Zatvaranje zimske brazde

To je bio kvalitet, sad nove kad stavis potrose se za par godina ,nije vise kvalitet kao nekad, a na ravnjanje puteva idem s tanjiracom.
 
Jedan dio sam zatvorio pre mjesec dana baš da vidim kako će biti.
jutros sam prošao tim poljem i odozgo zemlja tvrda ko kamen. bit ce gaadno to pripremit za sjetvu. najmanje 2 prohoda sa drljacama ili tanjiracanja.
 
Evo i malo više slika zatvaranja zimskih brazdi!
Bilo je raznih kombinacija pa evo da se vidi.

Kombinacija IMT 565 i rotodrljača Sicma 210, to je ujedino i priprema za sadnju krumpira i graha.






Ova kombinacija je najviše toga zatvorila, odnosno sve teže i manje teže zemlje.












I ova kombinacija je za kraj zatvorila lakša tla.




 
Ja sam isto radio sa drljacom, jel ces ovo na zadnoj slici ponovo drljaca pred setvu ili spremac/ meni je ovako ispalo, nema korovo pa se razmisljam da li opet samo drljaca i setva
 
Neko je pisao da ce biti beton kad se zatvori brazda,kad sam postavio slike,pre neki dan ista njiva
28smstg.jpg
 
Ono sto sam zatvorio pocetkom godine je bolje ispalo u odnosu na ono zatvarano pocetkom marta. Sad da su bile jace padavine neznam kako bi izgledalo, ali ove godine je tako.

Ali je vetar negde ipak najbolje uradio, dodjes na njivu a tamo plaza :haha:

 
Poslednja izmena:
kod mene na dzombi kukuruzistu, sto je zatvarano u januaru lepo trava krenula. danas pripremio ,vlage vise ima u odnosu na ovo kasnije sto sam zatvorio pocetkom marta.zakljucak, od sada sve zatvararam s jeseni tako nas vreme primorava nema tu vise diskusije ,tako je kako je...
 
Iako sam bio pobornik proletnjeg(martovskog)zatvaranja brazdi od ove godine i ja krecem u zatvaranje odma po zavrsetku zimskog oranja pogotovo sada kada sam video ove slike od kolege Igordulic-a pa tu vlage ima ko da je Dunav potekao njivom!
 
Ne treba biti iskljuciv po pitanju agrotehnike,prilagodjavas se na osnovu vremenske prognoze i iskustva,a i rano zatvaranje brazde barem kod nas izaziva betoniranje njive,plus mnogo manje vlage,pa nista uradio nisi,vlaga teze ulazi u zatvorenu brazdu,pravo vreme za zatvaranje je mozda neka sredina februara kad vreme dozvoli,tanjiracom se isece brazda,tanjiri se uprave skroz da idu sto dublje,jedan prohod,posle toga u martu,aprilu takvoj zemlji sa setvospremacem ili drljacama mozes raditi sta hoces,a o ravnomernosti setvenog sloja i tome koliko je bitan da nepricam,e sad ovo su iskustva iz mog kraja,kod vas opet zemlja je malo pitomija,znam kad god sam sredio zemlju ovako i finisirao drljacama 6-7 dana pred setvu da je nicanje bilo ekstra bez obzira na vremenske uslove,mora i zemlja da se stalozi i napravi setveni djon. . .
 
Nazad
Vrh