Zwartbles

Poz jos jednom od mene i onda cu pisati mnogo manje na imam osecaj da sam naj aktivniji ovde a ima ona stara......................... istrci se al ne strci.
majilovac Neslazete se samnom o podacima mlecnosti priplodnosti i td nezaam dali se neslazete sto to kaze literetura na 3 jezika koju sa procitao o sve ove tri ovce ili sto ste sami ubedjeni..Sledece sarole polodnost od 180 -do 250 gde ste tu inforamciju pokupili negde u svetu sa vestackom oplodnjom ili na svom gazdinstvu ..kada se citaju neki clanci o nekoj rasi cesto se ono naj bitnije zaobidje a to je pod kojim uslovima sta dobijas. znam kao pesmicu od ove kako ste naveli naj cuvanije rase kod ans sve osobine u ovim i onim uslovima .. VITENBERG rasa recimo je jedna rasa koja se nimalo necuva u njemacku nijedan ovcar je nece a kod nas se dize do neba..Skeptika je na nivou kod nas,vecina bi je htela na kucnom pragu po nekoj jeftinoj ceni pa da se spekulise o njenim dobrim i losim osobinama..dotle nece doci to je jasno_Ovcarstvo zahteva vecite pokusaje za bolje nikada se nije stalo sa ukrstanjem rasa.. meni ova rasa odgovara sto je brdskog karaktera jake noge a posebno plodnost i lako jagnjenje i sama podize svoje mladunce nije bolesljiva.Kod normalne ishrane ovca zwartbles postize 90 -100 kg i ovnovi 100-130 misim da ni kod ove gorenje rase nije telo nesto masivnije.
 
Da te cuje miljkovic za ovo o W,ako je poreklo holandija kako je brdska:sta:,sledece u udzbenicima su prosecni podatci i uglavnom od pre deceniju ili dve.moje stado idf je jako plodno cak i previse kad budes gaijo od 10 ojagnjenih 25-26 jagnjadi videces kakva je to muka vise im netraba 2,5m" nego 10m".jedino Romanovska sama rasporedi svu jagnjad ma koliko da ih je.vecina sa foruma ima ekstra grla u rasi koju gaje zato su se i pojavili na forumu i uglavnom su svi sa rezultatima iznad proseka,jer je dobar deo nas hobisti.kad uvezete ZVER videcemo,mada ako cete superiornu ovcu to je RIDO,u svakom slucaju puno srece i napred,da budu korisne.a da i ono sa cobaninom koji ce ih gledati"e kolega ima jedna nasa-TUDJE RUKE SVRAB NE CESU-AKO DOBRO PLACAS DOTERAJ IH KOD MENE:ppozdrav:::novac::
 
Poslednja izmena:


---------- Poruka napisana u 20:36 ---------- Prethodna poruka je at 20:33 ----------

neslazem se da zver ima vecu plodnost od ovih rasa koje poseduju u srbiji,na to sam mislio,dao sam vam primer kako je kodnas i kako ja dozivljavam situaciju,vama svaka cast samo napred

---------- Poruka napisana u 20:57 ---------- Prethodna poruka je at 20:36 ----------

ako meni neverujes pogledaj u temi sarole o plodnost paces videti i sam,to ja nisam izbacio nego literatura
 
Plodnost ima sigurno vecu od svih mesnatih rasa kod nas, jer je kod holandeza upravo radjena selekcija na tu osobinu, i u tome je bolja od texela
 
nek je sa srecom druze pocetak i da lepo zaovcaris
kao i sve rase iz tog podrucja njima ce na balkanu smetat-susa,sunce jako,prasina i nedostatak dobre pase u susnim periodima
sve to imaj na umu ako hoces da imas stado kao sa ovih slika(spremi se da ih dohranjujes ili da zasejes lucerku il sl)
bez hrane dobre nema pravog uspeha kod ove i slicnih rasa,bar je to moje iskustvo sa texelom
 
9rochg.jpg
3506ogi.jpg
Ovce u Irskoj
 
Meni se svidja ova rasa , i da nije ljudi kao sto je Bojan mnoge stvari u Srbiju nebi ni stigle, a ovde sve zavisi od entuzijasta , ne treba ga obeshrabrivati zbog nekih licnih,sitnih interesa ali i ne davati mu laznu nadu o nekom epohalnom uspehu.Covek izgleda cvrsto stoji na nogama,krece sa malom kolicinom ,pa znaci da nemoze da ugrozi svoju egzistenciju, ( nedaj boze) mogucom pogresnom poslovnom procenom.Samo napred i da sto pre vidimo rezultate, nadamo se pozitivne.:ppozdrav:
 
za vla....Bila sam u Irskoj...putujući 9 dana kroz tu preljepu zemlju, nagledala sam se ovčica i krava ...predivno..
tenmperatura im nije nikad ispod 0...kiše su po danu rasporđene...padaju stalno....kiša - sunce...
a pašnjaci zeleni i gusti..ovčice stvarno uživaju
ne znam koje su bile rase, jer tada nisam bila zainteresirana za ovce..ali znam da su bile lijepe..čiste..uredne...a pašnjaci kao iz bajke, a ne kao moji ovo ljeto.da plačeš
laka Vam noć
 
bojan bi morao da uveze bar 4 ovna raznicitih krvnih linija da bi mogao da odrzi stado, a da nema problema sa parenjem u rodu. sada to uradi jer ce ti tako biti najjeftinije zbog prevoza, a uostalom imaces odmah zaokruzenu pricu tako da ces lako i da se prosirujes i prodajes kasnije i musku i zensku jagnjad za priplod
 
bojane ja imam 10-ak ovaca nemacke mesnate ovce,dosta krupne ovce 80-ak kg. i mislim da bih napravio extra posao ukrstanjem sa zwartbl. da li si sreo u nemackoj ovu ovcu posto sam dosta malo literature nasao o njoj.pozzz
 
