Chat u voćarstvu

@ Vuxsd
Druze, vidim da si iz SD pa te mozda licno pogadja to oko zeljezare. Nisam mislio nista lose, samo dajem primer kako se pare rasipaju. A kamo srece da je u pitanju samo zeljezara. Samo za zadnje 3 godine je dato iz budzeta preko 400 mil. evra. Podeli to sa brojem radnika pa vidi koja je to cifra. Koliko su od toga dobili radnici? A koliko je otislo u ko zna cije dzepove? Pitaj nekog od radnika da li bi uzeo 80 hiljada evra, posadio neki vocnjak ili vinograd uz garanciju da ima siguran otkup, da ima tim strucnjaka iza sebe koji ce mu voditi proizvodnju i biti na raspolaganju... Eto ti reseno 5000 porodica. I jos ko zna kolilo ljudi ce naci posao u tim vocnjacima. Pa tim vocnjacima treba i djubrivo i hemija i masine i alat i gajbe i gorivo... pa trebaju i sadnice i stubovi i zica i mreze i sistemi za navodnjavanje i jos mnogo toga. Eto ti dobavljaca. Samo da postoji ozbiljna strategija kuda ova zemlja treba da ide.
Isti je slucaj i sa Zastavom (Fijatom). Cuvaju se radna mesta i socijalni mir. A vidi koliko je ljudi ostalo da radi u Zastavi (Fijatu). A domace dobavljace mozes na prste nabrojati. Sve se uvozi i samo se sklapa. Da nije tako Fijat bi mogao odavno na rusko trziste bez carine. A koliko je imanja oko Kragujevca napusteno i zaparlozeno, a u selima ostali starci.
Nemam ja nista protiv da drzava pomaze i na neki nacin subvencionise ono za sta misli da ce doneti napredak celoj zemlji. Samo da se vise odluce sta je to pa da prionu svim snagama da se to izgura. A ako je njima poljoprivreda strateska grana, a ovako se ponasaju prema poljoprivredi, onda nam se svima lose pise.
A nema to veze sa tim da li je cena jagode trenutno ova ili ona. Nego ako drzava misli da joj ne trebaju tolike povrsine pod jagodom (ili drugim vocem), ukine subvencije (koje su inace skresali do maksimuma) i kaze ljudima da vise ne sade i gotovo. Umesto toga se pojave pametnjakovici koji uvoze jagodu iz Spanije i Italije (cije vlade finansijski potpomazu izvoz), prepakuju je i izvoze za Rusiju dok nasa jagoda stoji. Isto je sa jabukom iz Poljske, isto je bilo sa secerom i uvek se ponavlja ista prica.
Malo ga oduzih, ali mislim da razumete poentu

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ma ljudi ovo je odlično...A koliko košta jedna jagoda?
Ajde da formiramo cene i za jabuke, kruške, dunje...

JAD I BEDA
 
Nebojša, sve je u redu.
Onima koji su sve to zakuvali to i odgovara. Bacili su nam kosku pa se mi glođemo a oni seire i čačkaju zube posle gozbe.
 
Ma ne glodjemo se mi, nego smo svi razocarani i vidimo sta se radi a ne mozemo nista. I onda mi dodje da sednem u neki VAZDUPLOHOV i da se TELEPROMPTUJEM kod DJORDJA MORTADELE i da tamo berem tudje jagode za dnevnicu, vise cu zaraditi

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nedavno mi kolega sa posla rece posto mu stric ima tresanja more, isao je u Moskvu promuvao se nasao kupca i ode sleper tresnje za Moskvu bez ikakvog posrednika, saznacu i po kojoj ceni samo kad budem radio sa njim.
 
Da li mesate dimetoat i kaptan i kako se to pokazalo u praksi ? Na kaptanu pise da moze da ispolji fitotosicnost na visokim temperaturama ,ta kombinacija , a na dimetoatu da se ne mesa sa kaptanom.. Sad sutra moram da prscem ,a nemam vremena da razdvajam , da li da mesam ili ne ?
 
Da li mesate dimetoat i kaptan i kako se to pokazalo u praksi ? Na kaptanu pise da moze da ispolji fitotosicnost na visokim temperaturama ,ta kombinacija , a na dimetoatu da se ne mesa sa kaptanom.. Sad sutra moram da prscem ,a nemam vremena da razdvajam , da li da mesam ili ne ?

Da ti ne postavi ovo pitanje ja bih ga postavio. Naime zbunilo me sto Agromarket u svom programu zastite tresnje i visnje preporucuje da se to mesa a kao sto ti rece na kaptanu pise drugacije. Sutra trebam da prskam kajsije a nemam drugi insekticid pa hamletovska dilema prskati ili ne prskati.
 
Ne mesajte. Imate Konzul koji moze sa kaptanom. Ako bas hocete dimetoat, onda dan razmaka izmedju prskanja. Prvo fungicid pa sutra insekticid.
 
Tako sam i uradio, juce kaptan + beliis , sad cu morati da sacekam da prodju ovi neradni dani pa insekticid.. Inace juce sam pri ruci imao sve insekticide koje nisam mogao da mesam , dimetogal , fobos, kozma..
 
Zar nije to šta ide prvo prema onome da li je sistemik ili kontaktni? Zar nije kaptan kontaktni pa ga time sperete insekticidom kad prskate?
 
Ima logike ?! Ali nisam razmisljao na taj naci do sad , sistematik pre isekticida ,kontaktni posle ? Da li si na to mislio i da li imas jos nekih podataka vezanih za ovo ?
 
Ma generalno ako se koristi sistemik i kontaktni, uvek prvo sistemik pa onda kontaktni preparat, nevezano dal je insekticid ili fungicid sistemik tj šta ćeš pre čega deleći na insekticid / fungicid, već deleći na sistemik / kontaktni.
 
Та нутела је прецијењена. Еурокрем је по укусу можда и бољи од нутеле, а два пута му је нижа цијена.
А Фереро има цијене слаткиша скупље од дроге. Рошеро му је скуп невиђено, а ништа није бољи од добре чоколаде.
 
Та нутела је прецијењена. Еурокрем је по укусу можда и бољи од нутеле, а два пута му је нижа цијена.
А Фереро има цијене слаткиша скупље од дроге. Рошеро му је скуп невиђено, а ништа није бољи од добре чоколаде.


Ma znam gmo kao gmo. Kad jednom probaš ne možeš da prestaneš. Ovde sam hteo da potenciram sledeće:

Berba lešnika u Turskoj je zakazala ove godine zbog mraza koji je oštetio biljke, zbog toga se očekuje da će cena lešnika skočiti i preko 66 odsto, a to bi moglo da dovede i do poskupljenja Nutele jer je i lešnik sastojak krema.

 
dzemmm.jpg
 
Da li zardjala zica moze da smeta nesto mladim stablima ? Pravim savijace od zice ,al sam potrosio brdo pocinkovane nove ,sad imam nesto stare iz vinograda ,zardjale ,pa se pitam da li ta rdja moze da skodi..
 
Ako se voce, koje se razmnozava izdancima lastarima, iz korena, recimo malina, malcira sa senom ili slamom da li ce to smetati novim lastarima da izadju? Razmisljao sam da oko malina koje imam nakon kopanja stavim seno ili slamu da sprecim malo travu da raste pa me zanima da li ce to sprecavati i izdanke maline koji treba da izrastu?
 
Nazad
Vrh