Djubrenje u malinjaku

Jedina razlika je sto nama ovaj sto prodaje ovde kaze da sva njihova (Timac) djubriva obavezno zakopavamo.
Evo sta pise na njihovom sajtu:

Vreme i količina primene: kao startno đubrivo ili u prihrani jednom ili više puta u toku vegetacije. Preporučuje se unošenje đubriva u zemljište.

Ako smo ga bacili sada pre pocetka vegetacije, on ce pomoci samo malini u pocetnom rastu bocnih grancica, a onda za nove lastare bi morali da bacimo novu kolicinu. To je ono sto me buni, a sada posle tvoje poruke sam i ubedjen da sam u pravu. Sutra mi dolazi agronom u maline, bas cu da ga pitam da mi pojasni sve oko Sulfama

Prosle god sam koristio Physiomax, Eurofertil i Sulfamo negde oko sredine aprila, a nalazio sam sitne cestice djubriva ove jeseni kada sam vadio sadnice. Rana je jesen bila, pre pocetka padavina, manja neka kolicina za kucnu upotrebu. E sad koje je to od ova tri djubriva pitanje je.. Pretpostavljam da Sulfamo nije sigurno


 
Ja sam Sulfamo bacao tri puta i svaki put sam plitko prolazio frezom, tako što sam na maloj Muti sve motičice prepakovao na jednu stranu. Pored toga neprekidno je radio i KPK sistem. I ja sam išao sa istom kombinacijom đubriva, plus Italpolina, a to što je ostalo nerastopljeno je Phisyomax.
 
Šta god da je ostalo od aprila do jeseni to je problem. Odnosno neko od tih djubriva nije služilo onome čemu je trebalo da posluži.
 
Postoje đubriva, kao na primer Entec, koja se sporo rastapaju, ali zato posle svake kiše ispuštaju po malo aktivne materije u okolinu. Najverovatnije tako radi i Physiomax.
 
Videcu na ovogodisnjoj analizi zemljista da li je Physiomax uradio ono zbog cega se baca... Verovatno to i jeste on jer je nemoguce da ova dva djubriva preguraju toliki period da se ne otope pa cak i u susnim godinama.
 
Šta god da je ostalo od aprila do jeseni to je problem. Odnosno neko od tih djubriva nije služilo onome čemu je trebalo da posluži.
Ovaj iz TIMAKA sto je drzao predavanje kod nas kaze da je to upravo i fora kod ovih djubriva. Prosto receno krnji se deo po deo granule a ne kao kod ostalih djubriva, sve odjednom.

- - - - - - - - - -

Preporuka se odnosi na 50-60 kg/ha čistog azota, što na primeru Sulfama znači da u 100 kg ima 30 kg čistog azota. Preporuka za Sulfamo je 200 - 400 kg/ha, odnosno 2-4 kg po aru, odnosno 40 - 80 gr po dužnom metru. Ovu dozu treba baciti u tri navrata.

Jeste li vi sigurni. Za mene je 100 kg KANa/ 100kg, a ne 27kg azota pa puta 4 da bi se dobilo 100kg i da se zove prihrana KANOM!
 
Da pa ima razlike, zato u preporukama i kazu naprimer 100 kg cistog...tog i tog elementa. Barem su meni tako uvek napisali. Vidim da negde daju odmah i preporuku naprimer 200 kg 8:16:24. Ovo drugo je prakticnije.
 
Npk se trudim da ufreziram a KAN bacam sakom npr.jedna saka na 1.5 metar duzni tako u 2-3 puta a djubrivo leti i u vrstu i oko vrste itd...To je KAN on se lako otopi...
Koliko sam shvatio ti bacaš jednu šaku KAN na 1,5 metra sa obe strane reda 3 puta godišnje.Pošto su me zbunili raniji postovi gde neko kaže 60kg/h KAN a neko 60kg Azota na hektar i dali se tih 60 KAN odnosi za tri bacanja ili po jednom bacanju.Ovo objašnjenje od KUPINARS mi izgleda lepo prosto i razumljivo ogjašnjenje.
 
Da pa ima razlike, zato u preporukama i kazu naprimer 100 kg cistog...tog i tog elementa. Barem su meni tako uvek napisali. Vidim da negde daju odmah i preporuku naprimer 200 kg 8:16:24. Ovo drugo je prakticnije.
Za ovo zimsko u redu 5,6,8,16.., ali za KAN mislim kad kazu baci 200kg uzmes 200 kg 4 dzaka po 50, a ne da ti racunas od ti 200kg koliko je ubaceno azota. Za KPK u redu, tu imas i 0/0/30. Molim MAJSTOR GERU da razjasni.
 
Pošto se azot baca na alkalna zemljišta u vidu Uree, a na kisela zemljišta u vidu KAN-a, poljoprivredne službe daju preporuke za količine koje se bacaju po hektaru u vidu čistog azota, a verovatno i zbog toga što postoje i različite vrste azotnih đubriva, odnosno sa različitim procentom azota. Ja malinu prihranjujem tri puta sa po 20 grama Sulfama po dužnom metru: posle zakidanja I zaperaka, posle zakidanja II zaperaka i pred samu berbu.
 
