. Ne znam kako ce to stablo da se ponasa za 15 godina. To je pitanje.
Ja sam inace kada sam pocinjao da sadim, sve sadnice ostecene od podrivaca, freze, motike, zeceva itd zamenio novim sadnicama.
Mozes i da ostavis ovako, oporavice se svakako a mozes i da ih skratis do zemnje i da crkas da izbiju mladari.
u svakom slucaju bez sikiracije...
 
Obezobrazilo se to, moj Miloše, neće niko ništa da kaže, nego moram ja, stariji čovek, da se logujem :)

Na žalost, nikada ozlede od grada ne mogu apsolutno da se zacele, uvek, u kojoj god fazi da ih grad ošteti, pa i u najranijoj, ostaju vidljivi ožiljci.
Da li će biti druga klasa ili ne zavisi od toga koliko će višnja biti tražena, ako bude jagme za njom, proćiće sve po istoj ceni, ako ne, skidaće cebnu zbog toga.

A šta je opalo ne zna se jer nema slike, a ne zna se (makar ja ne znam) ni kad je padao grad.

I kad sam već tu, u narednih par dana se u Poljskoj održava značajan sastanak velikih prerađivača višnje, srpski Nektar je na tom sastanku.
Videćemo kakvu kapu će nam skrojiti.

ovih dana

Picture_020.jpg

Koliko je prijatelju ovo visoko? Kako obereš?

- - - - - - - - - -

Čime prskate višnju posle berbe? Da li prihranjujete folijarno posle berbe?
 
Koliko je prijatelju ovo visoko? Kako obereš?
Tresem, veliki deo tresem, berem samo nešto malo, u početku.
Danas baš pokušao da tresem ali nije još dovoljno zrela za tresač, teže opada, a i ima dosta peteljki.
Visoko je oko četiri metra, nešto preko.

A posle brebe dodini sasvim dobro rade psoao, agrodin npr.
 
Tresem, veliki deo tresem, berem samo nešto malo, u početku.
Danas baš pokušao da tresem ali nije još dovoljno zrela za tresač, teže opada, a i ima dosta peteljki.
Visoko je oko četiri metra, nešto preko.

A posle brebe dodini sasvim dobro rade psoao, agrodin npr.
Koji je razmak sadnje? Jel moze neka slika tresaca?
 
4x2,5 metara.
A sliku tresača, ako nađem u kompu, postaviću, ako je nemam slikaću.
U svakom slučaju, jednostavna, hommemade varijanta, s tim što je neophodno višnju nekako očistiti od nečistoća (list, ostaci čašice...) posle tešenja, a i to se postiže dosta jednostavnom spravicom.
Za tu skalameriju sam siguran da nemam slike, ali slikaću i to.
 
Nazad
Vrh