Zatvaranje zimske brazde

kod nas u juznoj backi je ovakva situacija,ranije zatvaranje cuva vlagu u ovakvim godinama kao ova moze da bude presudan faktor. i sam godinama u nazad nisam praktikovao ovu operaciju ali u pravu su sto apeluju na ovakav vid obrade. ranaravno da za teza zemljista ide i druga agrotehnika
 
Kad sam ja ovo radio ista prica,ubetonirace ti se njiva to neces moci da izradis posle,svakakavih je komentara bilo,ali reko dok ne probam sam ne mozem znati,ja sam zadovoljan sto sam uradio,ali nisam mogao sve njive jer su neke bile vlaznije pa se nisam usudio.
 
Ubedljivo najvise vlage ima tamo gde sam samo jednom prosao spremacem tamo negde oko 12. marta i sad posejao soju. Da na pomenem da nije orano.
 
@paorpaor
Verovatno nisam dobro shvatio. Nisi orao, samo si prosao sa setvospremacem? Sta je tu predusev kad je moglo da se seje u tako obradjenu njivu?
 
Nemam orano, sve je gruberom radjeno. Jedino da uporedim sa dugima koji su orali i sve po redu, a mi cemo im vrsiti soju.
 
@branko
Umoran sam, zato sam i pretpostavio da nisam dobro zakljucio :osmeh:

@paorpaor
Moze i takvo poredjenje, narocito ako su njive blizu.
 
Bice i njiva pored njive i preko puta. Par njiva sam dva puta presao spremacem i tu je vlaga nesto slabija. Spremac je sa ravnim oprugama.
Moze da prica ko sta hoce, ali ja sam se ovih dana navozao po ataru i video svasta. Ljudi prave katastrofane greske (po mom misljenu). Rade spremacima i po ekoliko puta, a iza njih se crni koliko vlage odlazi u nepovrat. Sto manje prohoda i u pravo vreme je siguran recept za zadrzavanje vlage. Ko ore sto ranije u ztvaranje brazde dok je jos hladno i relativno vlazno da se sto manje vlage izgubi. Potrebno je dobro poznavati svoje njive da bi potrefili tacno vrem jer prepodne moze biti rano, a poslepodne kasno.
 
Ima kod mene jedan uzoran domacin, tj tako se kotira. Sve nove masine, i cudesa. A njive je radio s spremacem koji izgleda njemu sluzi kao gruber. Spuco ga je 15 cm u zemlju. Vlaga je odavno otisla a po njivi se valjaju televizori.
 
Da li je neko krenuo sa ovom operacijom?Ja sam od sutra planirao da jedan traktor izbacim iz oranja posto je ostalo jos malo i krenemo sa setvospremiranjem ali izgleda da se odlaze zbog kise do daljnjeg.
 
Nazad
Vrh