Oranje

Ja sam imao slicne dve parcele kad sam uzeo u zakup orano godinama 20-25 u ritskoj crnici i lose je bilo, jedne godine razvalim na 35cm i od tad nije lezala voda ni bilo problema i osetno je bolje bilo. Medjutim manja njiva je i dalje ok ali veca parcela koja je glinovitija vec stvara problem pa planiram da platim ozbiljnije podrivanje. Moja preporuka ti je platis lepo podrivac ozbiljan i bices malo mirniji duze nego sa oranjem
 
E to me je interesovalo, bas o tome i ja razmisljam, jeste skuplje ali kazu da si nekih 5,6 god miran...znaci imali smo slicne probleme, to lezanje vode me i brine...a cuo sam da posle podrivanja nema problema. Znamo ti i ja kakva je nasa ritska zemlja, ne znam da li imas u tom delu zemlje, cini mi se da si pisao da imas slicnu, tu mora da se potrefi i sat kad da se radi a ne dan...Jos nesto mi reci, da li se lakse ore posle podrivanja ili bih imao problema zbog proklizavanja sa mojim 560? I poslednje pitanje :osmeh: da li je istina da se podrivanje radi samo u suvim godinama, nikako kisnim?
 
Podrivanje samo u suvom jer nema efekta bas u vlaznom koliko ja znam tu bas nisam mnogo strucan ali tako su rekli.
Sto se tice oranja komsija se malo zaneo pa usao kod mene pre dve godine za sirinu podrivacem na nekih 50-60cm dubine, kad sam usao da orem tu kao da ne vucem plug po zemlji, neverovatno koliko se lakse oralo
 
Ove godine ću da podrijem 10kj sojišta pa ću uzorati a ostali ostatak sojišta ću samo uzorati.
 
@worm Tako sam i ja cuo pricu da se samo u suvom radi. Mogao bi svake godine da se tako zezne :osmeh: To je super stvarno ako je tako...nista, sl god cu ako budu uslovi i vremenski i finansijki obaviti tu radnju :)
 
Da,da. Bila je psenica,planirao sam da je prskam totalom kad krene sirak,posto tu ide kukuruz na prolece. Ali ni jedna travka nije izasla,pa sam resio da je uzorem. Dubina 30cm i ne pamtim da se ovako lako oralo.
 
Lako se obraduje zato sto je zemlja u idealnom stanju za obradu. Od prilike je sad stanje zemlje kao zagasen krevet, raspada se. Ali ovako nece jos dugo, cim kisurina namoci ivice teze.
 
Danas malo krenuo da odvadim koje jutro.Sojište ide nenormalno teško da sam nakon 2 kruga batalio zbog bojazni da ne slomim nešto.Izvaljuju se sante a ne televizori.Parcela nije gažena ničim drugim sem kombajnom.Nakon toga sam prešao na kukuruzovinište koje je išlo dosta lakše ali opet se na pojedinim delovima izvaljivalo a prašine ima kao u priči dok je dole suvo kao barut.Sutra je na redu strnjika pa ću videti šta kaže.
 
Danas malo krenuo da odvadim koje jutro.Sojište ide nenormalno teško da sam nakon 2 kruga batalio zbog bojazni da ne slomim nešto.Izvaljuju se sante a ne televizori.Parcela nije gažena ničim drugim sem kombajnom.Nakon toga sam prešao na kukuruzovinište koje je išlo dosta lakše ali opet se na pojedinim delovima izvaljivalo a prašine ima kao u priči dok je dole suvo kao barut.Sutra je na redu strnjika pa ću videti šta kaže.

Pazi na sante,to je opasno,zbog santi je titanik potonuo
 
Danas štrnjika išla kao podmazana.Na pojedinim delovima traktor ide kao da ne vuče plug a zemlja se sva iskokala i izdrobila.
 
Jel toliko brzo išlo,kad nisi stigao ni koju fotku da klikneš?:osmeh:
Takodje kod mene se totalisana strništa dobro radila,probao sojište(kamenolom) i odust'o.
v5bbzb.jpg
 
Nazad
Vrh