Pčelarstvo za početnike

Da tako je, leglo bi trebalo da bude različite starosti, što bi obezbedilo neki kontinuitet u daljem razvoju društva.
 
Rojevi se najcesce prodaju na pet ramova. Tri rama treba da budu sa leglom razlicite starosti a dva sa hranom (jedan sa medom a drugi sa medom i pergom-polenom). Najbolje je kod kupovine rojeva povesti nekog iskusnog pcelara koji ce vam pomoci oko kupovine i izbora. Obavezno naci nekog iskusnijeg pcelara koji bi vam u prvim godinama pcelarenja bio mentor.

---------- Poruka napisana u 21:01 ---------- Prethodna poruka je at 20:59 ----------

Naravno sto rojeve kupite ranije to je bolje da biste ih spremili do zime. I naravno da u roju bude mlada matica. Ove godine je to matica oznacena zutom bojom. Znaci odmah po procvetavanju bagrema a najkasnije do 15 juna.
 
Šta mislite koliko je pametno jedno područje od 1ha pošumiti bagremom i držati pčele? Može li se živeti od prinosa sa samo tog bagremara? Ja sam laik na tom polju, a jedino što imam je volja i želja da radim nešto tako lepo kao što je pčelarenje, negde dalje od naselja.
 
Nije baš dobra ideja, osim možda ako se ima u planu držati do 5 košnica. Mada ovo zavisi i u okolini kakvi su uslovi, kakve se bilje sade i ima li nekih šuma.
 
Šta mislite koliko je pametno jedno područje od 1ha pošumiti bagremom i držati pčele? Može li se živeti od prinosa sa samo tog bagremara? Ja sam laik na tom polju, a jedino što imam je volja i želja da radim nešto tako lepo kao što je pčelarenje, negde dalje od naselja.
Za te novce bolje zakupi neku lokaciju na kojoj je već dobra paša ako već želiš da pčelariš
 
Potrebna mi je mala pomoc.
Ranije smo imali par kosnica, ali sada kada su mi preko potrebne mi ih nemamo.

Moje pitanje glasi,
Na koji nacin da privucem pcele u plastenik, jer su mi potrebne zbog oplodnje cveta?
Dali postoji neka metoda, neki preparat na trzistu, na koji ce one reagovati i uletati u plastenike.
Samo da napomenem da je temperatura u plastenicima u sasvim pristojnim granicama.

Unapred zahvalan,
 
http://poljoinfo.com/member.php?11722-Janosh @ Janosh

Najlakše je direktan dogovor sa nekim pčelarom, košnica može biti i relativno udaljena od plastenika recimo do 100 metara, a pčele bi trebale da iskoriste izvor nektara koji je tako blizu. Dve košnice na tu udaljenost su sasvim dovoljne, a pčelaru neka nadohnada ( recimo malo toga iz plastenika ) i dobro. Sve zavisi u kom periodu bi trebale biti pčele prisutne u plasteniku, ako je bespašni period moglo bi i bez nadohnade.
 
Ja sam dobio 4 kosnice za oprasivanje tresanja od clana sa foruma,javljam rezultate kad prodje cvetanje.
 
@ Novii

Pcele su trebale vec da rade uveliko. Za sada ostaje po starom.
Nadamo se najboljem.
 
U Apatinu prazna košnica bez ramova, LR sa tri nastavka i dubokom podnjačom košta 3 600 rsd, pa ti vidi. Košnice sa pčelama su išle po ceni 100 - 120 eura.

Mada sve to zavisi od snage društava.
 
Moj deda ima 12 kosnica,drzi vec 10-tak,15 godina pcele i 'probi' nam mozak (svima u porodici ) da bi bilo super da se uzme jedno 100-200 kosnica i da se pokrene neka vrsta biznisa,a ne moze sam,stizu ga polako godine...Ima DB kosnice (smatra da su bolje),i kupio je pre par godina u Pazovi (Indjiji ili tako nesto) 10 DB kosnica sa prevozom skoro do kuce po snegu 30 000din,kosnice sa letvicama za ramove(koje je sam sklapao i stavljao zicu,zanima se covek,u penziji) i polunastavkom (ili vise polunastavaka,nisam siguran kako to ide)..Kao mali sam mu 'pomagao' (vise smetao nego pomagao kad gledam iz ove perspektive :haha:) kad je pregledao kosnice,i interesovalo me je dosta,medjutim onda sam krenuo u srednju skolu,poceo da radim,tako da sve redje i redje obilazim dedine kosnice..Ali u poslednje vreme sve vise razmisljam da i sam pocnem sa pcelarstvom,nesto me strefilo od nove godine,planiram i fakultet,poceo sa kunicima :),pa mislim da bi uz moje studiranje islo i par kosnica,u pocetku,a kasnije da povecavam..Imam mentora pored sebe za koga sam siguran da bi mi posvetio znanje i paznju kao niko drugi,on ima znanje i iskustvo,ja mladost,volju za ucenjem tako da bismo bili savrsen spoj :) E sad su malo finansije problem,planiram da uzmem 10tak kosnica,pa par da napunim drustvima,ali se plasim da ne bude kasno tamo sredinom juna...moracu ipak da se konsultujem sa dedom,jer sam planirao da zakucam sa kosnicama kod njega i da ga iznenadim :)
 
Ma pocecu sigurno,ravnomerno cu uciti i primenjivati to u praksi,ima dosta da se uci,ali imam vremena i strpljenja sto je najvaznije :)
 
Evo i kosnice mog zeta pcele su juce izasle vani od velike vrucine a bas lepo i rade sad da kucnem u drvo.Pre dva dana jedna se pustila i uspesno je prikupljena i premestena u trmku za neko vreme dok se ne nabavi jos kosnca
pcele1.jpg
pcele.jpg
 
Kad dolaze pcele posto su pod teretom padaju i pod kosnicu ovo je kao pista za ateriranje sletanje.
 
Nazad
Vrh