Djubrenje u malinjaku

[QUOTEAmosulfan kao oblik azota(sa sumporom) na alkalnom zemljistu. ]

Početnik sam u ovom poslu pa me zanima kada se kosristi Amosulfan, u kom periodu razvoja maline, jel isto kako KAN. Na parceli mi je ph 6.1 dali može Amosulfan. Hvala unapred[/QUOTE]

Ja ne bih dodatno zakišeljavao zemlju na tvom mestu. Bolje bi bio KAN u tvom slučaju.
JA ću sačekati još nedelju dana jer se ne zna da li će biti minusi. Juče ujutru kod mene smrznuta šoferka, pa sad budi pametan. Kiše će biti u martu izgleda dovoljno, tako da će đubrivo dospeti tamo gde treba.
 
pozdrav, treba mi mala pomoc, bi da posadim maline, pa me zanima koje je najbolje stajsko djubre, dal kokosije ili govedje. imam dosta jeftino kokosije djubrivo pa bi njega da uzmem ali ne znam, da li je previse jako i da li je dobro za malinu
 
Analiza zemljista pa ako imas fosfora mnogo onda izbegavaj kokosije. Svakako trebalo bi da bude pregorelo, t.j. da odstoji godinu dana. Mesanje sa slamom nije lose, povecava se kalijum izmedju ostalog, red slame, red kokosjeg i tako da stoji godinu dana. Bude u njemu i antibiotika pa je i s te strane dobro da odstoji.
 
dnas sam bacio rusko djubrivo 3 sesnaestice 16:16:16,I onda sam zafrezirao,nije kod nas na severu Kosova padala kisa,mada je bilo tmurno.
sta sada od djubriva,mislim kad i koja vrsta?
 
Sada moze malo citanja prethodnih stranica o djubrenju hehehee, pa ce ti se samo kas'ti :osmeh::ideja:


Bez uvrede za sve nove clanove ali prosto mi je neverovatno da se neko upusta u bilo kakvu pricu oko maline ili kupine a da ne zna da se zimi baca NPK a na prolece KAN...Ili na koliko se postavlja zica ili stubovi ili tako neko pitanje koje je 100 PUTA objasnjeno...

Bilo kakva proizvodnja zahteva MNOGO vremena i citanja i ucenja,na ovom forumu ima do detalja razjasnjeno sve oko tih osnovnih stvari,mene kad nesto interesuje prelistam unazad npr februar mart prethodnih godina pa vidim...

Uopste,ovih dana je pun internet lake zarade na malini,mislim da ce se mnogo ljudi navuci na tu pricu a kad krene kopanje,plevljenje,pa freziranje,kosenje...pa vrucine susa,grad,losa cena isl. brze ce izaci nego sto su usli...

Vodite racuna nije malina samo berba i naplata...
 
Bez uvrede za sve nove clanove ali prosto mi je neverovatno da se neko upusta u bilo kakvu pricu oko maline ili kupine a da ne zna da se zimi baca NPK a na prolece KAN...Ili na koliko se postavlja zica ili stubovi ili tako neko pitanje koje je 100 PUTA objasnjeno...

Bilo kakva proizvodnja zahteva MNOGO vremena i citanja i ucenja,na ovom forumu ima do detalja razjasnjeno sve oko tih osnovnih stvari,mene kad nesto interesuje prelistam unazad npr februar mart prethodnih godina pa vidim...

Uopste,ovih dana je pun internet lake zarade na malini,mislim da ce se mnogo ljudi navuci na tu pricu a kad krene kopanje,plevljenje,pa freziranje,kosenje...pa vrucine susa,grad,losa cena isl. brze ce izaci nego sto su usli...

Vodite racuna nije malina samo berba i naplata...


Pa mislim da baš zbog takvih pitanja i vodimo računa i lično ja pazim da mi malina ne bude samo berba i naplata. Baš zbog toga i ja postavljam neka pitanja koja majstorima u ovom poslu zvuče prosto ali nama koji prvi put sadimo ili smo posadili i nije tako prosto. Ja lično volim sve da znam,svaku sitnicu istražujem i pretražujem po netu. Ima dosta ljudi koji pričaju i ovako i onako ali mi je na ovom forumu najlakše pronaći odgovor. Zato se u ime svih nas koji postavljamo "glupa" pitanja izvinjavam i probat ćemo da ne ostavimo takav utisak
 
oprostite na ,,glupom pitanju,,izvinite ako sam Vas uvredio.
mislio sam poto sam juce bcio NPK,kada nije rano da bacim KAN,tj koliko moze da treba da bude vrrmenska razlika?
krajem marta?
 
oprostite na ,,glupom pitanju,,izvinite ako sam Vas uvredio.
mislio sam poto sam juce bcio NPK,kada nije rano da bacim KAN,tj koliko moze da treba da bude vrrmenska razlika?
krajem marta?


