Oranje

Nemam nista na plugu, takva je zemlja. Mada kad je susa kod nas se tesko ore, bolje je kad je kisna godina.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Verovatno je to kraj brazde, pa kad traktor izađe iz brazde plug ostavi takav trag (neravninu) pozadi. Ne mora da bude baš sve pod konac, i ovako je odlično oranje.
 
Kraj njive je malo zajeban, put je podignut jer kad kisa pada voda razbija kraj njive pa moram polako da izlazim na kraj i kad smanjis gas odma ne baca jednako. Kad se uradi preko to izorem.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Kad si vec kolega pomenuo dubinu,koja je optimalna tj zadovoljavajuca dubina oranja?

Sent from mTalk

Optimalna dubina oranje se uzima kao koeficijent od 0.5 do 0.7 kojim se mnozi sirina radnog zahvata po jednom tjelu.

Dakle ako je 14" zahvat to pomnozis s 0.7 i dobijes 10" sto ce reci 25cm

U rahlijoj zemlji moze i dublje kad se sipa ali u masnim zemljama je cilj okrenuti zemlju sto bolje da nista ne viri iz brazde. Sto plice oranje to bolje okretanje ali naravno da u jesen ne vrijedi orati na 10cm dubine ali za obicno ratarenje je 25cm sasvim dovoljna dubina.

Kazu da duhan i povrtne kulture vole dublje oranje ali mi smo 16 godina sadili duhan pa nisam vidio nikakvu razliku u oranju dok je 539 mrljao plice ili kad je 549dv dosao pa se oralo dublje. Prinos duhana je ovisio vise o finoci predsjetvene pripreme, gnojidbi i vlagi (kao i za sve ostale kulture). Za repu necu pricati jer se njome nebavim al vjerujem da je ista prica i tu.

Ore duboko tko koliko misli da je bolje tako da REALAN savjet na forumu mislim da neces dobiti...
 
Kada je teska godina sve ima uticaja, kada je kisna onda mozes tanjiracom u prolece. Orem od 25 do 32-33cm za repu.
 
Ja sam na nekom predavanju davno cuo da se treba drzati dubine koja je optimalna za odredjeni tip zemljista,i da se treba drzati te dubine,navodno nije dobro orati jedne gosine na 20 a sledece na 40,kao zbog izvaljivanja jalove zemlje i sta ti ja znam...
Ja to nekako kad se lepo ore idem dublje,oko 30,kad se ne da onda malo plice...u prvu je bobo kad kaze da je vazna predsetvena priprema,to sam se iz licnog iskustva vise puta uverio...znao sam imati rekordne prinose na lose uzoranoj njivi al nadjubrenoj i dobro pripremljenoj i da dobra sejalica poseje na jednaku dubinu...
 
Milovane, kojom brzinom ores i kolika je potrosnja po kj konkretno na toj parceli?
 
Kod nas pojedini godinama ne oru, spocetka su spremacem bez rotora isli a kaanije su napravili nesto ko malo kjace spremace i malko jace od 10 cm urade i gotovo. Vec desetak godina.
 
Drugar već nekoliko godina u nazad samo tanjira.Seje pšenicu,suncokret i nešto malo kukuruza a plug ne kači ni za šta.Tvrdo je kao kamen ali on ne odstupa od toga.
 
Nazad
Vrh