Ja sam u novembru bacio 6:12:24. Oko 15.februara sam bacio yaru 13:13:21. Interesuje me da li sada opet djubrim maline ili samo KAN-om?
 
Poslednja izmena:
Ja molim urednike ove teme o malini da na svaku stranu napišu: "PROČITAJ ZADNJIH DESET STRANA PA ONDA POSTAVLJAJ PITANJE".
Ne vidim drugog rešenja. Da li je moguće da će na svakoj strani neko da pita kada baciti azot???? A onda čim dobije odgovor odma i "koliko", pa sledeće je "meni su rekli.....".
Sad mi je jasno kud odoše stari članovi.
 
quote_icon.png
Citiram: KUPINARS
Npk se trudim da ufreziram a KAN bacam sakom npr.jedna saka na 1.5 metar duzni tako u 2-3 puta a djubrivo leti i u vrstu i oko vrste itd...To je KAN on se lako otopi...



Koliko sam shvatio ti bacaš jednu šaku KAN na 1,5 metra sa obe strane reda 3 puta godišnje.Pošto su me zbunili raniji postovi gde neko kaže 60kg/h KAN a neko 60kg Azota na hektar i dali se tih 60 KAN odnosi za tri bacanja ili po jednom bacanju.Ovo objašnjenje od KUPINARS mi izgleda lepo prosto i razumljivo ogjašnjenje.


.....................................................................................................................
Npk racunam po analizi zemljista koliko mi treba i tu vodim racuna o kolicini.
KAN ne merim ni po kg ni po hektaru cistog ili necistog azota itd...Jednostavno prodjem 3. puta do berbe i razaspem sakom otprilike...Pratim kakva je malina,kakvi su listici,stabljika,uopsteno kakva je godina...Nekad dam malo vise nekad malo manje.Mislim da se KAN zadrzava 20trak dana u zemljistu i posle ispari...
 
Mnogima će biti koristan ovaj podatak (nadam se da je i tačan) .Koliko malina pojede hrane po toni prinosa:

Azot - 4 kg/t
Fosfor - 1,8 kg/t
Kalijum 6,5 kg/t
Kalcijum 2,4 kg/t
Magnezijum 0.5 kg/t
Sumpor 0,5 kg/t

Primer , ako ste imali prinos od 1,5t na 10 ari potrebno je vratiti u zemlju :
Azot 6 kg
Fosfor 2,7 kg
Kalijum 9,75 kg
Kalcijum 3,6 kg
Magnezijum 0.75 kg
Sumpor 0.75 kg

Ovo su podaci dobijeni od stručne službe Agromarketa i odnose se na elemente u čistom obliku.
 
Stigla mi je analiza ph vrednost mi je 3,8 . Preporuka mi je stočna kreda 1t/ha, i preporuka mi je yara nitrabor 150kg/ha. A interesuje me kako da bacim sad da rasturim stočnu kredu u zasad?
 
ako je 3.8 ti mozes komotno borovnicu da sadis :D,salu na stranu raspitaj se ja mislim da bi ti bolji bio madjarski kan sa 14 posto Ca sa pH 6-8
 
Kako zivim i radim u Vojvodini t.j. Backoj, pa mi zapade u oko ovo ph3.8 jer u mojoj okolini sve ispod 7 je cist slucaj ,obratio bih paznju Vojvodjanima da je na nasem zemljistu (ph>7)
KAN u principu nepozeljan i treba ga menjati AN-om,SAN-om , ureom,Sulfamom ili Amosulfamom i sl.
 
Da li neko ima iskustva sa djubrivom LAT, generalno u djubrenju maline? Ja sam koristio kan i ureu u drugim kulturama bilo je ok. Imaju i ostale dobre formulacije.
 
juce sam bacio Kan u malinjak,proizvodjaca Linc Austrija,na dzaku pise lincer 27% kan.da li neko zna kakvo je to djubrivo,i kako se pokazao,jer bih ga koristio opet ove godine ako je dobro za malinu.
prodavac kaze da ga dosta korite za zasade ajbuka i drugoh vocaka,i ja kupih.
moze li za malinu?
 
Upozorenje: Pocetnicka pitanja posto dosada nisam imao mnogo iskustva u obradi maline i drugih vrsta voca.

Posto daleko kasnim sa obradom malinjaka, zanima me sta bi sada najbolje bilo staviti. Planirao sam oko 50kg NPK 7-14-21 negde oko 75kg na 10-tak ari koliko ali nisam stigao da stavim do sada nista tj samo na malom procentu je postavljeno.

Malina je trenutno pocela da cveta pa me zanima da li jos sada vise treba NPK ili mozda neki KAN? I takodje da li je bolje da samo bacim djubru ili da je rastvorim u vodi pa je onda razlijem.
 
Nazad
Vrh