Poz jos jednom od mene i onda cu pisati mnogo manje na imam osecaj da sam naj aktivniji ovde a ima ona stara......................... istrci se al ne strci.
majilovac Neslazete se samnom o podacima mlecnosti priplodnosti i td nezaam dali se neslazete sto to kaze literetura na 3 jezika koju sa procitao o sve ove tri ovce ili sto ste sami ubedjeni..Sledece sarole polodnost od 180 -do 250 gde ste tu inforamciju pokupili negde u svetu sa vestackom oplodnjom ili na svom gazdinstvu ..kada se citaju neki clanci o nekoj rasi cesto se ono naj bitnije zaobidje a to je pod kojim uslovima sta dobijas. znam kao pesmicu od ove kako ste naveli naj cuvanije rase kod ans sve osobine u ovim i onim uslovima .. VITENBERG rasa recimo je jedna rasa koja se nimalo necuva u njemacku nijedan ovcar je nece a kod nas se dize do neba..Skeptika je na nivou kod nas,vecina bi je htela na kucnom pragu po nekoj jeftinoj ceni pa da se spekulise o njenim dobrim i losim osobinama..dotle nece doci to je jasno_Ovcarstvo zahteva vecite pokusaje za bolje nikada se nije stalo sa ukrstanjem rasa.. meni ova rasa odgovara sto je brdskog karaktera jake noge a posebno plodnost i lako jagnjenje i sama podize svoje mladunce nije bolesljiva.Kod normalne ishrane ovca zwartbles postize 90 -100 kg i ovnovi 100-130 misim da ni kod ove gorenje rase nije telo nesto masivnije.
Zdravo Bojane, dobro dosao na forum!
Ovo sto pise u tvom nicku verovatno treba da znaci da zivis negde u okolini Nirnberga ili bas u samom gradu. Ja Nemacku ne poznajem mozda toliko dobro kao ti ali sam par puta bio tamo i malo posmatarao okolinu i pasnjake. Ne znam zasto ali sam na jugu Nemacke vidjao skoro uvek samo Virtemberg stada. Mozda bi trebao da posetis stranicu bavarskog udruzenja ovaca i informises se malo koja je rasa daleko najbrojnija u Nemackoj. Preporucio bih ti da mozda odes u Dettelbach, Ansbach ili Ulm i posetis neke od aukcija ovnova pa kad sve to budes video, onda ces jos jednom napisati svoje misljenje.
Veliki pozdrav
 
Pozdrav Bojane i u moje ime. Dobro dosao na forum. Mislim da je doktor potpuno u pravu sto se tice uzgoja virtemberg ovce i ako ste u Nemackoj posetite specijalke i aukcije. Sto se tice Zwartbles rase ovaca, da li vam je poznato postojanje nekog stada preko sto glava na teritiriji EU? Problemi kod brojnog stada i intenzivnog uzgoja mogu biti porazavajuci (slicni kao kod IF), u svakom slucaju to trebate uzeti u obzir kod kupovine ovaca i predisponiranosti zivotinja na SCRAPIE. Pisali ste i o prodaji romanov ovaca u Nemackoj 150 glava, 99€ po ovci, ako mislite na rasformiranu farmu izmedju Esena i Duisburga sa koje su Turci pokupili sve sto valja (450 ovaca), a ostalo je skarta 150 komada, odnosno 50 komada, posto je u medjuvremenu prodato jos 100 ovaca, cena po grlu je 285€ za probrano, od probranog po komadu, plus ostali troskovi, posto uslovi uvoza za Tursku sa ostalim zamljama nisu isti. Turci su kupili na farmi u Nemackoj oko 450 ovaca po veoma visokoj ceni. Mali je broj znacajni uzgajivaca romanov rase ovaca u svetu sa kojima nisam u kontaktu i ne saradjujem i voleo bih znati ako nisam u pravu.


U nadi da cete uspeti u svojoj ideji, kao i u ovcarstvu.
 
ja nigde nemogu nac info o vitenberg i virtemberg kakve su te rase dal mislite na wurtemberg http://www.superstock.com/stock-photos-images/1566-802144 ?
ja volim texel ovce ne zbog izgled(ni jer sam iz holandija) nego zbog ukus mesa!!! pogotovo kad su odrasli na texel (ostrovu pa trave sto jedu je slano i to ima veliki uticaj na ukus meso) ja sad zivim u vojvodini i imam par wurtemberg ovce al mesa stvarno nije ni blizu kvalitet od texel nazalost
al sta sam sad citala o zwartbles nije ni ta losa plus sto je lepa i slazem se da bi i to bilo dobro mesat sa romanov ovce ma da to u holandije vec rade (bar sam tako procitala)
dal neko zna gde bi mogla nabavit texel romanov ili zwartbles(ako ga stvarno neko planira uvest u srbiju) ovce u vojvodini?
 
Nazad
Vrh