Unutrašnjost štala

Imas i plasticne one rebraste od kanalizacije fi315 su u cg oko 12e duzni metar kod vas verovatno jeftinije.
 
Evo već sam nekoliko dana u akciji,konačno sam počeo djelomično rušenje postojeće zgrade.
Namjeravam da od postojećeg objekta dimenzija 10x4m u kojem je bila smještena garaža,mala štala i svinjac napravim objekat za krave dimenzija 5,40x13,40m (13x5m korisnog prostora).
Evo nekoliko slika trenutne situacije:
.jpg
.jpg
.jpg

Sad sam mislio na postojeće zidove dozidati još 2-3 reda blokova i naravno ozidati novoizgrađeni dio.Treba napraviti i dva otvora za izbacivanje stajnjaka(stajnjak će biti kraj same štale) te dvoja vrata(ova koja se vide na slikama će ovako ostati,a dodaću jedna za unos hrane do njih i jedna na drugom kraju štale za istjerivanje goveda u ispust).Jedna duža strana će ostati otvorena(tj. ozidaću metar zida a ostatak ću po potrebi zatvarati ceradama).
Na 13 metara dužine sam mislio rasporediti 11 ležišta.Po širini je raspored ovakav:1,10m hodnik iza krava,0,40m kanal dubine 15cm,1,70m ležište,0,1m zidić jasala,1,7m jasle i hodnik 10cm izdignutije u odnosu na ležište.
Otprilike to je to.
Sve sugestije i preporuke su dobro došle.
 
Ja sam uradio 1.6 m i ok je ako se koristi grabnerov vez,kod mene su klasicno vezani oko vrata i lepo oni tu leze,malo kenjaju preko kanala ali nije ni to problem,jedino sto kad cistim iza njih hoce da me opale repom,i da mi presedne posao.Doduse,nema puno posla oko izgrtanja stajnjaka izmejdju bikova jer sve obave u kanal i zaista su cistiji.
 
Unutrasnja cev od kanalizacije fi75 a spoljna je sestobarna okiten fi250,sve su spojene i zato sto velika kolicina vode stalno radi gore dole nesmrzava,iako smrzne obicno je to u posudi sto se sa dve litre vrele vode odmrzne............

29l0ikw.jpg
Znam da sam dosadan,ali možete li mi reći da li ste koristili kakva dodatna sredstva kada ste spajali ove kanalizacijske cijevi(silikon,specijalne tečnosti,ljepila)?
Bojim se da će mi se voda probijati na spojevima.
 
nema tu pritiska,ne bi smelo da curi kad se dobro nabije uz pravilno postavljanje gumice koju dobijes u cevi,mada ne steti da se stavi i silikon,ali na potpuno suvu povrsinu i da onda ne pustas vodu bar 24h.
 
poz Imaliko iz Bosne da zna gdje se imaju kupiti gumice za vezivanje repova kkravama zbog prljanja?ima u Svici uzeti ali mi je puno cekati da dodju 5 franaka jedna.
 
Slike boksova za žensku telad koja ostaje za rasplod

boksovi za telad koja se hrani samo zamjenicom





boksovi za telad koja je još uvijek na zamjenici ali se privikava na čvrstu hranu







Mala telad koja je na mlijeku/kolostrumu je uz staju koja služi za teljenje krava.

- - - - - - - - - -

Zaboravio sam napisati da je ovaj boks na zadnje tri slike napravljen prema savjetima stručnjaka (i malo kopiranja originalnih rješenja viđenih u njemačkoj) kako bi se smanjilo međusobno sisanje koje je vrlo često kod grupnog držanja. Naime telad nakon sisanja ostaje zatvorena u boksovima još oko pola sata da ih popusti nagon za sisanjem, a isto tako znalo se događati da starija telad koja je već priviknuta na čvrstu hranu odguriva manju od valova. Da li će to smanjiti sisanje vidjećemo nakon dva, tri mjeseca.
 
Da li mi netko može napisati koja firma je zastupnik za turske muzilice i ostalu opremu za staje, negdje je u okolici NS-a , oni imaju u ponudi i rotirajuče četke za krave i cijena je oko 600 eura.
 
Nazad
Vrh