Nisu to glupa pitanja, nego se ponavljaju po ko zna koji put. U temi Radovi u malinjaku ih ima bar 10 puta obajsnjeno. Zato se ljudi ljute, i zato je samo par njih starijih ostalo na forumu. Jednostavno su siti takvih pitanja, hoce neka nova saznanja, a ne da po 1000-ti put pisu o stubovima, zici, djubrivu... jednostavno, potrebno je samo malo koncentracije i citanja postova od ranijih godina, sve je objasnjeno do detalja-pogotovo za pocetnike koji postavljaju nove zasade.
Ovakvim pitanjima izgubicemo i ovo malo iskusnih ljudi sto je ostalo, i od kojih stavrno mozete dobiti bolji savet od bilo kog strucnjaka. I sam sam par puta dosadjivao sa nekim pitanjima, ali ako naucimo da koristimo forum, sve osnovne stvari mozemo saznati vrlo lako.
Svima veliki pozdrav i dobar rod. I da nam ove padavine sto pre odu...
 
Starije kolege foruma su u pravu, što se tiče saveta da teme treba čitati od početka (može se naučiti mnogo) međutim, ako ih čitate od početka onda ih pročitajte do kraja, a evo i zbog čega.
Mnogo toga se promenilo u međuvremenu, iskustva su postala drugačija kako po pitanju samog rada i načina, tako i po pitanju preparata i njihovog korišćenja. Jednom rečju napedovalo se u dosta segmenata, pa i iskusne kolege mnoge stvari ne rade i ne koriste kao što su pre nekoliko godina.
Ako se već pitanja postavljaju, dosta bitno je pre toga dati uvod u trenutnu i prethodnu situaciju, npr: (sorta, vreme sadnje, prethodni radovi, tretiranja, đubrenja, itd.). Dosta pitanja ostane bez odgovora upravo iz tog razloga, jer kolege nemaju uvid u situaciju i ne žele davati paušalne odgovore, priznaćemo da je to jako nezahvalno.
Svi imaju pravo postaviti pitanje, forum nije sveska koja će ostati bez stranica, ali poenta je dobiti valjane odgovore i saznati ono što nekog zapravo i zanima.
Čitajmo, učimo, pitajmo, odgovarajmo, družimo se i budimo korisni jedni drugima ...:ppozdrav: ...
 
Ja nisam pominjao glupa pitanja niti sam rekao da sam se uvredio...Posto neki novi clanovi odmah zele uci u polemiku ja vec na pocetku odustajem.Neka rade kako hoce.

Hteo sam reci da je ovaj forum JAKO KVALITETAN,ja ne znam da ima neki bolji a cak ni isti.Ovo nije skola pa da ucimo slova,ovde treba da se diskutuje o nekim novim stvarima koje nisu vec pominjane.

Trenutno planiram neku sadnju ORAHA i evo ima 15 dana citam te teme,prelistao sam oko 170'''slovima... sto sedamdeset stranica raznih podtema a nisam jos NISTA napisao,ni rec...Kad budem imao neko osnovno znanje onda cu se ukljuciti..

To je poenta price ja sebe racunam u POCETNIKA a jako mi je zao sto bar 5-6 iskusnih i pravih proizvodjaca ne pise vise na forumu a vidim da su cesto prisutni...Postalo im dosadno...


E sad sto se tice teme DJUBRENJE U MALINJAKU ja sam jesenas bacio 8-16-24 koje sam imao na stanju,zatim krec u trakam preko pa stajnjak sa jedne strane reda,sve jedno na drugo i odmah zafrezirao...Jako je vazno stajnjak odmah ufrezirati jer vec nakon par sati gubi svoja svojstva.Skoro sam po tome opet bacio 6-12-24 pre kise da bi to kisa sto pre sprala u zemljiste.Takodje rasturio sam i pepeo od drva.Ovih dana vezem prvo gornju zicu debljine 2.5mm. da bih sto pre odradio bakar,donju cu kad stignem.Gornja je na visini od 1.6 do 1.8metara visine zavisno od visine lastara.Nakon toga sledi pljevljenje trave u redu a kad novi lastari za iducu godinu budu 5-10 cm.onda bacam KAN.Te lastare pred berbu sve pocupam a one koji krenu krajem maja ostavljam za rod sledece godine...

Pozdrav za sve...
 
@kupinars
Kako rasturas pepeo , koliko blizu i jel ga zafrezirasa odmah?
Procitao sam negde da pepeo unistava pirevinu???? Kako je kod tebe.pozzzzz
 
Pepeo sipam iz kesa u trake uz vrstu na 20-30.cm.od reda,Rasturam pred kisu ili po kisi da ga vetar ne oduva.Verovatno je bolje ufrezirati ali ja nisam.I samo pepeo od drva ne od uglja...
 
Pepeo rasturam godinama po basti i vocu a u malini od prosle godine.Nikad nisam video nista lose na biljkama...
 
21kktab.jpg
[/IMG] kolege kako vam se cine ove analize zemljista za malinu?
 
Poslednja izmena:
@vladimir kisac
vlado, da li si mozda radio analizu zemljista pre i posle upotrebe djubriva Amosulfan?
Koliko bi upotreba ovog djubriva (ako se koristi u punoj dozi )mogla da smanji pH vrednost?
 
Nazad
Vrh